PDF και ποιότητα εικόνας

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

PDF και ποιότητα εικόνας

Δημοσίευσηαπό ikon » 28.08.07, 1:46 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλό χειμώνα.

Έχω ένα θεματάκι και χρειάζομαι μια βοήθεια...

Έχω μια μακέτα στο illustrator, ένα banner 2 χ 3.
Την έχω κάνει 1:10 στα 720 ανάλυση, (αρχείο 180 ΜΒ)

Την μακέτα την θέλουν PDF.

Παίρνω λοιπόν το eps, το βάζω μέσα στο In Design και κλείνω (και με το distiller μετά) ένα πολύ ωραίο high quality PDF, το οποίο βγήκε 1,5 MB

To πρόβλημά μου είναι ότι όταν ανοίγω το PDF στο photoshop στα 720 ppi, όλο το noise που είχα βάλει στην αρχική εικόνα, έχει εξαφανιστεί και γενικότερα η φωτό έχει χάσει την ποιότητά της...

Tι κάνω λάθος???
ikon
Member

Δημοσίευσηαπό spilios » 28.08.07, 1:56 pm

Έχω μια μακέτα στο illustrator, ένα banner 2 χ 3.
Την έχω κάνει 1:10 στα 720 ανάλυση

1. πως μπορείς να έχεις σε αρχείο .ai 720 ppi ανάλυση?

2. εαν προσπαθήσεις να το κλείσεις σαν .pdf από το ID χωρίς να το κλείσεις πρώτα .ps και μετά μέσω distiler .pdf διορθώνεται?

3. πες μας τι ρυθμήσεις κάνεις στο κλείσιμο στο ID και αντίστοιχα στο Distiler

4. δώσε μας περισσότερες λεπτομέριες για το αρχείο σου (π.χ. έχεις κάνει place εικόνα στο illusrator κ.λπ.)

Με εκτίμηση
Σπήλιος
MacPro 12-Core Intel Xeon - MacPro 6-Core Intel Xeon - MacBook Pro - nikon D800
Άβαταρ μέλους
spilios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 28.08.07, 2:38 pm

Καλησπέρα! Βασικά το γεγονός οτι από 180ΜΒ γίνεται μόλις 1,5ΜΒ θα έπρεπε να σε προβληματίσει! Που πήγαν όλα τα υπόλοιπα? Σίγουρα έχασες πολλές πληροφορίες κατά τη μετατροπή. Καταρχήν δεν κατάλαβα το λόγω για τον οποίο πας το αρχείο σου γύρω γύρω στα προγράμματα! Το Illustrator κλείνει μια χαρά pdf και δεν χρειάζεται να κάνεις το .ai σε .eps και μετά InDesign και μετά ps και μετά distiller... κ.λ.π. Στις ρυθμίσεις που έκανες το pdf σίγουρα είχες τσεκαρισμένο να συμπιέσει τις εικόνες σου (Downsample & compression) γι'αυτό και έγινε τόσο μικρό το pdf. Επομένως τα 720 ppi που δούλεψες τη μακέτα, σίγουρα γίνανε στην καλύτερη περίπτωση 300! Τσέκαρε τις ρυθμίσεις και προτίμησε το pdf-x πρώτυπο, αλλά πρόσεξε να μην κάνει downsample τις εικόνες σου! Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό ikon » 29.08.07, 12:56 pm

Λοιπόν παιδιά το βρήκα.
Αυτό έγινε γιατί οι ρυθμίσεις του distiller στο preset “high quality” ήταν αυτές:

Εικόνα

Επίσης οι ρυθμίσεις στο PDF export presets, στο PDF/X-3 στο compression είναι αυτές:

Εικόνα

Που σημαίνει ότι, με όποιον τρόπο και αν έκανα το pdf, θα μου έκανε downsampling στην φωτογραφία.

Οπότε το θέμα είναι όταν κλείνω pdf είτε κατευθείαν από το illustrator, ή από το InDesign ή από το distiller, πρέπει να ξετσεκάρω το downsampling

Δοκίμασα με τρεις τρόπους:

1_Export από το InDesign PDF/X-3 βγαίνει 72 mb

2_Postscript από το InDesigh και ρίξιμο στο distiller που έχω απενεργοποιήσει όλα τα compression και downsampling βγαίνει 52mb

3_Save as PDF κατευθείαν από το illustrator (βάζοντας την ένδειξη press στο preset) και με αυτές τις ρυθμίσεις στο compression:

Εικόνα

Βγαίνει 122mb

Γιατί αυτή η διαφορά στα mb?
Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος;

Επίσης σαν γενική αρχή, όταν μου ζητάνε PDF, ανεξάρτητα αν είναι αφίσα, καταχώριση ή banner, ποιό PDF πρότυπο να χρησιμοποιώ;

Το PDF/X-3 ή το PDF/X-1a?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά!
ikon
Member

Δημοσίευσηαπό ikon » 29.08.07, 12:59 pm

H δεύτερη φωτό είναι από το InDesign.
Είναι οι ρυθμίσεις στο PDF export presets -> PDF/X-3 -> compression.
ikon
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 29.08.07, 2:31 pm

Καλησπέρα! Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το pdfx-1a γιατί δεν επιτρέπει κανένα RGB αντικείμενο. Ανάλογα με το που θα εκτυπωθεί αυτό που έκανες πρέπει να επιλέγεις το πρώτυπο. Για ψηφιακή εκτύπωση δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνει το αρχείο RGB. Αν θες όμως να βγάλεις φιλμ πρέπει όλα να είναι CMYK.
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 29.08.07, 2:35 pm

καλησπερα,

να ρωτησω κατι? γιατι στο compression εχεις βαλει automatic?
δεν θα ητανε καλυτερο το zip?

εγω ετσι δουλευω στα εντυπα μου, τωρα για banner μεγαλων διαστασεων δεν ξερω αν αλλαζει κατι...

φιλικά
αλεξάνδρα
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ikon » 30.08.07, 2:05 pm

alexandra έγραψε:καλησπερα,

να ρωτησω κατι? γιατι στο compression εχεις βαλει automatic?
δεν θα ητανε καλυτερο το zip?

εγω ετσι δουλευω στα εντυπα μου, τωρα για banner μεγαλων διαστασεων δεν ξερω αν αλλαζει κατι...

φιλικά
αλεξάνδρα

Να σου πω την αλήθεια, δεν είναι ξεκάθαρο στο μυαλό μου ποια είναι η διαφορά...

Πάντως στις δυο πρώτες εικόνες που έχω ανεβάσει, είναι οι default ρυθμίσεις, δεν τις έχω βάλει εγώ.

Μόνο στην τελευταία εικόνα έχω πειράξει τις ρυθμίσεις (όλα off) για να μην κάνει downsampling στην φωτό του αρχείου.
ikon
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων