Αγορα υπολογιστη - για σπουδαστη γραφιστικης

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Αγορα υπολογιστη - για σπουδαστη γραφιστικης

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 10.09.09, 3:33 pm

Γεια σας παιδια...
Πρωτα απ ολα να πω συγγνωμη αν ποσταρω σε λαθος σημειο...
Λοιπον...οπως ειχα πει και παλιοτερα τον Οκτωβριο ξεκιναω σπουδες γραφιστικη σε ιδιοτικη σχολη στη Θεσσ/νικη...το θεμα ειναι πως ηρθε ο καιρος να δω και εγω τι υπολογιστη θα παρω...δεν ξερω αν θα ειναι pc ή mac...σε mac δεν εχω καθολου εμπειρια...
δεν σας ζητω να μου αναλυσετε τι προτεινετε...μην γινομαι και υπερβολικος...απλα να μου πειτε οσο μπορειτε τι πιστευετε πως ειναι καλυτερο για εναν φοιτητη...pc?mac?
και αν παρω pc τι πιστευετε πως πρεπει να προσεξω πιο πολυ?

Υ.Γ. απο καρτες γραφικων μητρικες και τα σχετικα δεν εχω και πολλες γνωσεις... :oops:

thanks εεε!
Κωστας.
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Re: Αγορα υπολογιστη - για σπουδαστη γραφιστικης

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 10.09.09, 3:45 pm

kostas_sk8 έγραψε:Γεια σας παιδια...
Πρωτα απ ολα να πω συγγνωμη αν ποσταρω σε λαθος σημειο...
Λοιπον...οπως ειχα πει και παλιοτερα τον Οκτωβριο ξεκιναω σπουδες γραφιστικη σε ιδιοτικη σχολη στη Θεσσ/νικη...το θεμα ειναι πως ηρθε ο καιρος να δω και εγω τι υπολογιστη θα παρω...δεν ξερω αν θα ειναι pc ή mac...σε mac δεν εχω καθολου εμπειρια...
δεν σας ζητω να μου αναλυσετε τι προτεινετε...μην γινομαι και υπερβολικος...απλα να μου πειτε οσο μπορειτε τι πιστευετε πως ειναι καλυτερο για εναν φοιτητη...pc?mac?
και αν παρω pc τι πιστευετε πως πρεπει να προσεξω πιο πολυ?

Υ.Γ. απο καρτες γραφικων μητρικες και τα σχετικα δεν εχω και πολλες γνωσεις... :oops:

thanks εεε!
Κωστας.

Καλησπέρα!
Προφανώς σαν νέος φοιτητής δεν έχεις ανάγκη τον πιο υπερσύγχρονο και παντοδύναμο υπολογιστή... Πάρε ένα mac mini, στο οποίο θα μπορείς να τρέχεις και το Mac OS X και τα windows. Έτσι θα είσαι καλυμμένος και για όλες τις ανάγκες των εργασιών της σχολής σου, και για όποιο περιβάλλον χρησιμοποιείτε στη σχολή! :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 10.09.09, 3:52 pm

Ευχαριστω Σπυρο...και εγω κατι σε μακ σκεφτομουν...για μεγαλυτερη σιγουρια και ασφαλεια...(ειναι οπως ειπες...δεν χρειαζομαι το πιο σουπερ μηχανημα...νταξει!)...ακομα δεν ξερω ομως...γιατι και τα πισι δεν ειναι ασχημα απ οτι εχω καταλαβει κ διαβασει!
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 10.09.09, 3:56 pm

kostas_sk8 έγραψε:Ευχαριστω Σπυρο...και εγω κατι σε μακ σκεφτομουν...για μεγαλυτερη σιγουρια και ασφαλεια...(ειναι οπως ειπες...δεν χρειαζομαι το πιο σουπερ μηχανημα...νταξει!)...ακομα δεν ξερω ομως...γιατι και τα πισι δεν ειναι ασχημα απ οτι εχω καταλαβει κ διαβασει!

Απλά θα έχεις και τα δυο σε ένα! Μπορεί στη σχολή σου να χρησιμοποιούν και τα δυο οπότε θα μπορείς να εξοικειωθείς πιο εύκολα! :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 10.09.09, 4:01 pm

Παντως αν καταληξεις σε pc μην παρεις απο τα ετοιμα,του multirama ή του πλαισιου ξερω γω!Συνηθως ειναι οτι δεν πουλανε μεσα και υπερτιμημενα :evil:
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 10.09.09, 4:50 pm

Παιδια σας ευχαριστω για τον χρονο σας (Σπύρο και Quant)...στη σχολη pc θα δουλευουμε...οποτε λεω να κοιταξω για pc...το χρηματικο ποσο που μπορουμε να διαθεσουμε ειναι γυρω στα 1000-1200 ευρω...
μπορειτε να μου δωσετε καμια συμβουλη για αυτα τα comple pc που λετε?
κατι που πρεπει να προσεξω ισως...
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 10.09.09, 4:56 pm

Με 1200 ευρω παιρνεις μικρό i mac ή mac mini με οθόνη και έχεις και τα δυο περιβάλλοντα.
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 10.09.09, 5:09 pm

zoridesign έγραψε:Με 1200 ευρω παιρνεις μικρό i mac ή mac mini με οθόνη και έχεις και τα δυο περιβάλλοντα.

Αχα...κατι τετοιο μου προτεινε και ο Σπυρος και το σκεφτομαι...θα το ψαξω ακομα ομως...
Σας ευχαριστω VCDCαδες φιλοι!
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 11.09.09, 12:03 pm

Δη
kostas_sk8 έγραψε:
zoridesign έγραψε:Με 1200 ευρω παιρνεις μικρό i mac ή mac mini με οθόνη και έχεις και τα δυο περιβάλλοντα.

Αχα...κατι τετοιο μου προτεινε και ο Σπυρος και το σκεφτομαι...θα το ψαξω ακομα ομως...

Τι άλλο θα ψάξεις δε μπορώ να καταλάβω...!!! Πάρε κι ένα τηλέφωνο τη NASA, μπας και βγάλανε τίποτα, τώρα τελευταία...
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 11.09.09, 12:11 pm

Dark3go έγραψε:Δη
kostas_sk8 έγραψε:

Τι άλλο θα ψάξεις δε μπορώ να καταλάβω...!!! Πάρε κι ένα τηλέφωνο τη NASA, μπας και βγάλανε τίποτα, τώρα τελευταία...

Εννοω απλα πως θα ηθελα να το ψαξω λιγο παραπανω για τα μακ, για αυτα που μου προτειναν τα παιδια και επισης να το συζητησω με τουσ γονεις μου για τα χρηματα...δε νομιζω πως ειναι κατι περιεργο...
σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας...
φιλικα, Κωστας.
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 11.09.09, 12:26 pm

Κώστα θεώρησε όλες τις παραπάνω απαντήσεις άτοπες.... :wink:

με 1200€ παίρνεις πανίσχυρο pc που σε συνδυασμό με windows 7 θα έχεις οτι καλύτερο....

να ξέρεις το εξής:

όσοι δουλεύουν mac δεν ξέρουν απο κομπιούτερς...

άν γίνει πυρηνική καταστροφή και ο κόσμος μετατραπεί σε matrix φαση όσοι εχουν mac θα τους φάνε λάχανο τα ρομπότ...

κάτι τυπάκια όπως spyros1 - dark3go(τα ονοματα είναι ενδεικτικά) κλπ...μόνο κακό μπορούν να σου δημιουργήσουν με τις συμβουλές τους...(εχω ακούσει οτι ειναι και παλιοχαρακτήρες αλλα μην τους πείς τίποτα)

υ.γ τι θα πάρεις?...Pciiiiii....πές το μαζί μου....Piiiciiiiiiiiiiiii.....

ετσι μπράβο.... :mrgreen:

------

μην δωσεις πολυ σημασια στα ποιο πάνω σχόλια....έκανα πλάκα...

πάρε οτι θες...

αλλα καλύτερα ειναι για μένα να πάρεις pc...

τα μακ είναι κακα και ακριβά...χαλάνε ευκολα και δεν εχεις και support....

και θα αγοράσει και την apple η microsoft, στο εγγύς μέλλον....
8)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 11.09.09, 12:29 pm

isikol έγραψε: Θα αγοράσει και την apple η microsoft, στο εγγύς μέλλον....
8)

Nαι ναι θα την αγοράσει, και υπάρχει και το τερας του Λοχνες, και ο big foot και η Ατλαντίδα :superman: :clap :dance
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 11.09.09, 12:38 pm

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
thnx Isikol!
Και οι γονεις μου για πισι μου λενε...βεβαια δεν ξερουν κ πολυ καλα...
απλα (αυτο ξεχασα να το αναφερω) εχω εναν ξαδερφο του πατερα μου τεχνικο πισι...οχι μακ...κ αυτο ισως χρειαστει...

(το vcdc θα τις αγορασει κ τις 2! apple + microsoft!!!)
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 11.09.09, 12:39 pm

zoridesign έγραψε:
isikol έγραψε: Θα αγοράσει και την apple η microsoft, στο εγγύς μέλλον....
8)

Nαι ναι θα την αγοράσει, και υπάρχει και το τερας του Λοχνες, και ο big foot και η Ατλαντίδα :superman: :clap :dance

αυτα ειναι μυστικα!!!!! :shock: δεν θα επρεπε να τα λές φορα παρτίδα... :lol: :lol: :lol: :lol:

κώστα αν πουλήσουμε 194.567.567.389 μπλουζάκια ακόμα θα γίνει και αυτο...όλα πιθανά σε αυτη τη ζωή...εδώ ο jobs αναστήθηκε... :P
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 11.09.09, 1:20 pm

isikol έγραψε:κάτι τυπάκια όπως spyros1 - dark3go(τα ονοματα είναι ενδεικτικά) κλπ...μόνο κακό μπορούν να σου δημιουργήσουν με τις συμβουλές τους...(εχω ακούσει οτι ειναι και παλιοχαρακτήρες αλλα μην τους πείς τίποτα)

ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΑΑ
Εννοείται!!! Γι' αυτό έτρεξα να συμβουλέψω το παλικάρι να πάρει mac!! Είμαι μέρος της παγκόσμιας συνωμοσίας που σκοπό έχει να καταστρέψει για πάντα τη Microsoft και να κάνει την Apple μονοπώλιο!!! ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΑ!!!! :P

Τα pc είναι κακάσχημα, θορυβώδη, και θέλουν κάθε μήνα format!!! Άσε που αν δεν ήταν η Apple να δώσει τα φώτα της, η Microsoft θα ήταν ακόμα στο MS-DOS!!! 8) 8)

(Hey Isi... two can play this game!!! :twisted: ) :dance :dance :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 11.09.09, 1:32 pm

>spyros1 :mrgreen:

αληθεύει οτι η apple εβαλε ραδιόφωνο στο νέο ipod μόλις πρόσφατα?

δεν είχαν την τεχνολογική κατάρτιση για κάτι τέτοιο? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ειναι αλήθεια οτι τα επόμενα mac θα εχουν windows 8 επάνω? :mrgreen:
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 11.09.09, 1:37 pm

Oταν γελάμε αντι να μαλώνουμε πιοος τον έχει πιό μεγάλο (τον επεξεργαστή) είμαστε πολυ καλύτεροι!!! :clap :dance
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 11.09.09, 1:48 pm

Είναι αλήθεια, ότι το PC φίλε Κωστάκο, μπορεί να στο φτιάξει κι ένα φιλαρακι σου που σπουδάζει WoW (World of Warcraft και άλλα τέτοια πράγματα του διαβόλου) οπότε θα συμφωνήσω με τον isiκωλ, ότι το PC θα σου άρμοζε καλύτερα και φθηνότερα μη ξεπατώσεις και τους δικούς σου στα χρέη, κακομαθημένε άντρα.

PS. Aληθεύει ότι ο isiκωλ έχει αδερφό τον Πιλάβιο...!
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 11.09.09, 1:52 pm

Dark3go έγραψε: isiκωλ,

:shock: :shock: :shock:

:evil: :evil: το βραδυ ρε!!!! εξω απο το redpepper...εσυ και εγω.. :mrgreen:
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 11.09.09, 1:53 pm

• Είναι αλήθεια οτι τα windows 7 είναι τόσο καλά ώστε ξεκίνησαν ήδη να ετοιμάζουν τα windows 8?! :mrgreen:
• Αληθεύει οτι η Microsoft κατέχει μόλις 1.1% στην αγορά των mp3 players? Oh wait! It IS true!!! :mrgreen: (άσχετο αλλά πολύ το χάρηκα! :P )

Εικόνα

• Άραγε τι έμεινε στη microsoft να μας παρουσιάσει στο επόμενο ΝΕΟ λειτουργικό της? Το dock το αντέγραψε (καλά εδώ γελάμε... πέρασε και ουυύτε που ακούμπησε!), τα widgets τα αντέγραψε (και έφαγε ΤΗΝ παπάρα, που στα 7 τα έβγαλε και είναι προαιρετικά πλέον!), τα διάφανα παράθυρα... όχι ΕΥΤΥΧΩΣ δεν υπάρχουν πουθενά αλλού!!... Βρε... Λες να βγάλει κάτι καινούργιο? Κάτι δικό της? Χμμμ λες? :mrgreen:

Dark3go έγραψε:Είναι αλήθεια, ότι το PC φίλε Κωστάκο, μπορεί να στο φτιάξει κι ένα φιλαρακι σου που σπουδάζει WoW (World of Warcraft και άλλα τέτοια πράγματα του διαβόλου) οπότε θα συμφωνήσω με τον isiκωλ, ότι το PC θα σου άρμοζε καλύτερα και φθηνότερα μη ξεπατώσεις και τους δικούς σου στα χρέη, κακομαθημένε άντρα.

PS. Aληθεύει ότι ο isiκωλ έχει αδερφό τον Πιλάβιο...!

:lol: :lol: :lol: :clap :clap :clap
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων