Κοστολόγηση εικαστικού σε δυναμική ιστοσελίδα

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Κοστολόγηση εικαστικού σε δυναμική ιστοσελίδα

Δημοσίευσηαπό MaryK » 28.07.10, 3:09 pm

Μου ζητήθηκε προσφορά για σχεδιασμό εικαστικού και δομής μια δυναμικής ιστοσελίδας με παράδοση αρχείων psd, html, swf. Για το html πιθανόν να μην χρειαστεί γιατί άλλοι θα κόψουν και θα ράψουν αλλά ότι είναι σε flash θα το κάνω εγώ. Σκέφτομαι να ζητήσω 1400 ευρώ (και εκεί θα προστεθεί η παρακράτηση φόρου 20% και το ΦΠΑ). Είναι πολλά ή λίγα;
Άβαταρ μέλους
MaryK
Member

Re: Κοστολόγηση εικαστικού σε δυναμική ιστοσελίδα

Δημοσίευσηαπό heinrich » 28.07.10, 8:57 pm

βασικά θα θελα να ρωτήσω που κολλάει η παρακράτηση φόρου αφού παραδίδεις προϊόν και όχι υπηρεσια?
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 29.07.10, 12:04 am

MaryK, εξαρτάται από πολλά ζητήματα, με πρώτο και κυριότερο, πώς θα πρέπει να είναι δομημένα εντός του flash τα δεδομένα και πώς θα εισάγονται αυτά. Επίσης, τι θα περιέχεται στο swf Και τι στο Html (για τον υπολογισμό των χρονικών απαιτήσεων). Αν τα ζητήματά σου αυτά είναι λυμένα από τους υπόλοιπους τότε θα έλεγα ότι για ένα μέτρια απαιτητικό site είσαι υπέρκαλυμμένη, όμως σε κάθε περίπτωση πρέπει να βάλεις κάτω χρόνους ανάπτυξης για να δεις -ανάλογα με την εργατοώρα που θέτεις για τον εαυτό σου- αν είσαι Ok. Αν είσαι άπειρη με αυτά που ζητούνται για το project, πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 29.07.10, 12:06 am

heinrich έγραψε:βασικά θα θελα να ρωτήσω που κολλάει η παρακράτηση φόρου αφού παραδίδεις προϊόν και όχι υπηρεσια?

Από ποια άποψη είναι προϊόν; Ένα παραγόμενο SWF είναι και αυτό λογισμικό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 29.07.10, 12:48 am

Τότε στο επάγγελμά της πρεπει, ανάμεσα στα άλλα, να αναγράφεται και η ιδιότητα σχεδιασμός και εμπορία λογισμικού?

Συγνώμη για το offtopic αλλά το χω απορία.
atomicorange στείλε μου την απάντηση με pm
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 30.07.10, 12:18 am

Μία απλή, αλλά όχι απόλυτη "λογική", είναι να δεις πόσο θα χρέωνες για το site, αν ήταν static.
Δες μετά και την πλατφόρμα που θα πουλήσει ο άλλος, είναι custom, είναι ετοιματζίδικο?
Θεωρώ δηλαδή, ακριβή την τιμή για ένα joomla, πολύ καλή όμως για ένα custom cms.

Εσύ θα πληρωθείς από τον πελάτη ή από αυτούς που φτιάχνουν την πλατφόρμα, αν είναι το 2ο, έχεις γενικά συνεργασία μαζί τους ή έτυχε αυτή τη φορά ?
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 30.07.10, 2:10 am

για να σου πουν αυτο εχουν σχεση με το αντικειμενο και συνηθως αυτο το μαλλον ειναι βεβαιο. οποτε μιλαμε για ( δεν καταλαβα, αλλα πιθανοτατα) 1 σελιδα, αρα 1 μακετα αρα πληρωνεσαι σαν π.χ. μια αφισα. οποτε ασ ρωτησω και εγω κατι: για μια αφισα αυτα τα λεφτα ( δεν ξερω ωρες εραγασιας) παιρνεις;
εαν ναι εισαι κανονικα, εαν λιγοτερα εισαι κερδισμενη εαν περισσοτερα δεν εισαι καλα.

εν ολιγοις: 99% ειναι μια κανονικη δουλεια, χρεωσε αναλογα με τις ωρες σου.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 30.07.10, 8:30 am

Εδω η κοπελα μιλαει για psd, html, swf και φτασαμε να συγκρινουμε τη δουλεια με τον σχεδιασμο μιας αφισας?
Μηπως χασαμε την μπαλα?
Και τι σχεση εχει αν ειναι ετοιμη πλατφορμα ή custom?
Η μακετα ειναι μακετα και το "δυναμικο κομματι" ειναι αλλου δουλεια!
Χρειαζεστε διακοπες :lol:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 30.07.10, 9:20 am

νιμοζω οτι η κοπελλα λεει το εξης:
MaryK έγραψε:Για το html πιθανόν να μην χρειαστεί γιατί άλλοι θα κόψουν και θα ράψουν

οποτε χρεωνουμε ωρες γραφιστικης. Ως γνωστον η γραφιστικη ωρα ειναι πιο ακριβη απο την προγραμματιστικη. οποτε βρισκω λογικο να μιλαμε για γραφιστικη ωρα, π.χ. αφισα.

MaryK έγραψε:αλλά ότι είναι σε flash θα το κάνω εγώ

αλλα προφανως δεν εχει animation ή εχει animation αρκετα ευκολο, διοτι φανταζομαι οτι θα μας το ελεγε. οποτε παλι γραφιστικη ωρα.

[quote="notis"Η μακετα ειναι μακετα και το "δυναμικο κομματι" ειναι αλλου δουλεια!:[/quote]
το ιδιο λεμε. αλλα δεν εχει η κοπελλα να κανει δυναμικο κομματι.

[quote="notis"Χρειαζεστε διακοπες :lol[/quote]
το λεω αλλα κανεις δεν με ακουει

βασικο θεμα ειναι τα ανοιχτα αρχεια. οσο για το joomla=1400 που περιμενα να πεις, ασ το πω εγω: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ; custom joomla υπολογιστε κανα 5,000
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 30.07.10, 11:11 am

notis έγραψε:Μηπως χασαμε την μπαλα?
Και τι σχεση εχει αν ειναι ετοιμη πλατφορμα ή custom?
Η μακετα ειναι μακετα και το "δυναμικο κομματι" ειναι αλλου δουλεια!

Notis, ανέφερα το δυναμικό κομμάτι, σε περίπτωση που επιβάλλεται κάτι τέτοιο (μιας και από ό,τι κατάλαβα κάποια δουλειά θα γίνει σε flash, δε μιλάμε απλώς για τη μακέτα). Π.χ. εάν οι προδιαγραφές λένε μενού, τότε ενδέχεται να πρέπει το κάθε κομμάτι του μενού να γίνεται configure εξωτερικά κ.ο.κ. Αυτό που ήθελα να πω ήταν "Όσο πιο περίπλοκο, τόσο πιο πολύ ώρα και κόστος στον υπολογισμό".
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό MaryK » 30.07.10, 6:20 pm

H προσφορά μου ζητήθηκε από εταιρεία που έχει πάρει τη δουλειά και θα πληρωθεί οχι από τον πελάτη αλλά από επιχορήγηση (ΕΣΠΑ) που έχει εξασφαλήσει η ίδια (η εταιρεία) για λογαριασμό του πελάτη. Δηλαδή του είπαν: θέλεις να σου κάνουμε site χωρίς να πληρώσεις τίποτα απολύτως;
Εγώ προσπαθώ να μπω μέσα σ΄αυτό αλλά δεν ξέρω αν θα πάρω τη δουλειά από αυτούς γιατί η εταιρεία αυτή έχει δικούς της γραφίστες που πληρώνει με μισθό κι έτσι δεν την συμφέρει να πληρώσει εξωτερικό συνεργάτη. Αυτό που μου ζητείται να κάνω είναι να παραδόσω 2 psd και όσα flash χρειάζονται. Θα γίνει με css. Αλλά καταλαβαίνω οτι δεν θα είναι τόσο απλό αν και ξέρω πολύ καλά τι θα αρέσει στον πελάτη. Μετά από αυτό θα έχω την συντήρηση του site σε ότι έχει σχέση με ενημερώσεις εικόνων και κειμένων και αυτό θα είναι επιπλέον όποτε με συμφέρει.
Ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί δεν έχω συνεργαστεί ξανά με άλλους για δυναμική ιστοσελίδα πάντα έφτιαχνα μόνη μου και μόνο στατικά (html και flash)
Πάντως έχω ελπίδες γιατί έχω συνεργαστεί με τον πελάτη, γνωριζόμαστε καλά και του αρέσει η δουλειά μου.

Αυτααααα..
Άβαταρ μέλους
MaryK
Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 02.08.10, 1:02 am

pagou έγραψε:
βασικο θεμα ειναι τα ανοιχτα αρχεια. οσο για το joomla=1400 που περιμενα να πεις, ασ το πω εγω: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ; custom joomla υπολογιστε κανα 5,000

Sorry, αλλά τι εννοείς custom joomla 5 χιλιάρικα?
Τόσο θα χρεώσεις το template ή δεν κατάλαβα καλά?... :roll:
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 02.08.10, 10:38 am

ναι, ακριβως αυτη ειναι μια αξιοπρεπης τιμη για ενα αξιοπρεπες joomla template για πελατη.

για να το δουμε λοιπον:
3-4 Κ κοστιζει ενα ετοιμο για αποκλειστικη χρηση ( υπαρχουν ηδη αρκετα θεματα κοστοληγης, ωστε να δουμε το γιατι κανει 3-4Κ). Θα μπορουσε λοιπον να πουμε οτι η τιμη ειναι αυτη 3-4Κ, ομως ξεχνας το στησιμο, το γεγονος οτι στηνεται απο την αρχη, ειδικα για καθε πελατη και τις δικες του αναγκες κ.α. τα οποια ειναι αυτα τα οποια δινουν αξια τοσο στην δουλεια του προγραμματιστη οσο και του γραφιστα. Οποτε τα 5 ειναι εξαιρετη τιμη.

φυσικα παντοτε υπαρχουν οι αναλογες εταιρειες για αντίστοιχους πελατες
viewtopic.php?f=7&t=19216

θα χαρω να ακουσω αντιθετες γνωμες
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 02.08.10, 11:02 pm

Δεν αντιλέγω στην χρέωση του template, ίσα ίσα που συμφωνώ, ανεξάρτητα από το αν για την αγορά που κινούμαι εγώ είναι απαγορευτικές οι τιμές αυτές.

Αυτό στο οποίο αντιτίθεμαι είναι η χρήση του Joomla και οποιαδήποτε άλλης open source εφαρμογής. Πόσο μάλλον όταν το στήσιμο χρεώνεται 1-2 χιλιάρικα.
Για πιο λόγο να κάτσει κάποιος προγραματιστής να φέρει στα μέτρα του πελάτη και στα μέτρα του template ένα joomla και να μην δώσει την δικιά του εφαρμογή διαχείρησης περιεχομένου στα ίδια χρήματα ?
Στο κάτω κάτω, την ίδια δουλειά θα κάνει στο θέμα της προσαρμογής και το site θα είναι και πιο γρήγορο και πιο secure και πιο custom.

Γι' αυτό έκανα και την ερώτηση στο πρώτο post, για το αν το template είναι για κάποιο custom cms ή για κάποιο open source. Με την λογική ότι εγώ αν ήμουν πελάτης, θα πήγαινα σε κάποια open source λύση για πιο οικονομική λύση. Δεν θα ήθελα να είμαι αυτός που θα μου πουν "πάρε ένα joomla με custom template και δώσε μας 5 χιλιάρικα"
Θα προτιμούσα να μου πουν το ίδιο σε σαφώς πιο χαμηλή τιμή, η στη ίδια και παραπάνω τιμή (ανάλογα τι θα κάνει αυτο το cms) με custom cms.

Σαφώς και το template αξίζει τα λεφτά αυτά. Τι πουλάμε όμως, το template και του λέμε κάντο ότι θέλεις, ή ολοκληρωμένη λύση ?
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

Πιθανόν να φταίει που η αγορά που κινούμαι εγώ, δεν σηκώνει τέτοιες τιμές.
Πιθανόν να τιμολογώ εγώ λάθος... δεν ξέρω :|
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 03.08.10, 10:25 am

νομιζω οτι κανεις καποιο βασικο λαθος. δεν ειναι δικο σου προβλημα το οτι ενα καλο στησιμο σε wordpress ή joomla κοστιζει 2000. Ειναι προβλημα του πελατη και πηγη εσοδων για σενα.
Δικο σου προβλημα ειναι να παραδωσεις μια πιοτικη δουλεια που θα βγαλει τα λεφτα της και θα φερει κερδη στον πελατη.

Επισης σκεψου οτι για το δικο σου στησιμο και την κατασκευη - αναπτυξη - συντηρηση του δικου σου cms πρεπει να πληρωθεις. Εδω κανουμε δουλεια με στοχο το κερδος. Το δικο μας και του πελατη. Το να αγωνιζεσαι να μειωσεις το κερδος σου .... περα απο τα υπολοιπα ειναι δεδομενο οτι επιφερει και ποιοτικη μειωση, στο εργο, αρα στην τελικη θα κανεις ζημια στον πελατη.

πουλαμε συμφωνα με τα ορια των γνωσεων μας.

Εαν ησουν πελατης θα ειχες την απαιτηση το δημιουργικο γραφειο να χρεωσει 75 την ωρα + 23% προστιθεμενη αξια, ...... για την εκλεκτη σου παρουσια εκει + κανα μασαζακι + γευμα στo Tifany και μετα να σε πανε σπιτι στα χερια πατωντας σε δαφνες και κοκκινο χαλια.
Αλλα νομιζω οτι εσυ εισαι το δημιουργικο και πρεπει να βαλεις τα ορια σου, διοτι θα χασεις πολυ χρονο πλενωντας τα χαλια μετα.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 05.08.10, 11:16 am

Ποιοτική δουλειά που θα φέρει κέρδη στον πελάτη, θεωρώ ότι θα κάνω με το custom cms μου και όχι με ένα ετοιματζίδικο.

Από την άλλη, όταν θα μου έρθει πελάτης που ξέρω ότι η επιχείρησή του αδυνατεί να πληρώσει αυτά που ζητάει, θα κοιτάξω να τον φυλάξω οικονομικά, οπότε το custom cms μου δίνει την δυνατότητα αυτή. Αν έχει να πληρώσει custom template, έχει να πληρώσει και το cms.
Αν δεν βγαίνει, τότε πάμε στην λύση του έτοιμου, αφού του εξηγήσω τι αγοράζει.
Δεν θα πρότεινα ποτέ custom template σε έτοιμο cms και γενικά κοιτάζω να την αποφύγω την λύση αυτή.

Το κέρδος μου σίγουρα δεν το μειώνω, καθώς όπως γράφεις και εσύ πρέπει η ανάπτυξη, η συντήρηση, η βελτίωση να πληρωθούν. Θεωρώ όμως τουλάχιστον πιο "τίμιο" το ότι παίρνω λεφτά για κάτι που έχω φτιάξει εγώ και όχι για κάτι που έχουν φτιάξει άλλοι.
Το βάζω σε εισαγωγικά για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν είναι τίμιο όταν κάποιος πληρώνετε για να εγκαταστήσει/συντηρήσει/αναβαθμίσει ένα joomla.

Τεσπα, η όλη συζήτηση δεν ανήκει στο συγκεκριμένο θέμα, οπότε ας μεταφέρουν οι υπεύθυνοι τα posts κάπου άλλου για να μην το χαλάμε :)

Άργησα λίγο να απαντήσω, αλλά έχουμε νέα μέλη στην οικογένεια και γίνετε λίγο χαμός :)
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 05.08.10, 11:40 am

καταρχας ειμαι απολυτως σιγουρος οτι κανουμε μια συζητηση με αποροιες και ερωτησεις τοσο απο τις 2 πλευρες για το καλο τοσο του πελατη οσο και το δικο μας. Σιγουρα υπαρχουν διαφωνιες και σκοπος ειναι να τις αποσαφηνισουμε ή να εμβαθύνουμε καταστασεις

Ποιοτική δουλειά που θα φέρει κέρδη στον πελάτη, θεωρώ ότι θα κάνω με το custom cms μου και όχι με ένα ετοιματζίδικο.
@
Εξαρταται ποσο χρονο θα επενδυσεις και που. Θα επενδυσεις Χ χρονο για να μαθεις το Ψ cms ή Χ χρονο για να αναπτυξεις το δικο σου. Αυτος ειναι ο βασικος παραγοντας που καθοριζει την ποιοτητα. Το βαθος της γνώσεις.
Μεσα στο φορουμ ειναι ατομα που ανηκουν και στα 2 στρατοπεδα, με βαθιες γνωσεις.
Παντως να εισαι βεβαιος οτι μπορεις να κανεις πολυ ποιοτικη δουλεια με διαφορα προιοντα ανοιχτου λογισμικου.

αν δεν μειωνεις το κερδος σου μιλαμε παλι για τις ιδιες τιμες, αλλα κατω απο το δικο σου cms.

Από την άλλη, όταν θα μου έρθει πελάτης που ξέρω ότι η επιχείρησή του αδυνατεί να πληρώσει αυτά που ζητάει, θα κοιτάξω να τον φυλάξω οικονομικά, οπότε το custom cms μου δίνει την δυνατότητα αυτή
@
Γνωμη μου ειναι οτι ναι μεν βοηθαμε αλλα εαν δινουμε τη ιδια ποιοτητα σε αλλη τιμη, λογω συμπαθειων, ειμαστε εμεις αυτοι που απαξιωνουμε το προιον μας και μετα θα ψαχνουμε εμεις ατομα να μας βοηθησουν. Καταλαβαινω τις καλες σου προθεσεις, αλλα εαν πας σε μια αντιπρωσωπεια και πεις: θελω το ταδε μηχανημα αλλα δεν μπορω να το πληρωσω τοτε θα σου κοψουν τιμη ή θα αφαιρεσουν υποσυστηματα ωστε να φερουν την τιμη στα μετρα σου;

( να σου ζησει η .. επεκταση
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό atomicorange » 05.08.10, 3:37 pm

pagou έγραψε:Γνωμη μου ειναι οτι ναι μεν βοηθαμε αλλα εαν δινουμε τη ιδια ποιοτητα σε αλλη τιμη, λογω συμπαθειων, ειμαστε εμεις αυτοι που απαξιωνουμε το προιον μας και μετα θα ψαχνουμε εμεις ατομα να μας βοηθησουν.

Pagou, έχουν βάση αυτά που γράφεις, ισχύει όμως και το γεγονός ότι μια έτοιμη πλατφόρμα απαιτεί μικρότερο χρόνο ανάπτυξης για κάτι που θα βασιστεί επάνω του (συνήθως). Πολλές φορές είναι απλώς ένα εργαλείο όπως όλα τα άλλα στη δουλειά μας, οπότε χρεώνεις στο "ύψος των περιστάσεων" ίσως, αλλά όχι το ίδιο.

Επίσης, αρκετές φορές φτιάχνουμε μια δική μας πλατφόρμα για να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί, αφού μπορούμε να "σπάσουμε" σε κάποια Project το κόστος ανάπτυξης. Φυσικά δε μιλάω για σπάσιμο σε 1000 ίσα μέρη... Μπορεί όμως να δώσω το cms μου φθηνότερα, χωρίς να προσβάλλω τη δουλειά μου, ούτε τους υπόλοιπους που δίνουν μια προσφορά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atomicorange
Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 05.08.10, 8:04 pm

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να κάνει παπάδες με τα open source, αλλά όπως γράφει και ο atomicorange, είναι το που διαφέρεις σε σχέση με κάποιον άλλον.

Είναι γνωστό σε όλους ότι ο καθένας χρεώνει το στήσιμο joomla όσο θέλει. Από 150€ (πρόσφατα στο υπουργείο παιδείας) μέχρι 5 χιλιάρικα. Πια η διαφορά (για τον πελάτη) αυτών των 2 αν βγάλουμε στη άκρη το design.

Δεν πουλάς την ίδια ποιότητα σε διαφορετική τιμή. Δεν είναι ίδιο το φρέσκο με την κονσέρβα.
Στο custom ξέρεις τι έχεις κάνει και μπορείς πολύ πιο εύκολα και γρήγορα να ανταποκριθείς σε κάποια αλλαγή που θέλει ο πελάτης. Στο έτοιμο, θα πρέπει να ψάξεις να βρεις module, να το δοκιμάσεις να δεις αν είναι συμβατό με τα υπόλοιπα, να δεις αν έχει κάνει κάποια πατάτα αυτός που το έχει φτιάξει ή στην τελική να κάτσει να το γράψεις μόνος σου.
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 05.08.10, 9:22 pm

καλο ειναι μεταξυ μας να θυμομαστε οτι το σιτε του υποργειο κοστισε 150$ + 7 ατομα για κανα 2μηνο + φιλοξενια + συντηρηση οποτε το 150 ειναι ...
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων