font management

Τυπογραφία, Γραμματογραφία, Στοιχειοχύτευση, Letterpress, Χαρακτική, Βιβλίο, Γραμματοσειρές.

font management

Δημοσίευσηαπό yn » 18.10.07, 12:36 pm

Είμαι καινούργια, γι αυτό και σας χαιρετώ όλους, είμαι και "άσχετη" κάπως σε τέτοια θέματα, οπότε ζητώ την κατανόησή σας.
Θα ήθελα να μου πείτε, εάν υπάρχει δυνατότητα στο suitcase for windows να ομαδοποιήσω τις open type γραμματοσειρές που θέλω ώστε μόνον αυτές να "διαβάζει" ή να βλέπω στο indesign CS3, για να μην χάνομαι κάθε φορά στην πληθώρα των γραμματοσειρών;
Φυσικά θέλω να υπάρχουν στο windows system όλες οι γραμματοσειρές ώστε να λειτουργούν σωστά τα υπόλοιπα στο "πι-σι" μου...!
Και εάν ναι, μου λέτε σας παρακαλώ και τον τρόπο; Θα με υποχρεώνατε, στ'αλήθεια!

Ό,τι προαιρείσθε, απαντήσθε!
Ευχαριστώ
yn
Member

Δημοσίευσηαπό joan_of_art » 18.10.07, 5:54 pm

εαν καταλαβα καλα ενοεις πως θα ξεχωριζεις τις γραμματοσειρες που διαβαζει το indesign photoshop κτλ χωρις να σβησεις τις αλλες και να μην μπερδευεσαι. Εγω χρησιμοποιω ενα ενα απλο προγραμματακι AMP Font viewer το οποιο μου δειχνει αν ειναι open tytpe η οτι αλλο & πληκτρολογεις και το κειμενο και σου κανει preview. Επισεις νομιζω πως υπαρχουν προγραμματα κυριως για mac που σε βοηθουν να διαχειριστεις τις γραμματοσειρες.
Πρεπει να εχει ξανασυζητηθει εδω πιο παλια καπου το ειχα δει. Ισως καποιος μπορει να σου δειξει ακριβως το link.
Ελπιζω να σε βοηθησα.
joan_of_art
Member

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 24.11.07, 4:51 pm

Είπα να βάλω εδώ την απορία μου για να μην ανοίξω νέο θέμα. Πριν κάποιο διάστημα έκανα format στο pc μου και τα έστησα όλα από την αρχή. Έχω αποκτήσει όμως ένα πρόβλημα που δεν είχα παλιότερα. Κάθε φορά που εγκαθιστώ κάποια καινούρια γραμματοσειρά μέσω του Bit Stream Navigator (που χρησιμοποιούσα απροβλημάτιστα τα προηγούμενα χρόνια) φαίνεται να απεγκαθίστανται η ήδη εγκατεστημένες από τα Windows γραμματοσειρές. Αν όχι όλες τουλάχιστον οι βασικές (Arial, Verdana κτλ)
Αυτό δεν το καταλαβαίνω επιτόπου, όταν όμως πάω να μπω στον Firefox βλέπω ότι οι default γραμματοσειρές έχουν αλλάξει και κάποιες ιστοσελίδες εμφανίζονται με άλλες γραμματοσειρές.
Επιστρέφοντας στο Bitstream και μπαίνοντας από εκεί στον φάκελο Fonts των Windows βλέπω ότι όντως οι γνωστές γραμματοσειρές δεν φαίνονται να είναι πια εγκατεστημένες και τις εγκαθιστώ ξανά επι τόπου οπότε και το πρόβλημα λύνεται αυτομάτως.

Επίσης έχω καταλάβει ότι οι γραμματοσειρές χωρίζονται σε κάποιες κατηγορίες αλλά αυτό που δεν ξέρω έιναι πως αυτές οι κατηγορίες επηρεάζουν πρακτικά τη δουλειά μου. Όποιος έχει όρεξη να μου εξηγήσει θα με βοηθήσει πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

@νδρέας
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 25.11.07, 4:24 pm

Ουφ... το έκανε ξανά, είναι πολύ εκνευριστικό. Δεν μου το έχει ξανακάνει σε άλλο σύστημα και είναι πολύ εκνευριστικό. Έχει κανείς καμία ιδέα;

@νδρέας
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό Arty2 » 26.11.07, 12:58 am

Ε; Μα γιατί χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα για να εγκαταστείς γραμματοσειρές; Απλά τις κάνεις paste στο φάκελο C:\WINDOWS\Fonts :shock:
Άβαταρ μέλους
Arty2
Member

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 26.11.07, 10:06 am

Γιατί θέλω να μπορώ να βλέπω συγκεκριμένες λέξεις πως φαίνονται με γραμματοσειρές που δεν έχω ακόμα εγκατεστημένες στο σύστημά μου. Από εκεί και πέρα είναι και θέμα ευκολίας να εγκαταστήσεις επί τόπου κάποια που σου αρέσει και να συνεχίσεις να βλέπεις τις υπόλοιπες. Το θέμα μας δεν είναι αυτό όμως. Έτσι και αλλιώς έτσι δούλευα για χρόνια και πρώτη φορά έχω αυτό το πρόβλημα, γι' αυτό και ζήτησα βοήθεια.

@νδρέας
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό spo002 » 02.12.07, 5:01 pm

Στο site της Linotype (linotype.com) υπάρχει ένα προγραμματάκι δωρεάν!!! που κανει font managment και για Pc και για Μac. Ειναι παρα πολύ καλο και διαχειρίζεται τις γραμματοσειρες είτε βαζοντάς τες σε δικό του φάκελο ήτε εκει που τις έχουμε τοποθετήσει. Εχει search ενγινε με επιλογες ανα όνομα, κατασκευαστή, ειδος κτλ. ΔΩΡΕΑΝ
Self knowledge brings happiness
Άβαταρ μέλους
spo002
Member

Δημοσίευσηαπό spo002 » 02.12.07, 5:02 pm

Λεγεται Font Explorer
Self knowledge brings happiness
Άβαταρ μέλους
spo002
Member

Επιστροφή στο I.IV Τυπογραφία / Γραμματοσειρές / Βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων