IKA ή ΤΕΒΕ

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

IKA ή ΤΕΒΕ

Δημοσίευσηαπό onomitu » 11.02.08, 3:06 pm

Καλησπέρα παιδιά,

εδώ και μερικές μέρες βρίσκομαι σε μία σύγχυση. Μου έγινε μία πρόταση να δουλέψω σε μία εταιρία αφού έχουν δει κάποιες δουλειές μου και έχουν ενθουσιαστεί και έφτασε η συζήτηση στο οικονομικό. Μου ζήτησαν να κάνω εγώ μια οικονομική πρόταση ώστε να γνωρίζουν με τι χρήματα θα είμαι ευχαριστημένος. Εν τέλη αφού τους είπα γύρω στα 1500 ευρώ "καθαρά"με σύμβαση τύπου αορίστου χρόνου +ΙΚΑ μου έκαναν την αντιπρόταση να ξεχάσω το ΙΚΑ και να αρχίσω να σκέφτομαι ΤΕΒΕ (το οποίο θα πληρώνουν αυτοί).

Μετά από όσα διαβάζω εδώ μέσα και ψάχνω γενικά για το ΤΕΒΕ βλέπω ότι αν μπω στο ΤΕΒΕ η εφορία θα με σκίζει ανά τρίμηνο και ανά χρόνο και όχι 1500 δεν θα μπαίνουν στη τσέπη μου αλλά πολύ λιγότερα.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
onomitu
Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 11.02.08, 3:59 pm

Καλησπερα

προσωπικα θεωρω πολυ καλυτερη τη λογικη του ΤΕΒΕ για ενα και μονο λογο. Μαθαινεις να σκεφτεσαι (οσο σου επιτρεπει το ελληνικο δημοσιο) με την λογικη του ελευθερου επαγγελματια. Μαθαινεις να κρατας τα βιβλια σου (δεν ειναι δυσκολο), μαθαινεις να εισαι τυπικος στους χρονους σου με φπα και τεβε, δουλευεις με τιμολογιο παροχης υπηρεσιων δελτια αποστολης κλπ

Ειναι μια παραπανω ευθυνη.
Στα αρνητικα βεβαια ειναι οτι σαν ελ. επαγγλματιας δεν εχεις τις ελαφρυνσεις και τα προνομια του ΙΚΑ πχ δωρο Χριστουγεννων πασχα και διακοπων.

Δες τι γινεται:
ικα: καθαρος μισος πχ 1000€

τεβε: καθαρος μισθος 1000€ (στο χερι δηλαδη) + 19%φπα (190€ καθε μηνα που θα σου τα δινουν αυτοι) + περιπου 180€/μηνα ασφάλεια ΤΕΒΕ (θα σου τα πληρωνουν αυτοι) + 30€χρονο για το επαγγελματικο επιμελητηριο. Τελος αν θες "απαιτησε" 30€/μηνα για λογιστη και περιπου 50€/χρονο για εξοδα ελ. επαγγλματια (σφραγιδες, τιμολογια, δελτια αποστολης κλπ)

Αφου θα υπολογισεις τα παραπανω φροντισε να διασφαλισεις το θεμα με το επιδομα αδειων. Για καθε ασφαλισμενο στο ικα ειναι αλλοι 2 μισθοι (αν εχεις μισθο 1000€/μηνα αρα 12.000€/χρονο μαζι με τα επιδοματα ειναι 14.000€/χρονο ) εσυ πρεπει να συγουρευτεις οτι θα παρεις τα χρηματα αυτα οποτε καλο ειναι να τους πεις οτι αν πχ οι 2 extra μισθοι θα κατανεμηθουν αν μηνα πχ τα 14.000€/12 = 1166€/μηνα.

ελπιζω να μην σε μπερδεψα

καλη τυχη
και υπομονη (θα την χρειαστεις στην εφορια)

*και ενα tip: ψαξε να ρωτησεις για επιδοτησεις νεων επαγγελματιων ισως τρεχουν καποιες αυτο το διαστημα

alex.
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό onomitu » 11.02.08, 4:21 pm

Thanks Alexandra,

αυτά έχω αρχίσει και σκέφτομαι. και όντως έχεις δίκιο περί ενσωμάτωσης επιδομάτων και δώρων στον μηνιαίο μισθό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι, ΠΡΕΠΕΙ κάθε τρίμηνο να κάνω εκκαθαριστικές δηλώσεις? Γιατί κάτι πήρε το αυτί μου ότι αν έχεις κάποια σύμβαση εργασίας με μία εταιρία δεν χρειάζονται αυτές οι εκκαθαριστικές και παρακρατήσεις του τύπου 20%. Οι εκκαθαριστικές γίνονται μόνο σε περίπτωση που κόβεις κάποιες Α.Π.Υ. προς τρίτους? (πχ. άλλες δουλειές που σου τυχαίνουν εκτός αυτής της εταιρίας). Γιατί αν δεν ισχύει αυτό τότε αν μου παρακρατούν +20% για να μου το επιστρέφει η εφορία στο τέλος της χρονιάς τότε καήκαμε...

Ευχαριστώ και πάλι
Άβαταρ μέλους
onomitu
Member

Δημοσίευσηαπό onomitu » 11.02.08, 4:25 pm

By the way...

πιστεύω ότι είναι ένα θέμα το οποίο αφορά πολύ κόσμο γιατί οι περισσότερες εταιρίες με τις οποίες μιλάω πλέον έχουν αυτή τη τακτική. Δηλαδή προσανατολίζονται στο ΤΕΒΕ για να έχουν λιγότερες ασφαλιστικές εισφορές για τους υπαλλήλους τους. Και δεν έχω βρει κάποιον άλλο να το συζητάει εδώ. Εκτός και αν πια είναι όλοι ελεύθεροι και δεν τους αφορά :P :?
Άβαταρ μέλους
onomitu
Member

Δημοσίευσηαπό nextstep » 11.02.08, 4:30 pm

Η διαφορά μεταξύ ΤΕΒΕ και ΙΚΑ είναι απλή. Στη πρώτη έχεις σύμβαση έργου (αν γίνει), κόβεις την απόδειξη, γίνεται παρακράτηση φόρου 20%. Είναι στη συμφωνία αν θα σου πληρώνουν την παρακράτηση φόρου και στη συμφωνία αν θα υπάρχουν 14 και όχι 12 μισθοί (δώρο, επιδόματα).

Στο ΙΚΑ τώρα, είναι εξαρτημένη εργασία - είσαι μισθωτός. Αυτό πάει να πει πως αν είσαι και αορίστου χρόνου, όταν / άμα θέλουν να σε απολύσουν, θα πρέπει να σου καταβάλουν και τη νόμιμη αποζημίωση.

Υπάρχουν βέβαια και κάποια σενάρια, όπου ναι μεν είσαι στο ΤΕΒΕ, αλλά αν κόβεις αποδείξεις μόνο σε ένα εργοδότη, τότε μπορεί να θεωρηθεί εξαρτημένη εργασία και να δικαιωθείς σε περίπτωση απόλυσης. Καλύτερα να ρωτήσεις ένα λογιστή, όπου θα σου κρατάτει και τα βιβλία για να σε ενημερώσει καλύτερα για όλες τις υποχρεώσεις σου και τα δικαιώματα σου.

Ελπίζω να βοήθησα.
nextstep
Member

Δημοσίευσηαπό sofia » 11.02.08, 4:33 pm

Θα τρελαθούμε τελείως.
Το να έχει μια εταιρία ΥΠΑΛΛΗΛΟ με ΤΕΒΕ χωρίς πρόσληψη
και ασφάλιση σε κάποιο ταμείο πχ. ΙΚΑ είναι παράνομο.
sofia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Garakatsamol » 11.02.08, 4:36 pm

Το πρόβλημα είναι ότι δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους. Δηλαδή αν κάποια στιγμή δεν είναι και πολύ καλές οι σχέσεις σας και θέλουν να σου κάνουν καψώνια ή να σε πιέσουν μπορούν να καθυστερούν να πληρώσουν το τεβε κτλ. Άσε που μπορούν ανά πάσα στιγμή να σε απολύσουν χωρίς να δώσουν λόγο σε κανέναν (και φυσικά αποζημίωση). Γενικώς είναι θέμα καλής πίστης που δεν ευδοκιμεί στις μέρες μας. Φυσικά δεν μπορείς να υπογράψεις κάτι από την αρχή διότι είναι παράνομο να κάνεις τέτοιου είδους συμφωνία. Η γνώμη μου είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα να έχουμε σχέση μισθωτού
Όλοι βιτριόλι...
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Senior Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 11.02.08, 4:38 pm

sofia έγραψε:Θα τρελαθούμε τελείως.

μα με το ΤΕΒΕ κανεις αυτασφαλιση

προσληψη με ΤΕΒΕ δεν γινεται, εκτος αν εννοεις συμβαση εργασιας

αν μια εταιρια εχει υπαλληλο με ΤΕΒΕ θεωρειτε εξωτερικος συνεργατης και δεν ειναι παρανομο

:wink:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 11.02.08, 4:50 pm

Λάθος. Από τη στιγμή που θα έχει μπλοκ παροχής είναι εξωτερικός συνεργάτης και είναι καλυμμένοι και οι δύο.
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό onomitu » 11.02.08, 5:02 pm

Στην δική μου την περίπτωση, η συγκεκριμένη εταιρία δηλώνει ότι θα υπογράψουμε σύμβαση αορίστου χρόνου και θα υπάρχει και η ρήτρα σε περίπτωση απόλυσης για αποζημίωση ανάλογα με τον χρόνο συνεργασίας μας. Από ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι ότι απλά θέλουν να γλιτώσουν τις εισφορές του ΙΚΑ οι οποίες είναι αρκετά υψηλές σε σχέση με το ΤΕΒΕ (το οποίο επαναλαμβάνω οτί λένε ότι θα πληρώνουν αυτοί...να το ζητήσω λέτε και εγγράφως και όχι στα λόγια?).
Άβαταρ μέλους
onomitu
Member

Δημοσίευσηαπό sofia » 11.02.08, 5:04 pm

alexandra έγραψε:

μα με το ΤΕΒΕ κανεις αυτασφαλιση

προσληψη με ΤΕΒΕ δεν γινεται, εκτος αν εννοεις συμβαση εργασιας
αν μια εταιρια εχει υπαλληλο με ΤΕΒΕ θεωρειτε εξωτερικος συνεργατης και δεν ειναι παρανομο

:wink:

Το ίδιο πράγμα λέμε Αλεξάνδρα μου
Φυσικά και δεν γίνεται πρόσληψη αφού δεν είναι υπάλληλος.

Αν είναι όντως - κυριολεκτικά εξωτερικός συνεργάτης δεν είναι παράνομο.

Αλλού ήθελα να οδηγήσω την κουβέντα...

Με το ίδιο καθεστώς δηλαδή δουλεύει ένας υπάλληλος και ένας εξ. συνεργάτης;
Ένας εξ. συνεργάτης έχει εργοδότη; Εγώ λέω όχι.
Ενώ ένας υπάλληλος έχει.

Ας ξεχωρίσουμε λίγο τις έννοιες.
Τι σημαίνει υπάλληλος και τι σημαίνει εξωτερικός συνεργάτης...

Τα γράφω αυτά γιατί έχω ακούσει από αρκετούς ανθρώπους
τον τελευταίο καιρό που δουλεύουν τυπικά με ΤΕΒΕ σε εταιρίες
αλλά με υπαλληλικό καθεστώς και αυτό είναι 100% παράνομο.
sofia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 11.02.08, 5:04 pm

onomitu έγραψε:να το ζητήσω λέτε και εγγράφως και όχι στα λόγια?.

εννοειται....

:lol:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 11.02.08, 5:07 pm

Η καλύτερη λύση πιστεύω είναι να ζητήσεις τη βοήθεια του λογιστή σου.
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Garakatsamol » 11.02.08, 5:08 pm

onomitu έγραψε:Στην δική μου την περίπτωση, η συγκεκριμένη εταιρία δηλώνει ότι θα υπογράψουμε σύμβαση αορίστου χρόνου και θα υπάρχει και η ρήτρα σε περίπτωση απόλυσης για αποζημίωση ανάλογα με τον χρόνο συνεργασίας μας.

Δε μπορώ να καταλάβω πώς μπορείς να υπογράψεις τέτοια σύμβαση εκτός αν είσαι μισθωτός?
onomitu έγραψε:Από ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι ότι απλά θέλουν να γλιτώσουν τις εισφορές του ΙΚΑ οι οποίες είναι αρκετά υψηλές σε σχέση με το ΤΕΒΕ (το οποίο επαναλαμβάνω οτί λένε ότι θα πληρώνουν αυτοί...να το ζητήσω λέτε και εγγράφως και όχι στα λόγια?).

Το να υπογράψεις κάτι τέτοιο είναι παράνομο και δεν έχει καμία ισχύ
Όλοι βιτριόλι...
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Senior Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 11.02.08, 5:13 pm

Αποκλειστική απασχόληση με ΤΕΒΕ είναι παράνομη έχω την εντύπωση.
Αν δηλαδή έχει ένα χρόνο ΤΕΒΕ και έχεις κόψει μόνο σε έναν πελάτη.

Η ελεύθερη συνεργασία με ΤΕΒΕ δεν είναι καθόλου κακή από την στιγμή που έχεις αποφασίσει μερικά πράγματα.
Παίρνεις και άλλες δουλειές , που σημαίνει ότι έχεις χρόνο και διαθέσει να το κάνεις.
Σκέφτεσαι το μέλλον, το ΤΕΒΕ στην αρχή είναι ένα μικρό ποσό αλλά σε 10 χρόνια που θα φτάσει 500 εύρο τότε πια εταιρεία θα σου τα πληρώνει αυτά.
Άρα αν έχεις ΤΕΒΕ συνειδητά έχεις αποφασίσει είσαι από δω και πέρα θα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Αν θέλεις να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας οκ. Αλλά θα πρέπει να είναι δική σου και μόνο δική σου απόφαση.
Στην περίπτωση που αποφασίσεις να συνεργαστείς με ΤΕΒΕ φρόντισε να ξεκαθαρίσεις τους όρους και καλύτερα γραπτά.
Τα μηνιαία χρήματα που θα παίρνεις σε πόσες ώρες αντιστοιχεί; Με τις υπερωρίες τι γίνεται; Μήπως θα πρέπει να κάνεις συμφωνία βάση ωρών; Βάση project;
Πόσο ευέλικτο θα είναι το ωράριο σου; Με τις αργίες και διακοπές τι γίνεται; Πώς θα αποφασίσετε ποίες και πόσες μέρες θα έχεις άδεια;
Καλό είναι να υπάρχουν όλα τα παραπάνω μέσα στην σύμβαση που θα κάνεις.
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό ouzou » 11.02.08, 6:18 pm

soffia έγραψε:Αποκλειστική απασχόληση με ΤΕΒΕ είναι παράνομη έχω την εντύπωση.
Αν δηλαδή έχει ένα χρόνο ΤΕΒΕ και έχεις κόψει μόνο σε έναν πελάτη.

Η ελεύθερη συνεργασία με ΤΕΒΕ δεν είναι καθόλου κακή από την στιγμή που έχεις αποφασίσει μερικά πράγματα.
Παίρνεις και άλλες δουλειές , που σημαίνει ότι έχεις χρόνο και διαθέσει να το κάνεις.
Σκέφτεσαι το μέλλον, το ΤΕΒΕ στην αρχή είναι ένα μικρό ποσό αλλά σε 10 χρόνια που θα φτάσει 500 εύρο τότε πια εταιρεία θα σου τα πληρώνει αυτά.
Άρα αν έχεις ΤΕΒΕ συνειδητά έχεις αποφασίσει είσαι από δω και πέρα θα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Αν θέλεις να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας οκ. Αλλά θα πρέπει να είναι δική σου και μόνο δική σου απόφαση.
Στην περίπτωση που αποφασίσεις να συνεργαστείς με ΤΕΒΕ φρόντισε να ξεκαθαρίσεις τους όρους και καλύτερα γραπτά.
Τα μηνιαία χρήματα που θα παίρνεις σε πόσες ώρες αντιστοιχεί; Με τις υπερωρίες τι γίνεται; Μήπως θα πρέπει να κάνεις συμφωνία βάση ωρών; Βάση project;
Πόσο ευέλικτο θα είναι το ωράριο σου; Με τις αργίες και διακοπές τι γίνεται; Πώς θα αποφασίσετε ποίες και πόσες μέρες θα έχεις άδεια;
Καλό είναι να υπάρχουν όλα τα παραπάνω μέσα στην σύμβαση που θα κάνεις.

Καλησπέρα, αυτό είναι το βασικό που πρέπει να καταλάβεις, ότι δηλαδή θα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας με ότι αυτο συνεπάγεται όπως προαναφερθήκανε( έξοδα λογιστή, όχι δώρα, όχι άδεια κλπ).
Η δική μου ταπείνη γνώμη (στα 10 χρόνια που είμαι ελέυθερος επαγγελματίας έχω συνεργαστεί πολλές φορές τουτοιοτρόπος) είναι να τα συνυπολογίσεις όλα (μισθο! που θέλεις + τεβε + λογιστικά εξοδα + ρίσκο +++) και ή να ζητήσεις ένα μηνιαίο στάνταρ εισόδημα, για το οποίο θα κόβεις και τιμολόγιο, που θα είναι πολλά περισσότερα απο όσα θα ζητούσες σαν υπάλληλος, ή το ιδανικό να πληρώνεσαι με την κάθε δουλειά που θα κάνεις. Για το θέμα της παρακράτησης έχει συζητηθεί στο παρελθόν, αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρείς πολλα εδιαφέροντα και πολλές διαφορετικές απόψεις. Για το άν μπορείς να κόβεις τιμολόγια μόνο σε έναν πελάτη είναι απολύτος νόμιμο( αυτο που νοιάζει την εφορία είναι να πληρώνεις το φπα).
Εν κατακλείδι, η άποψη μου είναι ότι αν δεν είσαι έτοιμος να πάρεις το ρίσκο του ελ. επαγγελματία, καλύτερα να ζητήσεις λιγότερα και να έχεις την σιγουριά(!!!) του υπαλλήλου.
εγω προσωπικά πότε δεν μπορούσα να είμαι υπάλληλος
"Having a talent isn't worth much, unless you know what to do with it"
Tony Palladino
Άβαταρ μέλους
ouzou
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 11.02.08, 7:54 pm

Garakatsamol

Δε μπορώ να καταλάβω πώς μπορείς να υπογράψεις τέτοια σύμβαση εκτός αν είσαι μισθωτός?

Σύμβαση παροχής ανεξαρτήτων υπηρεσιών υπάρχει όταν ο εργαζόμενος διατηρεί την ελευθερία και την πρωτοβουλία να καθορίζει ο ίδιος τις συνθήκες εργασίας του , χωρίς να υπόκειται στον έλεγχο του εργοδότη.

Έχω επιλέξει να δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Όμως θεωρώ ότι δεν συμφέρει να δουλεύεις έστω και 8ωρο (που συνήθώς δεν είναι ) σε έναν συγκεκριμένο εργοδότη.
Αν το κάνεις να υπογράψετε Σύμβαση παροχής ανεξαρτήτων υπηρεσιών και μην μείνεις σε μια προφορική συμφωνία.
Επίσης ξεκαθάρισε ότι ο εργοδότης καταλαβαίνει ότι δεν έχει υπάλληλο με ΤΕΒΕ αλλά ελεύθερο επαγγελματία.

μερικά link
http://users.otenet.gr/~makine/sxesh.htm

http://www.disobey.net/ergasia/ergasia/%20B8D392EB-71C8-4F16-82D9-ACDEA05FF6FD_files/ergasia.pdf

http://www.somtechnik.gr/pravofrm.htm

http://www.inegseethes.gr/symbasi_ergasias.html

http://lawblog.gr/2008/01/18/symbashexartimenhs/
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 11.02.08, 7:58 pm

επίσης μπορείς να πάρεις τηλ. την ΕΓΕ http://www.gda.gr/

210 5224813
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό nextstep » 14.02.08, 11:43 am

onomitu έγραψε:Στην δική μου την περίπτωση, η συγκεκριμένη εταιρία δηλώνει ότι θα υπογράψουμε σύμβαση αορίστου χρόνου και θα υπάρχει και η ρήτρα σε περίπτωση απόλυσης για αποζημίωση ανάλογα με τον χρόνο συνεργασίας μας. Από ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι ότι απλά θέλουν να γλιτώσουν τις εισφορές του ΙΚΑ οι οποίες είναι αρκετά υψηλές σε σχέση με το ΤΕΒΕ (το οποίο επαναλαμβάνω οτί λένε ότι θα πληρώνουν αυτοί...να το ζητήσω λέτε και εγγράφως και όχι στα λόγια?).

Μπορείς να έχεις κύρια ασφάλιση στο ΤΕΒΕ και να εργάζεσαι παράλληλα ως μισθωτός, ασφαλισμένος και στο ΙΚΑ. Το όφελος της επιχείρησης είναι πως πληρώνει ένα χαμηλό ποσοστό εισφοράς στο ΙΚΑ (αν θυμάμαι καλά 4-7%). Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει σύμβαση εργασίας και ο υπάλληλος είναι καλυμμένος 100%, δικαιούται δώρα, επιδόματα κλπ. Τα παραπάνω ισχύουν για νεο-ασφαλιζόμενους μετά το 1993
nextstep
Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων