Τι να χρεώσεις κάτι τέτοιο??

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Τι να χρεώσεις κάτι τέτοιο??

Δημοσίευσηαπό Skaleris » 13.08.07, 3:12 pm

Κυριακή μεσημέρι, καθ' οδόν για την παραλία. Χτυπάει το κινητό, και με το που βλέπω την αναγνώρίση καταλαβαίνω οτι πρόκειται για "αγγαρέια". Πελάτης που κάνει κάθε εβδομάδα ένα πόστερ Α3. Είχαμε διακόψει για κάποιο διάστημα την συνεργασία, και μετα απο ένα χρόνο με ξαναπήρε τηλέφωνο λέγοντας μου οτι δεν είναι ικανοποιημένος με τον γραφίστα που συνεργαζότανε, και ξαναρχίζουμε τα πάρε-δώσε... Μου δίνει μια διεύθυνση myspace μόνο. Ηθελε την μακέτα την ίδια μέρα φυσικά, για να τυπώσει δευτέρα πρωί, και γύρω στις 8 το βράδυ θα μου έλεγε αν ίσχυε τελικά το event. 8 ακριβώς ημουν στον υπολογιστή μπροστά, 8:20 του στέλνω το εξής Εικόνα
με e-mail, του άρεσε, και το στέλνω e-mail παραγγελεία στο τυπογραφείο που τυπώνει (JPG φυσικά)... Βασικά προβληματίζομαι γιατί μένω σε νησί, οπότε δέν είναι μεγάλο θέμα να πεταχτώ σπίτι για 20 λεπτά και να κάνω μια μακέτα. Για κάποιον άλλον βέβαια μπορεί να είναι αρκετή δουλειά, αλλά αυτό δέν είναι κάτι που θα έπρεπε να το εκμεταλεύτω προς ώφελός μου, και να χρεώνω ανεξάρτητα το πόση ώρα μου παίρνει να γίνει κατι? εσεις τι θα χρεώνατε σε μια τετοια περίπτωση???
Άβαταρ μέλους
Skaleris
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 13.08.07, 4:07 pm

με το κομματι που λενε και οχι με την ωρα... εχω προβληματιστει κι εγω πολυ με το θεμα....αλλα σκεψου το κι αλλιως... παρολο που εισαι σε νησι, αν ησουν ας πουμε σε γαμο-γενεθλια-παρτυ θα εφευγες να πας να κανεις τη μακετα? δε πρεπει να πληρωσει ο πελατης αυτο που θελει "τωρα" επειδη "τωρα" το θυμηθηκε? και γιατι να μη το εκμεταλλευτεις αφου κανεις τη δουλεια που του αρεσει?
μου ετυχε μια παρομοια περιπτωση και μου ειπαν οτι ειμαι ακριβη...ειπα λοιπον στο " μεσαζοντα" να τους πει πως εγω για λιγοτερο απο τοσα χρηματα δεν ασχολουμαι γιατι δεν αξιζει να κλειστω ουτε 2 ωρες μεσα για 50 ευρω! ναι, οπως καταλαβες θελανε αφισα 50χ70 με σκαναρισματα και λοιπα με 50 ευρω.... :P :P :P εδω γελανε!!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό multicolored » 13.08.07, 4:18 pm

Είσαι πολύ γρήγορος :) ! (με καλό αποτέλεσμα...)
Απο όσο ξέρω, το ελάχιστο για μία μακέτα είναι 50 euros (η τιμή περιλαμβάνει 3 προσχέδια και την τελική επιλογή). Απο εκεί και πέρα είναι στο χέρι του καθενός να χρεώνει όσο μπορεί. Δυστηχώς όμως το δημιουργικό κομμάτι στην Ρόδο δεν χρεώνεται και δεν εκτιμαται ανάλογα...Είναι στο χέρι μας να το αλλάξουμε...Είμαστε καλλιτέχνες και όχι μπακάληδες (χωρίς να θέλω να μειώσω το αξιοσέβαστο λειτούργημα των ανθρώπων της γειτονιάς μας) και αυτό πρέπει να "εκπαιδεύσουμε" στους πελάτες μας.
Φίλτατε, καλό απόγευμα !

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς,
Στέργιος
multicolored
Member

Re: Τι να χρεώσεις κάτι τέτοιο??

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 13.08.07, 4:28 pm

Skaleris έγραψε:Ηθελε την μακέτα την ίδια μέρα φυσικά, για να τυπώσει δευτέρα πρωί, και γύρω στις 8 το βράδυ θα μου έλεγε αν ίσχυε τελικά το event. 8 ακριβώς ημουν στον υπολογιστή μπροστά, 8:20 του στέλνω το εξής

...και μη ξεχασω πως κατα τη γνωμη μου δεν επρεπε να του στειλεις τοσο συντομα το προσχεδιο. ας περνουσαν καποιες ωρες τουλαχιστον.... και 12 παρα 10 τη νυχτα η ιδια μερα ειναι! ( εγω το εφαρμοζω παντως, δεν εισαι παντα πανω απο το τηλεφωνο περιμενοντας να παρει ο πελατης να του κανεις μακετα!!!!) Ετσι θα δικαιολογησεις και τα χρηματα που θα παρεις...γιατι ο αλλος πχ να σε πληρωσει εστω και τα 50 ευρω αν εχεις δουλεψει μιση ωρα? θα του φανει πως τον κοιροιδευεις, γιατι να ξερει ο πελατης ποση ωρα ασχοληθηκες με τη δουλεια του? Εμεις στην επαρχια μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας....το χουμε παρακανει. εμεις χαλαμε απο μονοι μας προς τα κατω τις τιμες... καλυτερα πιστευω να με θεωρουνε ακριβη παρα να ερχονται ολοι οι φτηνομπακαληδες και να θελουνε παπαδες στις αφισες για 50 ΕΥΡΩ!. Αν δουνε με 50 ευρω τι δουλειες και αποτελεσματα περνουνε, κι αν τους κανουν, απλως ειναι πελατες που ευτυχως δεν ασχοληθηκα!!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Skaleris » 13.08.07, 4:40 pm

Κατ΄αρχην φίλε Στέργο πολύ χαίρομαι που σε συναντώ εδώ μέσα. Ένας κούκος δεν φαίρνει την άνοιξη λένε... και όσο υπάρχουνε τυπάκια που παίζουνε με το filter gallery και πουλάνε μακέτες, τυπώνουνε μια 200αρια κάρτες και λέγονται γραφίστες, μετανιώνω που δεν έγινα μπακάλης...
Άβαταρ μέλους
Skaleris
Member

Re: Τι να χρεώσεις κάτι τέτοιο??

Δημοσίευσηαπό Skaleris » 13.08.07, 4:59 pm

VaLKyRiE έγραψε:
Skaleris έγραψε:Ηθελε την μακέτα την ίδια μέρα φυσικά, για να τυπώσει δευτέρα πρωί, και γύρω στις 8 το βράδυ θα μου έλεγε αν ίσχυε τελικά το event. 8 ακριβώς ημουν στον υπολογιστή μπροστά, 8:20 του στέλνω το εξής

...και μη ξεχασω πως κατα τη γνωμη μου δεν επρεπε να του στειλεις τοσο συντομα το προσχεδιο. ας περνουσαν καποιες ωρες τουλαχιστον.... και 12 παρα 10 τη νυχτα η ιδια μερα ειναι! ( εγω το εφαρμοζω παντως, δεν εισαι παντα πανω απο το τηλεφωνο περιμενοντας να παρει ο πελατης να του κανεις μακετα!!!!) Ετσι θα δικαιολογησεις και τα χρηματα που θα παρεις...γιατι ο αλλος πχ να σε πληρωσει εστω και τα 50 ευρω αν εχεις δουλεψει μιση ωρα? θα του φανει πως τον κοιροιδευεις, γιατι να ξερει ο πελατης ποση ωρα ασχοληθηκες με τη δουλεια του?

Το ξέρω, και εγώ το κάνω πολλές φορές (για να μην σου πώ πάντα), αλλα στη συγκεκριμένη δουλειά, το υλικό ήταν ανύπαρκτο, οπότε μπήκα στο myspace (ρίξε μια ματια...) και έκανα κάτι με βάση την αισθητική της σελίδας του τύπου αυτού... Με το τίποτα βασικά, και σε χρόνο 0... Τώρα παρακαλάω να μην του γίνει συνήθεια. Νομίζω οτι πρέπει να καθιερώσω για τέτοιες δουλειές μία ελάχιστη χρέωση. Λογικό δεν είναι?
Άβαταρ μέλους
Skaleris
Member

Δημοσίευσηαπό Skaleris » 13.08.07, 5:01 pm

Α... την ήθελε και γρήγορα, γιατί έπρεπε να πάει στο μαγαζί..
Άβαταρ μέλους
Skaleris
Member

Δημοσίευσηαπό multicolored » 13.08.07, 5:29 pm

Skaleris έγραψε: Ένας κούκος δεν φαίρνει την άνοιξη λένε... και όσο υπάρχουνε τυπάκια που παίζουνε με το filter gallery και πουλάνε μακέτες, τυπώνουνε μια 200αρια κάρτες και λέγονται γραφίστες, μετανιώνω που δεν έγινα μπακάλης...

Αυτό ξαναπέστο! Το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά... :lol: :lol: :lol: (λέω να γίνω κομμωτής σκύλων...)
multicolored
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 14.08.07, 12:44 am

ο χρόνος δεν έχει καμία σημασία.
χρεώνεις κάθε δουλεία ξεχωριστά.
τα 50αρικα που αναφέρατε νομίζω πως έιναι απλά αστεία, καλύτερα να το κάνεις τζάμπα και να πας να πίεις κανα 2-3 mojito στο έτσι (βλέπε χορηγό).
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.08.07, 8:45 am

b-positive έγραψε:ο χρόνος δεν έχει καμία σημασία.
χρεώνεις κάθε δουλεία ξεχωριστά.
τα 50αρικα που αναφέρατε νομίζω πως έιναι απλά αστεία, καλύτερα να το κάνεις τζάμπα και να πας να πίεις κανα 2-3 mojito στο έτσι (βλέπε χορηγό).

Συμφωνω για τα αστεια 50 ευρω. Αυτοι κρυβονται λεγοντας " μα θα μας ρημαξεις, κι εμεις δε βγαζουμε τιποτα" και τετοιες μ@....ιες" ενω απο κατω εχουνε 30 χορηγους στη σειρα. Αμα δε βγαζετε τιποτα τι την κανετε τοτε την εκδηλωση????? τετοιες αρπαχτες ψαχνουν ολοι και τρεχουν τους κακομοιρηδες για 50 ευρω, και μαλιστα σου λενε πως βρηκανε και φτηνοτερα!!!!! ελεος ειλικρινα. πηγαινε στο φθηνοτερο! προτιμω να παω νΑ πιω καφε 2 ωρες παρα να σου κανω αφισα για να ξεφτιλισω τις τιμες! Οσο για αν θα του γινει συνηθειο, πες οτι του γινε κιολας...θυμησου το την αλλη φορα που θα θελει αφισα στο παρα 5, σε μιση ωρα, και με 30 ευρω!!!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 14.08.07, 9:51 am

τι έχουν τα 50 ευρώ ?
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
εσείς μπορεί να έχετε ευρώδεντρα, αλλά για ελάτε εδώ στην ακριτική Ελλάδα που ακούνε 50 ευρώ και τους φαίνεται αστρονομικό ποσό!
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.08.07, 10:08 am

τα 50 ευρω εχουν το οτι δεν αξιζει να χασεις 3-6 ωρες για αυτα και τις 1000 αλλαγες που θα θελει ο πελατης να του κανεις!!!!! μη νομιζεις κι εδω στη νοτια ελλαδα, παλι ακουνε 50 ευρω και τους πιανει κατι. αλλα αν θελουν δουλεια των 50 ευρω που εμενα θα μου παρει 10 λεπτα να κανω και δε θα θελω να τη βλεπω, να μου λειπει!!!! εχω και μια αισθητικη! ας πανε να την κανουν με τοσα και ας μοιαζει με τις 10.000 υπολοιπες αφισες στο δρομο, και ας μην εχει τιποτα ιδιετερο. Απλως δε θα στεναχωρηθω κιολας αμα τη δω κρεμασμενη!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό multicolored » 14.08.07, 10:09 am

Εχει απόλυτο δίκιο η nantia. Στην "επαρχία" (η Ρόδος σε θέμα χρημάτων, μόνο επαρχία δεν είναι...) τα 50 ευρώ είναι υπερβολικά για "μία αφίσα"
multicolored
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.08.07, 10:55 am

multicolored έγραψε:Εχει απόλυτο δίκιο η nantia. Στην "επαρχία" (η Ρόδος σε θέμα χρημάτων, μόνο επαρχία δεν είναι...) τα 50 ευρώ είναι υπερβολικά για "μία αφίσα"

ε καλα αναλογα και τι εννοεις εσυ η ο πελατης σου αφισα. αν εννοει βαλε ενα φοντο και 2 τιτλους τοτε μη σου πω πως ειναι και πολλα! αλλα αφισα με σκαναρισματα, εικαστικο και λοιπα μη τρελαθουμε! δεν ειναι πολλα. απλως εχουνε μαθει απο αλλους που ξεφτιλιζουνε τις τιμες και λενε πως ειναι πολλα. κι εγω απο εδω το βλεπω... πανε σε ενα τυπογραφειο και τους δινουνε τσαμπα το εικαστικο με την εκτυπωση ( εικαστικο του 10 λεπτου βεβαια) ΕΜ ετσι ναι τα 50 ευρω αμα του ζητησω εγω ειναι πααααρα πολλα.!!!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 14.08.07, 11:05 am

VaLKyRiE έγραψε:
multicolored έγραψε:Εχει απόλυτο δίκιο η nantia. Στην "επαρχία" (η Ρόδος σε θέμα χρημάτων, μόνο επαρχία δεν είναι...) τα 50 ευρώ είναι υπερβολικά για "μία αφίσα"

ε καλα αναλογα και τι εννοεις εσυ η ο πελατης σου αφισα. αν εννοει βαλε ενα φοντο και 2 τιτλους τοτε μη σου πω πως ειναι και πολλα! αλλα αφισα με σκαναρισματα, εικαστικο και λοιπα μη τρελαθουμε! δεν ειναι πολλα. απλως εχουνε μαθει απο αλλους που ξεφτιλιζουνε τις τιμες και λενε πως ειναι πολλα. κι εγω απο εδω το βλεπω... πανε σε ενα τυπογραφειο και τους δινουνε τσαμπα το εικαστικο με την εκτυπωση ( εικαστικο του 10 λεπτου βεβαια) ΕΜ ετσι ναι τα 50 ευρω αμα του ζητησω εγω ειναι πααααρα πολλα.!!!!!

ήρθε κάποιος πλασιέ αναλωσίμων στο γραφείο μου και μου πρότεινε να μη χρεώνω μακέτες γιατί "θα παραξηγηθεί ο γιαννιώτης..."
(ή απλά θα χαλάσω την πιάτσα!?)
:roll:
δεν ξέρω... θα γίνω πωλήτρια ρούχων :(
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Skaleris » 14.08.07, 11:08 am

Μια στιγμη... σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για μακέτα Α3, η οποία τυπώνεται ψηφιακά και μπορείς να δώσεις και μακέτα στα 150dpi... οπότε είναι νομίζω ποιό εύκολη η μακέτα απο μία 50χ70, και βρίσκεις και ευκολότερα υλικό για να δουλέψεις... οπότε τα 50€ είναι πάρα πολύ καλή τιμή για τις απαιτήσεις αυτής της δουλειάς. Για 50χ70 τα 50€ είναι λίγα πιστεύω... μπορείς να δικαιολογήσεις και τιμή μέχρι 100€, και στην επαρχία.. Σε άλλες περιοχές (εκτός Αθήνας...) τί γίνεται? πολύ 8α με ενδιέφερε να μάθω...
Άβαταρ μέλους
Skaleris
Member

Δημοσίευσηαπό Skaleris » 14.08.07, 11:18 am

Μα και τα τυπογραφεία είναι αγκάθι στην πλάτη.. Άμα ο άλλος δίνει τζάπα την δουλειά που κάνεις εσυ... Πολύ θα ήθελα να κερδίσω ένα τζόκερ, και να αρχίσω να πουλάω μακέτες, και να δίνω την εκτύπωση τζάπα. Έτσι για να κλείσουνε μερικοί Μπακαλοτυπογράφοι και να γευτούνε την γλύκα, που ξυπνήσανε μια μέρα, αγοράσανε μια μονόχρωμη GTO και γίνανε τυπογράφοι...
Άβαταρ μέλους
Skaleris
Member

Δημοσίευσηαπό multicolored » 14.08.07, 11:23 am

Φίλτατη VaLKyRiE εννούσα πως για τον πελάτη φαίνονται πολλά, ακόμα και αν εσυ έχεις βάλει όλη την δημιουργηκότητα σου. Αυτο που ήθελα να πώ είναι ότι πρέπει οι πελάτες να αποκτήσουν επαγγελματική συνείδηση. Να καταλάβουν πως ο αυτός που δημιουργεί κάτι, το έχει αποκτήσει μέσα απο μεγάλο κόπο, μελέτη, χρήμα, χρόνο κτλ. και πρέπει να πληρώνεται ανάλογα. Είναι στο χέρι μας να τους το περάσουμε. :wink:
multicolored
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.08.07, 11:29 am

Skaleris έγραψε:Πολύ θα ήθελα να κερδίσω ένα τζόκερ, και να αρχίσω να πουλάω μακέτες, και να δίνω την εκτύπωση τζάπα. ...

xexexexe κι εγω θα το ηθελα, να βλεπαμε τις αντιδρασεις... εδω στην επαρχια ολοι προσπαθουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι για να εχουν περισσοτερη δουλεια... κι απο ποιοτητα δε μιλαμε!
Ειναι και τα προγραμματα του οαεδ που βοηθανε στα " φτηνα εργατικα χερια".... το τι βλεπουνε καθε μερα τα ματακια μας! αν μπορουσαν οι τυπογραφοι θα εκαναν δωρο στους πελατες και ενα γραφιστα να τον παρουνε σπιτι τους?!

(Παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις για να μη παρεξηγουμαστε!)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 14.08.07, 12:20 pm

Το να ριχνεις απλά τις τιμές είναι κακό για όλους μας, δεν το έχετε καταλάβει πία? Ποιος είπε πως καταρχήν πως μια αφίσα σχεδιάζεται σε ένα 20λεπτο, δηλαδή το να παραθέσεις τα στοιχεία σε ένα χαρτί είναι κάτι που πρέπει να το κοστολογήσεις, αλήθεια αυτό είναι το ζητούμενο?

Πόσες αφίσες πρέπει να σχεδιάσουμε δηλαδή για να τα βγάλουμε πέρα? Πόσες κάρτούλες, πόσα σηματάκια? Πόσο χαμηλά να κοστολογήσουμε δηλαδή, όπως είπα καλύτερα mojito παρά ένα μικρό πόσο. Και ναι, τα 50Ευρώ είναι χαμηλό ποσό για την διαφήμηση ενός μουσικού event.

Το να χρεώνεις παραπάνω έχει να κάνει με ικανότητες τόσο σχεδιαστικές αλλά και ικανότητες πώλησης της δουλείας, πρέπει επίσης να κάνεις μια έρευνα (γρήγορη έστω) για το project που σχεδιάζεις, ώστε να κάνεις σωστή κοστολόγηση.

Εαν θέλουμε να ξεχωρήσουμε από τους τυπογράφους, απλά κάνουμε καλύτερη δουλεία από αυτόυς, έτσι προχωράμε.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων