Καλήσπέρα , Μερικές ερωτησούλες :) - Σχολές για Web Design

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Καλήσπέρα , Μερικές ερωτησούλες :) - Σχολές για Web Design

Δημοσίευσηαπό evolutionx » 20.07.07, 12:15 pm

Καλησπέρα guys , xρειάζομαι πληροφορίες - βοήθεια . Είμαι wannabe web designer και θέλω να μάθω τί σχολή πρέπει να τελειώσω και αν έχω πρόσβαση σε αυτη απο επαγγελματικό λύκειο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

[admin] Το topic μεταφέρεται στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα [/admin]
Άβαταρ μέλους
evolutionx
Member

Δημοσίευσηαπό Arty2 » 20.07.07, 12:19 pm

lol, σε ποιά χώρα ακριβώς ψάχνεις σχολή για να μάθεις web design;
Άβαταρ μέλους
Arty2
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 20.07.07, 12:20 pm

Επιτέλους!
Νέο μέλος που γράφει Ελληνικά και όχι Greeklish, είναι ευγενέστατος,
έχει αυτογνωσία και δεν ζητά τα έτοιμα αλλά τις πηγές της γνώσης.
Καλωσόρισες και καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου!
Τελευταία επεξεργασία από Themistoklick και 20.07.07, 1:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό Κούλης » 20.07.07, 1:04 pm

Καλησπέρα

Θεωρώ τον ευατό μου web designer (και γοητευτικό, έξυπνο, ψηλό κτλ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και έχω τελειώσει επαγγελματικό λύκειο Τεχνικός Δικτύων Η/Υ και Υπολογιστικών Συστημάτων (ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι πια). Αν θες να γίνεις καθαρά designer, πήγαινε Γραφιστική. Αλλά αν θες να γίνεις κάτι παραπάνω, ακολούθησε κάποιο τομέα πληροφορικής στην αρχή και μετά ασχολήσου με το εικαστικό.

Αχ, τι μου θύμησες... :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Member

Δημοσίευσηαπό evolutionx » 20.07.07, 1:15 pm

Κούλης έγραψε:Καλησπέρα

Θεωρώ τον ευατό μου web designer (και γοητευτικό, έξυπνο, ψηλό κτλ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και έχω τελειώσει επαγγελματικό λύκειο Τεχνικός Δικτύων Η/Υ και Υπολογιστικών Συστημάτων (ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι πια). Αν θες να γίνεις καθαρά designer, πήγαινε Γραφιστική. Αλλά αν θες να γίνεις κάτι παραπάνω, ακολούθησε κάποιο τομέα πληροφορικής στην αρχή και μετά ασχολήσου με το εικαστικό.

Αχ, τι μου θύμησες... :P :P :P

Ευχαριστώ τους παραπάνω χρήστες για το καλωσόρισμα :)

Φίλε κουλή , αν τα πιστεύεις αυτά που λές , γιατί να μην είσαι ? Και γώ πιστεύω πως είμαι αρκετά έξυπνος και γοητευτικός 8) Το θέμα είναι να το πιστεύουν και οι άλλοι !!!

Δηλαδή , είσαι web designer . Έχεις τελειωσει κάποια σχολή γιαυτό , ή μόνο το TEE , μαζί με την ειδικότητα εκεί ??

Προεπισκόπηση :

Moυ λές να τελειώσω το ΕΠΑΛ , με ειδικότητα πληροφορικής , και μετά να ασχοληθώ με το άθλημα της γραφιστικής ? ευχαριστώ δεν θα πάρω . Στα ΕΠΑΛ δυστυχώς το μόνο που μαθαίνεις είναι word Και πώς βγάζεις τον σκληρό δίσκο απο το σύστημα .

Τέλος πάντων , γραφιστική είμαι στο ΕΠΑ.Λ , και ψάχνω για σχολή . Αλλά απο τι βλέπω ελληνική σχολή για web design , δύσκολα θα βρώ :(
Άβαταρ μέλους
evolutionx
Member

Δημοσίευσηαπό Firestarter » 20.07.07, 1:29 pm

Κοίτα αγαπητέ αφού θέλεις να ασχοληθείς με αυτό το είδος τέχνης που έχει εργαλείο την τεχνολογία.. να ξέρεις ότι όπου και να πάς αν μόνο σου δεν διαβάσεις και δεν πειραματιστείς τότε δεν θα γίνεις καλός web designer αλλά απλά ένας web designer με πολλές ελλείψεις.. εγώ όταν ήμουν στην αναζήτηση ΙΕΚ μετά το λύκειο έκρινα την επιλογή μου βάση τα δίδακτρα, καθηγητές εξοπλισμός κτλ όμως δεν παρέλειψα την δυνατότητα μεταπτυχιακού HND και όλα τα σχετικά και αν το πανεπιστήμιο που θα συνεργάζεται στο εξωτερικό κύριος από Αγγλία αν είναι καλό..

Πήγα το 2001 στον Όμηρο, καλό με πολλές διακρίσεις στα multimedia αλλά όπως σε όλα τα IEK ανοργάνωτοι σε αρκετά θέματα. Σίγουρα όμως μεγάλο ατού πολύ καλοί καθηγητές στα Multimedia και προγραμματισμό ( εκτός και αν δεν είναι εκεί.. )

Πάρε και κανένα φυλλάδιο από κανένα ΙΕΚ ή κοίτα στα site τους για πληροφορίες.

Από προσωπική εμπειρία, ρώτα και ξαναρώτα πόσα θα πρέπει να πληρώσεις και ζήτα αναλυτικά τις οικονομικές σου υποχρεώσεις…

Αυτά.. εν πολλά..
Άβαταρ μέλους
Firestarter
Member

Δημοσίευσηαπό evolutionx » 20.07.07, 2:08 pm

Καλά αυτό αυτονόητο. Αμα δεν είσαι ψαγμένος στην δουλειά σου , σημαίνει οτι δεν τα καταφέρνεις καλά ή την βαριέσαι (άποψη μου...)
Τώρα για ΙΕΚ.....
Άβαταρ μέλους
evolutionx
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 20.07.07, 2:19 pm

ε που αλλου εκτος απο ιεκ θα μπορουσες να πας? εγω παντως web design εκανα στη βακαλο... ( μεταπτυχιακο 1 ετους)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Jason » 20.07.07, 2:33 pm

Κατά την γνώμη μου, το πιο σημαντικό πράγμα από όλα, είναι να κατανοήσεις σε όλο το μεγαλείο της την XHTML και τα CSS.

Είτε από μόνος σου είτε από σχολή. Να ξέρεις ότι το web είναι μια τέχνη, στης σχολές το μόνο που θα σου δείξουν είναι το πως να κάνεις το πρώτο βήμα. Από εκεί και πέρα, έχει πολύ ψωμί.

Επί της ουσίας τώρα, φαντάζομε πως όλες αυτές οι σχολές που κάθε Σεπτέμβρη βλέπουμε στην TV συνεχώς σε διαφημίσεις, θα σου μάθουν τα βασικά.

Αλλά να ξέρεις ότι αυτό δεν είναι ούτε καν η αρχή! Οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι web designers και web developers είναι αυτοδίδαχτοι. Τα μάθανε από μόνοι τους λόγο ύπαρξης πάθους για το αντικείμενο. Αυτό αποδεικνύει το πόσο ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΙ είμαστε με αυτό που κάνουμε.

Αν το γουστάρεις λοιπόν, σου προτείνω να διαβάσεις βιβλία για HTML, XHTML και CSS και όλα τα άλλα… will come naturally.
Jason Kataropoulos
Web developer and consultant
My rants: http://www.skc.gr
My office: http://www.atcom.gr
Software is so human centric that I wonder if it should be referred to as a technology.
Άβαταρ μέλους
Jason
Junior Member

Δημοσίευσηαπό evolutionx » 20.07.07, 2:41 pm

Το πτυχίο με ενδιαφέρει :) .
Όλα αυτά μπορώ να τα μάθω και μόνος μου !!! Άλλωστε έχω μάθει πολλά για css κλπκλπ.

Μόνο για πτυχίο , γιατί χωρίς πτυχίο...
Άβαταρ μέλους
evolutionx
Member

Δημοσίευσηαπό Firestarter » 20.07.07, 2:50 pm

τοτε είναι απλό κοίτα ποιός έχει το καλύτερο πτυχείο..
Άβαταρ μέλους
Firestarter
Member

Δημοσίευσηαπό Jason » 20.07.07, 2:56 pm

@Firestarter: Σωστά!
Jason Kataropoulos
Web developer and consultant
My rants: http://www.skc.gr
My office: http://www.atcom.gr
Software is so human centric that I wonder if it should be referred to as a technology.
Άβαταρ μέλους
Jason
Junior Member

Δημοσίευσηαπό evolutionx » 20.07.07, 2:58 pm

Και αυτό το πτυχίο μπορώ να το πάρω μόνο απο ΙΕΚ , έ?
Καμιά Δημόσια σχολή δεν παίζει .. Με την καμία .. ... Αχχ
Άβαταρ μέλους
evolutionx
Member

Δημοσίευσηαπό mentos » 20.07.07, 3:33 pm

Καλησπέρα,

εγώ θα σου πρότεινα να μπεις σε κάποια δημόσια σχολή η οποία να έχει σχέση με την επιστήμη των υπολογιστών. Έτσι θα πάρεις γνώσεις από μεγαλύτερο φάσμα πεδίων αντί να πας σε μια σχολή και να πάρεις το "χαρτί" του web designer. Είναι αρκετές αυτές οι δημόσιες σχολές:

~ Επιστήμης υπολογιστών (ΤΕΙ)
~ Συστημάτων αυτοματισμού (ΤΕΙ)
~ Πληροφορική Αθηνών / Πειραιώς (ΑΕΙ)
~ Διδακτικής Τεχνολογίας & Ψηφιακών Συστημάτων (εδώ βρίσκομαι εγώ) (ΑΕΙ)
~ Ένα τμήμα στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου (δεν θυμάμαι όνομα) (ΑΕΙ)

Ότι πάρεις από αυτές τις σχολές μπορεί να μην είναι 100% σχετικό με την κατασκευή / σχεδιασμό σελίδων κλπ αλλά μέσα από αυτά που θα πάρεις και μετά από δικό σου διάβασμα και ενασχόληση θα βρεθείς πιο ολοκληρωμένος από' τι πιθανόν να έβγαινες από μία ιδιωτική σχολή (από ότι έχω δει δηλαδή μέχρι τώρα αυτό ισχύει σε μεγάλο ποσοστό).

Μετά το χαρτί του δημοσίου είναι πιο δυνατό πιστεύω και στον εργασιακό τομέα (αν θες να πιάσεις μία δουλειά) και στη περίπτωση που θες να συνεχίσεις για κάποιο μεταπτυχιακό σε κάτι άλλο.

Όσο για το πτυχίο τα πάντα είναι σχετικά... σίγουρα είναι καλό να υπάρχει αλλά έχω δει άτομα που βρήκαν δουλειά (χωρίς πτυχίο) σε θέσεις που οι αγγελίες ζητούσαν πτυχίο, μεταπτυχιακό κλπ κλπ

αυτά :D
Άβαταρ μέλους
mentos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό marsanew » 20.07.07, 3:37 pm

Επειδή κ εγώ είμαι στο ίδιο περίπου σημείο μόνο που τελειώνω το τεί Γραφιστικής στην Αθήνα, θα σου πρότεινα να εργαστείς κατευθείαν σε μία εταιρεία web design έτσι ώστε να μπεις στα πράγματα και στο ρυθμό της δουλειάς ή να κάνεις κάποια σεμινάρια στην rainbow. Και τα δύο σου προσφέρουν κάτι αρκετά καλό μόνο που στην πρώτη περίπτωση κάνεις επιδοτούμενα σεμινάρια γιατί πληρώνεσαι ενώ στη δεύτερη τα πληρώνεις εσύ. Τέλος πάντων, αρχικά πρέπει να ξεκαθαρίσεις με τι θέλεις να ασχοληθείς σύμφωνα με το web γιατί όπως είπε και o jason υπάρχουν πολλά στάδια. Άλλα αφορούν το σχεδιασμό και άλλα τον προγραμματισμό. Εσύ φαντάζομαι πως μιλάς για το σχεδιασμό...
marsanew
Member

Δημοσίευσηαπό evolutionx » 20.07.07, 10:19 pm

Τί να πώ , δεν ξέρω πραγματικά τί να κάνω . Είμαι ανάμεσα σε web design Και graphic design , αλλά η τσέπη μας δεν νομίζω να αντέξει τα δίδακτρα σε IEK :/
Άβαταρ μέλους
evolutionx
Member

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 21.07.07, 1:18 am

LK5 έγραψε:Το πτυχίο με ενδιαφέρει :) .
Όλα αυτά μπορώ να τα μάθω και μόνος μου !!! Άλλωστε έχω μάθει πολλά για css κλπκλπ.

Μόνο για πτυχίο , γιατί χωρίς πτυχίο...

Γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το πτυχίο.... χωρίς πτυχίο τί;

Διάβασε αυτό το άρθρο αν έχεις όρεξη.
Δεν είναι αληθινή ιστορία. Αλλά πιστεύω πως θα σου περάσει κάποια μηνύματα..

Larry Ellison (Oracle's CEO [Fake] Speech in Yale Uni)

Tα πτυχία IMHO είναι μια κατάσταση ναι μεν αλλά.
Coding is the closest thing we have to a superpower.
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Arty2 » 21.07.07, 3:31 am

Τι να το κάνεις το πτυχίο όταν έχεις portfolio ε; ;D
Άβαταρ μέλους
Arty2
Member

Δημοσίευσηαπό parsec_dev » 21.07.07, 11:11 am

Arty2 έγραψε:Τι να το κάνεις το πτυχίο όταν έχεις portfolio ε; ;D

Σωστά :P
Αλλά υπάρχουν και certifications όπου τουλάχιστον στην Αμερική μετράνε πάρα πολύ σοβαρά στο CV σου.
Μάλιστα κάποιες εταιρείες απαιτούν να περάσεις κάποια τεστ πριν σε προσλάβουν, όπως αυτά της brainbench τα οποία και θεωρώ κορυφαία.
Coding is the closest thing we have to a superpower.
Άβαταρ μέλους
parsec_dev
Senior Member

Δημοσίευσηαπό evolutionx » 21.07.07, 4:07 pm

εγώ πιστεύω πως ένα πτυχίο χρειάζετε για εξασφάληση θέσης εργασίας . Τέσπα θα δώ 8)
Άβαταρ μέλους
evolutionx
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων