Μικρό Αφιέρωμα στην Psygnosis

Game modding, retro gaming remakes, character design, worldcrafting - παρουσίαση και σχολιασμός videogames !

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 09.12.05, 6:07 pm

peri έγραψε:
sokalegga έγραψε:
Cthulhu worshipping

Μην τα γράφεις αυτά δημόσια, γιατί θα μας κάψουν στην πυρά!!

Περιγραφή vcdc κατά H.P.Lovecraft.

"Και τότε το είδα...το ανίερο μιάσμα με τα χιλιάδες εκτρωματικά κεφάλια, το σπέρμα του διαδικτύου...Μια άμορφη μάζα με χρώματα που δεν μπορούν να περιγραφούν από τον ταπεινό συγγραφέα!! Θεέ μου συστρέφονταν και μετασχηματίζονταν συνεχώς σε μια κακοφωνία σχημάτων, που όμοια της δεν μπορεί να φανταστεί ανθρώπινος νους...Οι γωνιές!! Όλες οι γωνίες ήταν λάθος!! Οι άμοιροι σπάμερζ που προσπάθησαν να περάσουν την πύλη εξαφανίστκαν μονομιάς μέσα στη μη ευκλέιδια γεωμετρία του πράγματος που ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!
Άχ...φιλέσπλαχνε Θεέ...Η μουσική από τα χιλιάδες modemus piestienius και τα Routeras fastis!! Ακόμα βουίζει στο κεφάλι μου..."

αποσπάσματα απο το ακατανόμαστο "The Color out of cyber-space"?

Happy to see Lovecraft fans here!

Exactly!!Καλώς τον!! :lol: :lol:
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό space_ape » 06.06.06, 4:58 pm

Εχω ακόμα το The killing game show στην ντουλαπα, αυθεντικό για atari ste που είχα κάποτε.
Οι δημιουργοί του another world (το έπαιζα ξανά πρόσφατα) βγ'αλανε το 98 το heart of darkness, αν δεν σας ξενερώνει το θέμα του σαν παιχνίδι το βρήκα πολύ εθιστικό. Μονο και μόνο που οι εχθροί σου δεν είναι τίποτα αλλο απο σκιες εμένα με κερδισε. Δεν μιλαω για το εκλπηκτικο animation.....
"There he goes. One of God's own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Άβαταρ μέλους
space_ape
Senior Member

Δημοσίευσηαπό daigorogr » 06.06.06, 10:54 pm

Σokatrella με έφτιαξες απίστευτα με αυτο το post σου, είσαι επισήμως στη λίστα συμπάθειας μου!

Psygnosis εταιρία έρωτας, & το Agony τι παιχνιδάρα! (Τι μου θύμισες ρε παληκάρι) να 'σαι καλά ( με τρομερή μουσική επένδυση)

Την Amigoula την έχω ακόμα (600 & εγώ) πως την είχα παήσει τότε έτσι...
Μετά απο λίγο καιρό (κανα 3 μηνο μετα την αγορά της 600) βγάλανε την 1200 με την παιχνιδάρα "Beneath A steel sky" & αρρώστησε η ψυχή μου!

Φυσικά, την αγόρασα καπάκι & έτσι έμεινε η 600 στην άκρη. Τις αγαπώ παρα πολύ & τις δύο αλλα έχω ξεχαρβαλώσει & τα δύο τους mouse (με το κολλημα παιχνίδι Cannon Fodder I & II) & το disk Drive της 1200 (πικρές ιστορίες αυτές)

Τεσπά, όντως το design της εταιρίας ηταν φανταστικο & πολύ προχώ για την εποχή. & στα γραφικά των συσκευασιών αλλα & μέσα στα παιχνιδία.
Αρτιο Game design, με φυσικότατο scrolling, τέλειο coallition detection, απίστευτους γρίφους (Shadow of the beast III) & πάντα κλιματικότατη μουσική επένδυση.

Τι να πω παραπάνω, απλά, εν οσο εγράφα αυτές τις γραμμές η καρδια μου χτύπαγε σε ένα περιεργα γρήγορο & ακανόνιστο ρυθμό!

Νοστάλγια & σεβασμός για εταιρία θρύλο
daigorogr
Member

Δημοσίευσηαπό MitsosK » 28.09.06, 10:37 pm

Α στο καλό τι μου θύμησες τώρα Μαζεύομαι με τους κολλητούς μου γύρο από το Sega Saturn, παίζουμε wipeout multiplayer. Τα αντανακλαστικά σου πρέπει να είναι σαφώς γρηγορότερα στο multy . Θυμάμαι που πάταγα το τούρμπο ακριβός την στιγμή που χρειαζόταν ώστε να πάρω την νάρκη να βρεθώ μπροστά από τον κολλητό μου και να τον εξαφανίσω μόνο για να βρεθώ μπροστά σε αδιέξοδο και να σκάσω στον τοίχο με αποτέλεσμα να με προσπεράσουν όλοι οι υπόλοιποι.. Να έχει 18 βαθμούς και να ήμαστε με τα φανελάκια, καταϊδρωμένοι από την αγωνία και να μην αφήνω την μάνα μου να ανάψει το τζάκι παρόλο που η καημένη ήταν με το μπουφάν..

Ια ια Χαστουρ!!! Μα καλά σε όποιο φόρουμ και να πάω θα βρίσκω ακόλουθους του Κθουλου? :twisted: :shock:
Άβαταρ μέλους
MitsosK
Member

Re: Μικρό Αφιέρωμα στην Psygnosis

Δημοσίευσηαπό isikol » 26.06.11, 10:12 pm

Γιάννη πρέπει να μου βρείς τρόπο να ξαναπαίξω το Agony σε pc....

δέν ξέρω τι θα κάνεις....μη με ρωτήσεις τι με επιασε....

πρέπει να ξαναπαίξω AGONY σε PC μιας και η AMIGA μου τέλειωσε προ 10ετίας... :(
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 26.06.11, 10:45 pm

Θεέ μου....πόσο μεγάλο κόλλημα ήταν τα Lemmings
http://www.youtube.com/watch?v=PV1ivJcmtrw
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό ARTiSAN3 » 10.08.11, 3:42 pm

Έχω να πω χιλιάδες πράγματα για την χρυσή εποχή της PSYGNOSIS με τη μοναδική ατμόσφαιρα που πρόσφερε στα παιχνίδια της, η οποία όμως υπήρχε και στο logo της / ταυτότητά της. Σε ένα βιβλιοπωλείο στην Αγγλία λοιπόν είχα βρει σε second hand ένα βιβλίο του εικονογράφου Peter Jones. Και πριν προλάβετε να ρωτήσετε καλά και ποιός είναι αυτός για δείτε το παρακάτω link:

http://www.sci-fi-o-rama.com/2008/06/26 ... rew-jones/ :superman:
Ο εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο!
Άβαταρ μέλους
ARTiSAN3
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο V.IV Game Design & Games

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων