Καλιβραρισμα!!!

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Καλιβραρισμα!!!

Δημοσίευσηαπό yogi366 » 19.09.09, 10:56 pm

Γεια χαρά παιδια...

Καταρχάς, χαιρετώ την καλή παρέα του φορουμ. Ειμαι πολύ καινούργιο αίμα στον χώρο των γραφικών τεχνών, οπότε όποιος καλός χριστιανός και μη, έχει την καλή καλοσύνη να βοηθήσει, Ο Αλλάχ να τον φυλάει :D

Τέσπα, μη περιαυτολογούμε με τα τυπικά. Στο ζουμί. Η ερώτηση είναι απλή. Καλιβραρισμα!
Υπάρχει τρόπος να καλιμπράρω την οθόνη μου με τον εκτυπωτή και να έχω πιστή απόδοση εκτύπωσης με αυτό που βλέπω στην οθόνη μου χωρίς να χρειάζεται να κλείνω το αρχειο σε pdf συνέχεια? Ακόμα κ έτσι, αν θα το παω (για αρχή) σε ψηφιακάδικο σε pdf, τα χρώματα δεν θα δείχνουν διαφορετικά στην οθόνη του απ'ο,τι στην δική μου? Σε αυτήν την περίπτωση μόνο με χρωματικη σκάλα λειτουργώ? Υπάρχουν άλλοι τρόποι? Και στις φωτογραφίες, τι γίνεται που έχουν άπειρα χρώματα? Εκει πως μπορεί να βοηθήσει η σκάλα??

Ο,τι βοήθεια πέσει... δεχτή!!!
yogi366
Member

Re: Καλιβραρισμα!!!

Δημοσίευσηαπό krama » 19.09.09, 11:06 pm

H σκαλα τετραχρωμιας ή η "παντονιέρα" (pantone) είναι χρήσιμες ακόμα κι αν καλιμπράρεις την οθόνη, σκανερ, εκτυπωτη, κλπ. Για να καλιμπραρεις τον εξοπλισμο σου θα πρεπει να καταφυγεις στην αγορα εξειδικευμενου εξοπλισμου ή να φωναξεις καποιον ο οποιος προσφερει τετοιου ειδους υπηρεσιες. Οσον αναφορα τις φωτογραφιες εκει εκτος του καλιμπραρισμενου εξοπλισμου σου, θα πρεπει να διαθετεις και ματι ;)
blog.krama.tv // Blog for videomakers // Feeding you with skills!
Krama i.news blog
Follow me on twitter...http://twitter.com/Kramatv
Άβαταρ μέλους
krama
Member

Δημοσίευσηαπό yogi366 » 20.09.09, 1:02 am

An dld dn kalibrarw ton eksoplismo mou k xrisimopoiw skala h pantoniera, me tis foto pws borw na to xeiristw k na min mou vgoune o,ti na nai. Yparxoun syggekrimena xrwmata metrimena sta daxtyla pou xtypane la8os? Auto to mati pws borw na to apoktisw k gw??
yogi366
Member

Δημοσίευσηαπό larousse » 22.09.09, 11:09 am

καλημερα,

η λυση στο προβλημα που αναφερεις ειναι απλη υπαρχει τετοια συσκευη καλιμπραρισματος οθονης και εκτυπωτη ειναι το color-munki της pantone.
Αυτο το μηχανακι ειναι καταπληκτικο δεν καλιμπραρει μονο οθονη και εκτυπωτη στο μενου του σου δινει πληροφοριες για το καθε χρωμα που χρησιμοποιεις με αναλυσεις σε κοντινοτερα χρωματα ποιο θερμα ποιο ψυχρα σε αλλα χρωματα που ταιριαζουν ακομα μπορεις να σκαναρεις ενα χρωμα απο μια εκτυπωμενη επιφανια και να το δεις στον υπολογιστη σου κανει διαχωρισμο χρωματος σε φωτο που εχεις επιλεξει.
γενικα ειναι ενα μηχανημα που αξιζει τα λεφτα του τα 439€...

για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να απευθηνθεις στο http://www.papoulias-graph.gr

και στο καταστημα βαλαωριτου 12 αθηνα 210-3631795
larousse
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων