Δημοσιο ΙΕΚ, ειδικοτητα γραφιστας... Να παω?

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Δημοσιο ΙΕΚ, ειδικοτητα γραφιστας... Να παω?

Δημοσίευσηαπό stefanos2341 » 04.09.07, 1:27 pm

Γεια σας και καλως σας βρηκα... Διαβαζω το site εδω και μερικες μερες και μετα γραφτηκα...

Ο λογος που βαζω αυτο το θεμα ειναι οτι στο Δημοσιο ΙΕΚ της μικρης επαρχιακης πολης που ζω βγηκε η ειδικοτητα ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΕΝΤΥΠΟΥ ΚΑΙ
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ και το σκεφτομαι σοβαρα να παω...

Εσεις θα προτεινατε κατι τετοιο?

Δυστυχως, η δυνατοτητα να φυγω απο εδω που ειμαι και να πληρωσω καποια μεγαλη ιδιωτικη σχολη στην Αθηνα ή αλλου, δεν υπαρχει για τωρα τουλαχιστον...

Επισης, δεν ειμαι σε θεση να ξερω το επιπεδο των καθηγητων ή/και των μαθητων που θα επιλεξουν να φοιτησουν. Δεν ξερω κατα ποσο σοβαροι θα ειναι ολοι αυτοι...

Το σκεφτομαι το θεμα καποιες μερες τωρα και εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι αν φοιτησω σε αυτο το δημοσιο ΙΕΚ, σχεδον τα παντα θα ειναι θεμα προσωπικης αφοσιωσης και εργασιας... :roll: Στην χειροτερη περιπτωση δηλαδη...

Ρωταω λοιπον παιδια: ειναι κατι τετοιο εφικτο? Δηλαδη να τα μαθει κανεις μονος του?

Και για να απαντησω (τελειωνοντας) και σε μια πιθανη ερωτηση: δεν εχω προυπηρεσια/προ-εμπειρια πανω στο αντικειμενο... Επισης δεν μπορω να πω οτι ρεει μεσα στο αιμα μου (αν θελω να ειμαι ειλικρινης)... Οτι μου αρεσει ΠΟΛΥ ομως οπως το εχω αντιληφθει (και μεσα απο το site σας), ειναι αληθεια...

Στις 9-10 Σεπτεμβρη τελειωνει η προθεσμια υποβολης αιτησεων... θα το εκτιμουσα πολυ αν μεχρι τοτε με εχετε βοηθησει να παρω μια σωστη αποφαση...

Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια...
stefanos2341
Member

Re: Δημοσιο ΙΕΚ, ειδικοτητα γραφιστας... Να παω?

Δημοσίευσηαπό Ifigeneia » 04.09.07, 1:37 pm

Αγαπητέ stefanos2341,
Η αλήθεια είναι ότι τα Δημόσια ΙΕΚ δεν έχουν και το καλύτερο όνομα.
Κι εγώ φοίτησα σε ένα από αυτά, στην ίδια ειδικότητα που θέλεις κι εσύ. Την απάντηση στο ερώτημά σου την έχεις βρει ήδη! Κάπου λες: "...αν φοιτήσω σε αυτό το δημόσιο ΙΕΚ, σχεδόν τα πάντα θα είναι θέμα προσωπικής αφοσίωσης και εργασίας... Στην χειρότερη περίπτωση δηλαδή..." Και αυτή είναι η αλήθεια. Στα Δημόσια ΙΕΚ θα διδαχθείς τα βασικά (αν πέσεις σε καλούς καθηγητές που ενδιαφέρονται...) και από 'κει και πέρα θα πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου, να ψαχτείς και να ενημερωθείς για όλα αυτά που δεν σου έμαθαν. Δηλαδή να διευρύνεις την αισθητική σου γιατί σίγουρα αυτό θα είναι δύσκολο να στο μεταδώσουν στα ΙΕΚ. Πάντως δεν έχεις και τίποτα να χάσεις... Παρά το ολότελα καλή κι η Παναγιώτενα δε λένε; Αφού δεν μπορείς να σπουδάσεις σε κάποια μεγάλη σχολή, πάρε το χαρτί του ΙΕΚ και από μόνος σου μετά βάλε μπρος για μια σωστή επαγγελματική καριέρα...
Αυτά είχα να σου πω...

Καλή αρχή!
Άβαταρ μέλους
Ifigeneia
Member

Δημοσίευσηαπό stefanos2341 » 04.09.07, 2:00 pm

Γεια σου Ifigeneia και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Στο μηκος κυματος του μυνηματος σου, κινουμαι και εγω...

Σιγουρα το "Παρά το ολότελα καλή κι η Παναγιώτενα" δεν ειναι και ο αξιοκρατικοτερος-αντικειμενικοτερος τροπος σκεψης, αλλα αφου δεν υπαρχει η δυνατοτητα, τι να κανουμε? Αν μη τι αλλο, η εκφραστικη αυτη τεχνη (η γραφιστικη δηλαδη) ισως δινει τη δυνατοτητα εκφρασης και αποσυμπιεσης καποιων αισθηματων...

Υπαρχουν ειδικοτητες (ή και αλλες σπουδες) οπου αν δεν εχεις καλους καθηγητες-υλικο δεν μπορεις να κανεις τιποτα...σαν παραδειγμα εχω μια ξαδερφη μου που πηγαινε για κομμωτρια σε δημοσιο ΙΕΚ και τα παρατησε μετα απο 3 μηνες, διοτι τους εδιναν ασπρομαυρες φωτοτυπιες να βλεπουν τα χρωματα (!) και γενικα οι καθηγητριες ηταν αλλα-αντι-αλλων... Δραμα η κατασταση, πως να μαθεις μια τετοια τεχνη οπου πρεπει ο αλλος να σου δειξει?

Στην γραφιστικη ομως (πιστευω) ειναι ενα καλο PC να εχεις και μεγαλη ορεξη... ειναι και καπως do-it-yourself δηλαδη... Ισως βεβαια να κανω και λαθος... τι λετε εσεις?

Να ρωτησω και κατι τελευταιο?
Μηπως μπορειτε να μου αναφερετε που μπορει να εργαστει ως γραφιστας ενας ανθρωπος στο Ελληνικο Δημοσιο? Υπαρχει τετοια δυνατοτητα? Υπαρχουν θεσεις στο Ελληνικο Δημοσιο για εναν γραφιστα?

Να ειστε καλα και χαιρομαι που ειστε τοσο καλοι ανθρωποι... Παρακολουθω και καποια forums λογιστων και καποια πληροφορικαριων...
Οταν το επαγγελμα σε στεναχωρει, φαινεται....
stefanos2341
Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 04.09.07, 2:53 pm

stefanos2341 καλησπέρα και καλώς όρισες στη διαδικτυακή κοινότητα του VCDC!

stefanos2341 έγραψε:...
Στην γραφιστικη ομως (πιστευω) ειναι ενα καλο PC να εχεις και μεγαλη ορεξη... ειναι και καπως do-it-yourself δηλαδη... Ισως βεβαια να κανω και λαθος... τι λετε εσεις?

Μία μόνο παρατήρηση, σχετικά με το μέρος από το κείμενό σου που παραθέτω.

Αν νομίζεις ότι η Οπτική Επικοινωνία χρειάζεται "ένα καλό PC", όσο και όρεξη να έχεις, τότε ατύχησες.
Απλά, δε γνωρίζεις με τι πας να καταπιαστείς...
Και στην καλύτερη περίπτωση, θα καταλήξεις να γίνεις ένας καλός χειριστής προγραμμάτων και μόνο.
Αν ήταν "do-it-yourself", τότε θα μπρούσε να το κάνει ο καθένας, άρα και δε θα υπήρχε ανάγκη για το επάγγελμά αυτό.

Μερικές "λεπτομέρειες"...

1. Τα προγράμματα είναι "απλά" εργαλεία.
Η γνώση χειρισμού του εργαλείου δε σε κάνει επαγγελματία.
Σκέψου μόνο το εξής: θεωρείς ότι πριν την έλευση των Η/Υ δεν υπήρχε γραφιστική?

2. Η προϋπάρχουσα θεωρία είναι μεγάλη και "χαμένη" στο χρόνο.
Σύνθεση, Χρωματολογία, Τυπογραφία είναι μόνο μερικά από τα θεωρητικά πεδία τα οποία θα πρέπει να γνωρίζεις, ώστε να ασχοληθείς πραγματικά με το σχεδιασμό.
Παραπάνω γνώσεις -από τις λεγόμενες εγκυκλοπαιδικές- μόνο χρήσιμες μπορούν να σου φανούν στην επαγγελματική σου πορεία.

3. Ακόμα και στην καλύτερη σχολή του κόσμου, θα μάθεις "μόνο" τα "απαραίτητα".
Φυσικά, ανάλογα με την ποιότητα σπουδών, το επίπεδο των καθηγητών κ.λ.π., θα μάθεις περισσότερα "απαραίτητα", άρα θα ξεκινήσεις την καρριέρα σου με περισσότερα εφόδια.

3. Καλώς ή κακώς, τη "δουλειά" θα τη μάθεις στην επαγγελματική σου πορεία:
    :arrow: με συνεχές διάβασμα και τακτική μελέτη άλλων έργων και σχεδιαστών, καθώς και με διαρκή επιμόρφωση.

:arrow: με την κλασσική διαδικασία της "δοκιμής και λάθους" (trial and error).
    Λάθη σχεδιαστικά, διαδικαστικά, εικαστικά, ακόμα και ορθογραφικά!
    Το μυστικό είναι να μαθαίνεις από αυτά, αλλά και να αποκτήσεις το υπόβαθρο να τα προβλέπεις.

:arrow: με προσχέδια, δοκιμές, ανταλλαγή ιδεών και προσπάθεια.

:arrow: με ανοικτά μάτια, αυτιά αλλά κυρίως μυαλά!

Μερικές "βόλτες" σε παλιότερες αλλά και νεώτερες συζητήσεις στο forum μπορούν να σε διαφωτίσουν περισσότερο.
Αναζήτησε, διάβασε, ενημερώσου και πάρε τις αποφάσεις σου.

Καλή συνέχεια! :D
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Arty2 » 04.09.07, 2:55 pm

Ρε παιδί, ακόμα δεν γράφτηκες, ακόμα δεν πήρες το χαρτί και το πρώτο που σε ενδιαφέρει είναι το Δημόσιο; Αν έχεις όρεξη για δουλειά και ο ιδιωτικός τομέας μια χαρά είναι, και περισσότερο δημιουργικός επίσης.
Επίσης λες ότι ψάχνεις και για πληροφορική ή λογιστική. Μα πως είναι δυνατόν να επικαλύπτεται η λογιστική με τη γραφιστική; Μην βιάζεσαι, αποφάσισε πρώτα τι θες να σπουδάσεις και μετά βλέπεις.
Μια συμβουλή μπορώ να σου δώσω, μην επιλέξεις ως μονόδρομο στη ζωή σου δουλειά που δεν σου αρέσει, και κακός επαγγελματίας θα είσαι και δυστυχισμένος άνθρωπος.

Μην παρεξηγήσεις τον τόνο μου, φιλικά πάντα. Σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή σταδιοδρομία σε ο,τι τελικά επιλέξεις.
Άβαταρ μέλους
Arty2
Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 04.09.07, 2:58 pm

stefanos2341 έγραψε:...Να ρωτησω και κατι τελευταιο?
Μηπως μπορειτε να μου αναφερετε που μπορει να εργαστει ως γραφιστας ενας ανθρωπος στο Ελληνικο Δημοσιο? Υπαρχει τετοια δυνατοτητα? Υπαρχουν θεσεις στο Ελληνικο Δημοσιο για εναν γραφιστα?....

Συμπληρωματική απάντηση...
Ως Σχεδιαστής Οπτικής Επικοινωνίας μπορείς να απασχοληθείς σε οποιαδήποτε υπηρεσία έχει τμήμα σχεδιασμού.
Είτε για έντυπη είτε για ηλεκτρονική επικοινωνία.

Βασική προϋπόθεση, η κατοχή πτυχίου από σχολή αναγνωρισμένη από το κράτος ή ένα γερό "βύσμα"! :wink:
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό stefanos2341 » 04.09.07, 4:01 pm

Γεια σας και παλι... :)

Καταρχην, ευχαριστω για τις κατατοπιστικες και ευστοχες απαντησεις σας... Ας απαντησω τωρα και εγω.

Φιλε Arty2... Δεν ειπα οτι ψαχνω δουλεια στο Δημοσιο. Ουτε και οτι το απορριπτω. Εγω το μονο που εκανα ηταν να αναρωτηθω ΑΝ ως γραφιστας εχει καποιος τη δυνατοτητα να προσληφθει στο Ελληνικο Δημοσιο. Και το αναρωτηθηκα αυτο, διοτι σε ανθρωπους σαν και εμενα (εκτος του χωρου δηλαδη) δεν ειναι τοσο φανερο κατι τετοιο. Ενω για αλλες ειδικοτητες/ επιστημες (πχ. Φυσικος, Μαθηματικος κλπ) ερχεται κατευθειαν στο μυαλο του μεσου ανθρωπου και η θεση του ιδιωτικου τομεα αλλα και αυτη του Δημοσιου οπου μπορει καποιος να εργασθει, σαν Γραφιστας δεν ειναι τοσο φανερο κατι τετοιο (για το Δημοσιο). Και το λεω αυτο, διοτι πριν ρωτησω εδω ειχα ρωτησει αρκετα ατομα (εκτος του χωρου σας) και δεν ηξερε κανεις να μου πει... Ολοι για ιδιωτικο τομεα ελεγαν.

Οσον αφορα την εργασια στο Δημοσιο, να πω οτι φυ-σι-κα και ειναι και αυτη μεσα στα ζητουμενα μου... Οπως εχουν διαμορφωθει τα πραγματα στην Ελληνικη αγορα εργασιας, το Δημοσιο σου παρεχει μια καποια εξασφαλιση, μια αξιοπρεπεια θα ελεγα. Το αν βαλτωσεις ή οχι ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση του καθενος... Οπως και προσωπικη μου αποψη ειναι ολα αυτα βεβαια.

Τελος, δεν ειπα ποτε οτι ψαχνομαι και στην Πληροφορικη και στα Λογιστικα. Παρακολουθω τους κομπιουτεραδες διοτι ως κατοχος και καθημερινος χρηστης Η/Υ θελω να ενημερωνομαι...Απο τους Λογιστες δε, περασα για λιγο... Δεν ειναι κακο να ξερεις πανω κατω τι παιζεται σε καποιους κλαδους. Αλλωστε εγω (οπως και καποιες αλλες εκατονταδες χιλιαδες ατομα στην ηλικια μου (18 χρονων ειμαι)) δεν ξερουμε πραγματικα για τι ειμαστε ικανοι και τι μας ταιριαζει... Οι περισσοτεροι με τασεις-ορεξεις προχωραμε, εχοντας τις περισσοτερες φορες ελαχιστη αντιληψη της εργασιακης πραγματικοτητας ενος κλαδου. Εκτος και αν ο πατερας ή η μανα ειναι γιατρος ή δικηγορος ή γραφιστας πχ, ελαχιστα θα ξερεις για το τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παιζεται στους αντιστοιχους κλαδους. Οι ελαχιστοι τυχεροι που εχουν βρει απο τα 10 τους τι πραγματκα γουσταρουν, δεν βαζουν ερωτησεις σε forums... Τα δημιουργουν μαλλον τα forums... :wink:

Φιλε IzyRider εκτιμω πραγματικα το μυνημα σου!! :) :) :)
Απο αυτο κραταω το συμπερασμα που με συμφερει (βασει της θεσης και της καταστασης μου): Πραγματικα χαμενος ειναι ο χρονος που αποφασιζει ο καθενας μας να σπαταλησει ασκοπα...

Να ειστε καλα :)
stefanos2341
Member

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » 04.09.07, 4:20 pm

Καλησπέρα Στέφανε καλός μας ήλθες!!!!

Καταρχήν να σου ευχηθώ να σου πάνε όλα δεξιά και εύχομαι να πάρεις σύντομα την απόφαση σου!

Δεν μπόρεσα να μην συγκινηθώ από την διαύγεια της σκέψης σου.
Είμαι σίγουρη πως ότι και να διαλέξεις να κάνεις θα έχεις επιτυχία!

Για μένα το δημόσιο ΙΕΚ είναι ικανότατο να σου δώσει ένα χαρτί, έναν τίτλο.
Και μέσα απο την διαδικάσια της εκεί μάθησης σου θα συναντήσεις ελπίζω καθηγητές που θα έχουν να πουν πράγματα και να σε διδάξουν με την εμπειρία τους.

Κανείς τελειώνοντας το πανεπιστήμιο το ΙΕΚ την σχολή του δεν έκανε-έφτιαξε κάτι τοοοοσο φοβερό. Τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ κάποιον. Είναι λογικό αυτό αφού από την σχολή σου θα πάρεις την γνώση που είναι ήδη έτοιμη.
Υπάρχουν πολλά που θα ανακαλύψεις στην πορεία!

Το σημαντικότατο όπλο που έχεις στα χέρια σου το Internet είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσει να μάθεις, να δεις και να δημιουργήσεις το δικό σου χαρακτήρα στον σχεδιασμό.

Νομίζω ότι λίγοι από αυτούς που ασχολούμαστε με την οπτική επικοινωνία έχουν "κληρονομικό χάρισμα" :P
Δεν το θεωρώ απαραίτητο. Αν υπάρχει ευπρόσδεκτο.
Θεωρώ όμως ότι μόνο με την εξάσκηση και την τριβή θα ανακαλύψεις αν είσαι ένας από τους λίγους. Αλλά και πάλι με την εξάσκηση θα έχεις ανέβει σκαλοπάτια...

Επιπλέον. Η γραφιστική ή η οπτική επικοινωνία έχει πολλούς τομείς που μπορείς να δώσεις βαρύτητα. Αποφοιτώντας από το ΙΕΚ θα δεις από μόνος σου ποιός τομέας της γραφιστικής μπορεί να σε ενδιαφέρει.

Αυτά τα λίγα.

Και πάλι καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία.

Φιλικά
Βασιλική
Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 05.09.07, 12:18 pm

H αλήθεια είναι πολύ μικρότερη
Είτε δημόσιο, ειτε των 30.000, αν δεν στρωθείς να μαθαίνεις και να εισπνεις τι συμβαίνει γύρω σου, από την στιγμή που κάτσεις στο θρανιο έως να κλεισεις τα ματάκια σου, δεν θα κάνεις τίποτα. Η γραφιστική είναι το ροζιασμένο (από το πολύ πάτα - πάτα στο keyboard) χέρι της διαφημισης και είναι τρόπος ζωής.
Επειδή μίλησες για μικρή επαρχιακή πόλη έχεις ένα βασικό μειονέκτημα. Την πρόσβαση σε βιβλιοθήκες. Αλλά αν έχεις καλή σύνδεση όλα γίνονται. Ακόμα και να παραγγείλεις βρε!
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων