Βοήθεια με color profiles/settings

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Βοήθεια με color profiles/settings

Δημοσίευσηαπό ikon_1497 » 08.03.21, 12:04 am

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα λίγη βοήθεια παρακαλώ με το θέμα των profiles γιατί δεν το πολυγνωρίζω.

Μου έχει δώσει μία εταιρεία (πελάτης) κάποιες προδιαγραφές για να ρυθμίσω τα color settings του illustrator & Photoshop έτσι ώστε να μην υπάρχουν διαφορές όταν ανταλλάσσονται αρχεία, τυπώνονται δουλειές κτλ
(πχ working space: RGB: Adobe RGB 1998 / CMYK: Coated GRACol 2006 (iso 12647-2:2004), color management policies: Preserve Embedded Profiles.

Πρώτη απορία… αυτά τα settings τα χρησιμοποιώ και αν θέλω να φτιάξω πχ web banners αλλά και print δουλειές;
Επίσης τι γίνεται με τις φωτογραφίες σε print δουλειές όπου δεν έχουν αυτό το profile? Τις μετατρέπω; Σε μία δουλειά πήγαν να γυρίσω την φωτό στο profile του πελάτη και το photoshop μου έβγαλε μήνυμα ότι "μάλλον δεν θέλεις να το κάνεις αυτό" (LoL).
(Γίνεται όλο το αρχείο να είναι ένα profile και οι φωτό μέσα άλλο;)
Αν εγώ δεν χρησιμοποιήσω καθόλου αυτά τα settings θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στα χρώματα της εκτύπωσης;

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει να καταλάβω γενικά το θέμα των profiles..

Ευχαριστώ πολύ.
ikon_1497
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων