Πρόβλημα με γραμματοσειρά στο Quark 6.5

Adobe InDesign, Photoshop, Illustrator, Quark Xpress, Corel Draw, PhotoPaint, Corel Painter κ.λπ

Πρόβλημα με γραμματοσειρά στο Quark 6.5

Δημοσίευσηαπό kalavrezos » 10.07.07, 1:38 pm

Γεια χαρά,

Έχω ένα κείμενο στο word, ελληνικό, με verdana και φαίνεται μια χαρά. Όταν το αντιγράφω στο Quark μου βγάζει τα γνωστά σύμβολα που βγαίνουν όταν λείπει μια γραμματοσειρά...

Επίσης δοκίμασα να γράψω ελληνικά με verdana στο quark και δεν γίνεται...

Τι μπορεί να φταίει ?
kalavrezos
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 10.07.07, 1:56 pm

Μήπως χρησιμοποιείς Quark 4.x ?
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό kalavrezos » 10.07.07, 2:06 pm

Οχι. Το 6.5 έχω.
kalavrezos
Member

Δημοσίευσηαπό kalavrezos » 10.07.07, 2:10 pm

Μήπως έχει κάποια σχέση το οτι η Verdana που έχω είναι open type ?

και τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ?
kalavrezos
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 10.07.07, 2:14 pm

Γεια και χαρά, καλωσόρισες.
Sorry για πριν, το είχες γράψει και στον τίτλο -στραβωμάρα μου- και δεν το είδα.

Αν φέρουμε κείμενο στο Quark και δεν το δείχνει καλά είναι λόγο του encoding του κειμένου ή λόγο της χρήσης unicode / opentype γραμματοσειρών ανάλογα την έκδοση. Το 6.x μπορεί να δεί unicode κείμενα κανονικά και να τρέξει unicode γραμματοσειρές, όμως ορισμένες οι οποίες είναι opentype όπως η verdana που γράφεις δεν μπορεί. Αν βάλεις κάποια άλλη γραμματοσειρά το κείμενο συνεχίζει να στο δείχνει κινέζικα ?
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό kalavrezos » 10.07.07, 2:19 pm

Ναι το δείχνει κανονικά με True Type... άρα φταίει οτι η verdana είναι open...

To κακό είναι οτι θέλω τη συγκεκριμένη γραμματοσειρά... :(

Καλώς σας βρήκα.
kalavrezos
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 10.07.07, 2:32 pm

Μεταξύ μας, η verdana είναι μια γραμματοσειρά βέλτιστη για χρήση στην οθόνη του υπολογιστή και άντε και σε έναν inject εκτυπωτή. Δεν ενδείκνυται η χρήση της για έντυπο, παρόλα αυτά έχεις φυσικά το δικαίωμα να την χρησιμοποιήσεις. Επιλογή α: κατεβάζεις το demo του Quark 7 και κάνεις τη δουλειά σου εκεί, επιλογή β: αν δεν μιλάμε για πολλές σελίδες έντυπο και το κείμενο είναι συγκεκριμένα μπλοκ, γράφεις το κείμενό σου σε άλλο πρόγραμμα (πχ Illustrator CS2) και το φέρνεις σαν eps με link.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό kalavrezos » 10.07.07, 2:34 pm

Ευχαριστώ πολύ.
kalavrezos
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.07.07, 2:38 pm

kalavrezos έγραψε:Ευχαριστώ πολύ.

νομίζω ξέρω τι φταίει....

υπάρχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο corel...αλλα σε συγκεκριμένους υπολογιστές.....

πρέπει να περάσεις (αν εχεις windows...που στοιχηματίζω οτι έχεις) στις γλώσσες , μια ελληνικη κωδικοποίηση....δεν θυμάμαι ποια ειναι ακριβώς....

πάντως κάνε το εξής: πήγαινe control panel στις γλώσσες και άλλαξε οτιδήποτε ειναι στα Αγγλικά...σε Ελληνικά.....

είμαι 100% σίγουρος οτι απο εκει ειναι το πρόβλημα.....το συναντησα προχτές που εγκαταστούσα τα πάντα στα vista....το άλλαξα και όλα διορθώθηκαν.... :lol:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 10.07.07, 3:15 pm

Ισίδωρε η verdana με ελληνικούς χαρακτήρες χτυπάει πάντα στο quark 6.x δεν είναι θέμα λειτουργικού.

Μία γραμματοσειρά που μοιάζει αρκετά με την verdana και γράφει ελληνικά είναι η UB antiqueOlive
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.07.07, 4:27 pm

dps12 έγραψε:Ισίδωρε η verdana με ελληνικούς χαρακτήρες χτυπάει πάντα στο quark 6.x δεν είναι θέμα λειτουργικού.

Μία γραμματοσειρά που μοιάζει αρκετά με την verdana και γράφει ελληνικά είναι η UB antiqueOlive

ααααα...οκ...πάω πάσο..δεν το ήξερα αυτο.....

Thanks dps12....πάντως μεγάλη σύμπτωση.. :roll: :roll:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Επιστροφή στο I.III Δημιουργικό λογισμικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων