Ντύσιμο επιφάνειας κτιρίου… Τρόπος?

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Ντύσιμο επιφάνειας κτιρίου… Τρόπος?

Δημοσίευσηαπό Georgegd » 24.08.10, 6:21 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλή σεζόν σε όσους επέστρεψαν από διακοπές.
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σχετικά με τα υλικά και τον τρόπο που μπορείς να «ντύσεις» τις επιφάνειες κτιρίου. Η δουλειά είναι να γίνει σε μαγαζί 2όροφο (λίγο παραπάνω) στη μια του πλευρά οπότε μιλάμε για αρκετά τετραγωνικά.

Αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι η μέθοδος που θα εφαρμοστεί πάνω στο κτίριο και όχι το πώς θα το σχεδιάσω.

Εκτύπωση σε αυτοκόλλητο δε θα ήθελα για τους λόγους ότι σε κάποια σημεία είναι σαγρέ και δε θα κολλήσει και ότι με τον ήλιο τα χρώματα της εκτύπωσης θα εξασθενήσουν αρκετά γρήγορα. (νομίζω τουλάχιστον)

υπάρχει κάποιο άλλο είδος αυτοκόλλητου που να μη «μασάει» ?
ταπετσαρία ίσως?
ξέρετε κάποιον άλλο τρόπο που ντύνεις τόσο μεγάλες επιφάνειες?
η δε παίζει κάτι άλλο εκτός από το να το βάψεις? (σπρέι, χρώματα, πινέλα κλπ)

ευχαριστώ
Γιώργος
Georgegd
Member

Re: Ντύσιμο επιφάνειας κτιρίου… Τρόπος?

Δημοσίευσηαπό mari0s » 24.08.10, 7:11 pm

Αμα κάνεις πλαστικοποίηση πάνω στα αυτοκόλλητα δεν θα έχουν τόσο πρόβλημα απο τον ήλιο. Για ντύσιμο κτηρίου και γενικά για μεγάλες επιφάνειες όμως θα κοιτάξεις για δίχτυ-mesh. Λόγο της κατασκευής του το διαπερνάει ο αέρας είναι και ελαφρύ το βάρος του ανα τετραγωνικό και δεν θα υπάρχει πρόβλημα να σχιστεί απο τον αέρα. Επίσης το διαπερνάει και το φώς που είναι σημαντικό αν το κτήριο έχει παράθυρα. Η κατασκευή αυτή επιτρέπει σε αυτούς που είναι μέσα απο το παράθυρο να βλέπουν έξω.
Η εφαρμογή χρειάζετε μελέτη και σίγουρα αμα μιλάς για 2ρο όροφο θέλεις συνεργείο και γερανό οπότε το κόστος σου θα εκτοξευτεί αρκετά :/ Το πώς θα γίνει η στήριξη του mesh θα σου το πεί η εταιρεία που θα αναλλάβει την δουλειά. Ο τρόπος που το κάνουν συνήθως είναι οτι βάζουν σίδερα να προεξέχουν στους τοίχους και τοποθετείται εκεί ενα σιδερένιο πλαίσο και πάνω σε αυτό το mesh.
Γενικά να ξέρεις οτι το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό Beta Boy » 24.08.10, 8:32 pm

Συμφωνώ με marios και νομίζω πως υπάρχει mesh το οποίο φέρει κάποιου είδους πλαστικοποίηση (κάτι σαν βερνίκι) για περισσότερη αντοχή στον ήλιο. Σίγουρα παίζει ρόλο η ποιότητα του υλικού και της εκτύπωσης για περισσότερη αντοχή στον ήλιο.
We Design Our Future

www.myspace.com/cubiktm
e-mail: cubiktm@hotmail.com
Άβαταρ μέλους
Beta Boy
Member

Δημοσίευσηαπό Georgegd » 24.08.10, 9:21 pm

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Το ξέρω το δίχτυ, είναι μια λύση και θα πέσει και μια πρόταση τέτοια.
Αλλά είχα στο μυαλό μου κάτι διαφορετικό που μάλλον γίνετε μόνο με βάψιμο. . . Θέλω απλά όλο το δημιουργικό που θα γίνει να είναι ένα με τον τοίχο.

πχ αυτό το σχέδιο στη photo υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει εκτός από graffiti?
ας πούμε κάτι τέτοιο.

Εικόνα

Γενικά και με τα λεφτά λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί θα υπάρξει χορηγία για όλο αυτό. Δεν είναι μόνο ότι του πελάτη του ήρθε να κάνει κάτι τέτοιο, με κάποιον έχει μιλήσει και μου το είπε. Απλά ψάχνομαι και εγώ να βρω τρόπους.

Αν το σχέδια παίρνει να τα φτιάξεις με τη τεχνική του Stencil λέτε να είναι δύσκολη η τοποθέτηση σε τόσο μεγάλη διάσταση?

ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!
Georgegd
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 25.08.10, 1:40 am

Georgegd έγραψε:Αν το σχέδια παίρνει να τα φτιάξεις με τη τεχνική του Stencil λέτε να είναι δύσκολη η τοποθέτηση σε τόσο μεγάλη διάσταση?

Να έχεις υπόψη σου οτι το Stencil θα είναι μονόχρωμο όμως.
Δεν μπορείς να ρίξεις πολλά χρώματα και να καταλλήξεις σε ενα σχέδιο με λεπτομέρεια σαν αυτό που έχεις στη φωτογραφία. Για να αναφέρεις το stencil φαντάζομαι οτι θα γνωρίζεις κάποια πράγματα οπότε δεν χρειάζετε να μπώ σε λεπτομέρειες.
Και πρακτικά δεν πιστεύω οτι μπορεί να γίνει. 'Αμα για παράδειγμα είχες στο νού σου να βάλεις σαν αυτοκόλλητο μια μάσκα να ρίξεις το χρώμα που θέλεις και μετά να ρίξεις άλλη αυτοκόλλητη μάσκα και να περάσεις άλλο χρώμα για να σχηματίζεις σιγά σιγά το σχέδιο σου με αυτό το τρόπο, υπάρχει ο κίνδυνος όταν βγάλεις την δεύτερη μάσκα να σου αφαιρέσει κομμάτι απο τον τοίχο που θα είναι βαμμένος με το προηγούμενο χρώμα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.
Επίσης θα έχεις πρόβλημα στα κομμάτια σαγρέ του τοίχου που δεν θα κολληθεί καλά η μάσκα. Σε αυτά τα κομμάτια που ας πούμε δεν θα "φιλήσει" η μάσκα τον τοίχο θα τρέχει μπογιά απο κάτω απο την μάσκα και θα σου λερώσει το σχέδιο. Το stencil είναι "βρώμικο" street art.
Για το αν είναι δύσκολη η τοποθέτηση πάντως...όχι...θα είναι σαν να βάζουν αυτοκόλλητο. Το σχέδιο θα κοπεί σε κομμάτια που θα έχουν συμπτώσεις και θα κολληθούν σωστά. Έχω αναλλάβει τέτοιες δουλειές (όχι την εφαρμογή πάντως..). Αυτοί που θα πάρουν να τυπώσουν την δουλειά ξέρουν πως θα κάνουν την εφαρμογή οπότε μην σε απασχολεί αυτό.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό Georgegd » 25.08.10, 12:10 pm

Thanks mari0s για την απάντηση σου. Έτσι το σκεφτόμουν για το stencil κομμάτι κομμάτι και από τόνους μέχρι 3 πατήματα. Πάντως όντος είναι λίγο dirty το stencil αν και παίζει ανάλογα με τα σχέδια και το ύφος. Θα δω τι θα γίνει και πως. Θα μιλήσω με τον πελάτη
και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ και αν είναι κάτι άλλο θα ρωτήσω εδώ!
Georgegd
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 25.08.10, 2:29 pm

Georgegd έγραψε:Thanks mari0s για την απάντηση σου. Έτσι το σκεφτόμουν για το stencil κομμάτι κομμάτι και από τόνους μέχρι 3 πατήματα. Πάντως όντος είναι λίγο dirty το stencil αν και παίζει ανάλογα με τα σχέδια και το ύφος. Θα δω τι θα γίνει και πως. Θα μιλήσω με τον πελάτη
και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ και αν είναι κάτι άλλο θα ρωτήσω εδώ!

Είχα δεί μια εντυπωσιακή εφαρμογή που μπορώ να σου προτείνω αμα θέλεις να ξεφύγεις απο το δίχτυ (επειδή όσο να ναι το δίχτυ λόγο της κατασκευής του που έχει πολλές τρύπες κάνει το σχέδιο να δείχνει κάπως ξεθωριασμένο). Αυτό που είχα δεί ήταν ενα κτίριο που είχαν βάλει κομμάτια διάφανο plexi glass (φαντάζομαι οτι χρησιμοποιούσαν αποστάτες για την τοποθέτηση τους) πάνω στον τοίχο. Στην μπροστινή μεριά του plexi ήταν τυπωμένο το σχέδιο mirror σε διάφανο αυτοκόλλητο και στην πίσω μεριά ήταν κολλημένο άσπρο αυτοκόλλητο το οποίο ζωντάνευε ακόμα περισσότερο το τυπωμένο σχέδιο.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό xen » 02.09.10, 1:47 pm

Γεία σας,
Μάριε σε ενημερώνω πως ναι με αυτόν τον τρόπο που είπες το Plexiglass γίνετε αλλά η τεχνική αυτή είναι backlit και με το αυτοκόλλητο δεν θα είναι. Στο λέω γιατί ξέρω πως η απευθείας εκτύπωση στο plexiglass αντικατοπτρισμένα όπως είπες και έπειτα η επίστρωση λευκού χρώματος είναι το κάτι άλλο. Πιστεύω πως απο την στιγμή που ξοδεύεις αρκετά για την αγορά ενός υλικού ακριβού όπως το plexiglass αξίζει να του δώσεις "ζωή" και όχι να του κολλήσεις αυτοκόλλητο. Υπάρχει εταιρεία στην Πάτρα που εκτυπώνει τέτοιες επιφάνειες και πιστεύω αξίζει να το ψάξεις. Κοίτα λίγο το site τους www.apdigital.gr ίσως βρείς και άλλες χρήσιμες ιδέες.
xen
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 02.09.10, 3:22 pm

Το backlit "δείχνει" όταν ειναι τοποθετημένο σε ειδικά κατασκευασμένο κουτί που έχει λάμπες μέσα και το φωτίζουν. Σίγουρα είναι εντυπωσιακό. Κατα την γνώμη μου είναι η ποιο εντυπωσιακή εκτύπωση που εχω δει. Αλλα αυτό είναι ακόμα ποιο ακριβή λύση γιατι θέλεις το ειδικό κουτί που δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ φτηνό...θέλεις μετά λάμπες...μετασχηματιστές κτλ κτλ.
Επίσης το plexi δεν είναι ακριβό υλικό. Μπορείς να βρείς ενα φύλλο 2,00 χ 3,00 στα 100e για παράδειγμα. Δεν θυμάμαι απεξω τιμές..κάπου έχω ενα κατάλογο. Οι τιμές εξαρτώνται και απο τα πόσα χιλιοστά θέλεις να είναι το plexiglass αμα θα πάρεις ολόκληρο φύλλο η θα ζητήσεις συγκεκριμένη διάσταση οπότε θα σε χρεώσουν το κόψιμο κτλ.
Τέλος το backlit είναι σαν film...δεν κολλάει πάνω στο plexi :)
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό xen » 03.09.10, 9:45 am

Backlit σημαίνει φωτιζόμενο. Όπως σου είπα και τεχνική εκτύπωσης μπορεί να είναι backlit απευθείας με μελάνια σε συγκεκριμένα υλικά όπως το plexi, σίγουρα υπάρχουν και υλικά backlit όπως βινύλια αυτοκόλλητα φιλμ κτλ. Και να μην βάλεις προφίλ και λάμπες πάλι δείχνει καλύτερο με το φώς της ημέρας, δεν στο παίζω πολύξερος απλά έχω δει και τα 2. Και σαν κόστος το plexiglass ανάλογα τα χιλιοστά κίολας παίζει στα 25 ευρώ το τετραγωνικό, τόσο σχεδόν είναι κ η εκτύπωση που σου λέω αλλά και αν το κάνεις με 2πλό αυτοκόλλητο σχεδόν τα ίδια είναι (διάφανο με εκτύπωση καθρέπτη και άσπρο για φόντο). Το μόνο που αλλάζει είναι το αποτέλεσμα, βέβαια αν δεν το δείς δεν μπορείς να το συγκρίνεις, σε αυτό συμφωνώ. Διακοσμητής είσαι μάριε?
xen
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 03.09.10, 1:02 pm

xen έγραψε:Backlit σημαίνει φωτιζόμενο. Όπως σου είπα και τεχνική εκτύπωσης μπορεί να είναι backlit απευθείας με μελάνια σε συγκεκριμένα υλικά όπως το plexi, σίγουρα υπάρχουν και υλικά backlit όπως βινύλια αυτοκόλλητα φιλμ κτλ. Και να μην βάλεις προφίλ και λάμπες πάλι δείχνει καλύτερο με το φώς της ημέρας, δεν στο παίζω πολύξερος απλά έχω δει και τα 2. Και σαν κόστος το plexiglass ανάλογα τα χιλιοστά κίολας παίζει στα 25 ευρώ το τετραγωνικό, τόσο σχεδόν είναι κ η εκτύπωση που σου λέω αλλά και αν το κάνεις με 2πλό αυτοκόλλητο σχεδόν τα ίδια είναι (διάφανο με εκτύπωση καθρέπτη και άσπρο για φόντο). Το μόνο που αλλάζει είναι το αποτέλεσμα, βέβαια αν δεν το δείς δεν μπορείς να το συγκρίνεις, σε αυτό συμφωνώ. Διακοσμητής είσαι μάριε?

Όχι όχι καμία σχέση με διακοσμητική.
Αυτό το διάστημα αποφάσισα να κάνω μια στροφή και να ανοίξουμε εναν εκδοτικό οίκο με φίλους και δεν δουλεύω κάπου. Αν όλα πάνε καλά σε 2-3 μήνες που θα έχουν τελειώσει οι μεταφράσεις των βιβλίων που αγόρασαμε θα ξεκινήσουμε. Απλά δούλευα γραφιστικά σε μια εταιρεία που έκανε διαφημιστικές κατασκεύες για 2-3 χρόνια και επειδή μου αρέσει να ασχολούμαι και να μαθαίνω πράγματα όταν δεν είχα δουλειά κατέβαινα και παρακολουθούσα τα παιδιά στις κατασκευές, μίλαγα με μαστόρους για τεχνικές, χειριζόμουν μηχανήματα (οh yes...έγινα και χειριστής μετά), όταν παίρναμε δουλειές κάναμε meetings με τον boss για το πώς είναι εφικτές οι κατασκευές και τέλος πάντων βρέθηκα με γνώσεις απο το να φτιάχνω τ-shirt και διακοσμητικά αυτοκόλλητα μέχρι πυλώνες.
Το μηχάνημα που λές που τυπώνει πάνω σε plexi μόνο σε έκθεση το είχα δεί. Εντυπωσιακό...τύπωνε απο αλουμίνιο μέχρι ξύλο.
Πάντως στην συγκεκριμένη υποθετική δουλειά με τα plexi εγώ θα πρότεινα αυτοκόλλητο και όχι απευθείας τύπωμα πάνω στο plexi. Πρακτικά για το λόγο οτι λές στον πελάτη οτι σε 2-3 μήνες αν θέλει να αλλάξει το θέμα απλά βγάζει το διάφανο τυπωμένο αυτοκόλλητο και βάζει άλλο. Κρατάς και μια πόρτα να ξαναπάρεις μια δουλειά απο τον ίδιο πελάτη :dance Στην δεύτερη περίπτωση θα έπρεπε να ξεκρεμάσεις τα plexi να τα μεταφέρεις σε εργαστήριο και να κάτσεις άπειρες ώρες να προσπαθήσεις να σβήσεις την εκτύπωση. Που δεν ξέρω να σου πώ αν είναι εφικτό με κανένα οινόπνευμα να σβήσεις το χρώμα. ίσως με διαλύτη? Απο την άλλη ο διαλύτης φαντάζομαι οτι ίσως έκανε ζημιά στο plexi. Δεν ξέρω...δεν έχει τύχει να κάνω κάτι τέτοιο. Μετά θα πρέπει να τα ξαναπάς να τα τοποθετήσεις πάλι...οπότε έχεις και κόστος εγκατάστασης πάλι.
Aν το plexi το θεωρείς ακριβό υπάρχει και η λύση του πλαστικοποιημένου φύλλου pvc που είναι ποιο φτηνό.
Όσο για το backlit..my bad...μπερδέυτηκα με το backlit film γιατί είχαμε μάθει σαν backlit αυτο το φίλμ όταν δουλεύαμε. Όλα τα άλλα το συνεργείο τα ονόμαζε "φωτεινό μουσαμά" και "φωτεινό αυτοκόλλητο" κτλ :P
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό xen » 03.09.10, 5:01 pm

Στο θέμα απεγκατάστασης και αλλαγής θέματος δεν μπορώ να θέσω θέμα γιατι έχεις δίκιο δεν βγαίνει απο Plexiglass έτσι το χρώμα. Είναι σχεδιασμένο ώστε να έχει μεγάλη αντοχή στις καιρικές συνθήκες εξ'ου και δεν βγάινει, λολ. Τυπώνει και στα υλικά που είπες, εγώ είμαι διακοσμητής και έχω φοβερές σχέσεις με τα παιδιά, γιατι με διευκολύνουν σε πολλά θέματα. Εκτυπώνουν σε τρελά υλικά και μπορείς να κάνεις φοβερά πράγματα σε διακόσμηση. Το μόνο που κρατάω είναι η ταπετσαρία απο τέτοια υλικά και μέχρι και αυτο το υλικό που είναι για plotter αυτο το μηχάνημα του δίνει άλλα χρώματα πιο κλασσικα και όχι έντονα. Ενδιαφέρον ακούγετε η δουλειά σου, ελπίζω να αποδώσει... αν θές έμπα στο www.apdigital.gr να πάρεις μια γεύση.
xen
Member

Δημοσίευσηαπό yiannis76 » 18.01.11, 7:00 pm

Καλησπέρα,

Μόλις ανακάλυψα αυτο το site γιαυτο συγνώμη εάν η απάντησή μου ειναι καθυστερημένη.

Υπάρχει υλικό που παίρνει τη μορφή τις επιφάνειας που το κολλάμε.
Κανείς δεν πρόκειται να καταλάβει οτι είναι αυτοκόλλητο.Γίνεται ένα με την επιφάνεια.
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ! Απο σαγρέ τοίχο μέχρι τούβλα !

Υπάρχει εξειδικευμένη εταιρεία για αυτές της δουλειές.Ειδικά στο ντύσιμο κτιρίων.
www.iolkosgroup.gr
Δείτε τις εφαρμογές τους
Δίνουν και γραπτή εγγύηση για τις εφαρμογές τους.
(Πρέπει να είναι η μοναδική στην Ελλάδα που δίνουν γραπτή εγγυηση !!)
yiannis76
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 18.01.11, 7:25 pm

Καλησπέρα,

Υπάρχει υλικό το οποίο μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και στην πιο άγρια επιφάνεια. http://www.hexis.co.uk/whatsnew/Digital/Wall-WRAP%20Whats%20new%20&%20Prices.pdf. Μπορώ να στείλω πμ σε όποιον θέλει τα στοιχεία της εταιρεία που πουλάει βινύλια από αυτή την εταιρεία.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 18.01.11, 7:41 pm

theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 18.01.11, 8:20 pm

yiannis76 έγραψε:Καλησπέρα,

Μόλις ανακάλυψα αυτο το site γιαυτο συγνώμη εάν η απάντησή μου ειναι καθυστερημένη.

Υπάρχει υλικό που παίρνει τη μορφή τις επιφάνειας που το κολλάμε.
Κανείς δεν πρόκειται να καταλάβει οτι είναι αυτοκόλλητο.Γίνεται ένα με την επιφάνεια.
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ! Απο σαγρέ τοίχο μέχρι τούβλα !

Υπάρχει εξειδικευμένη εταιρεία για αυτές της δουλειές.Ειδικά στο ντύσιμο κτιρίων.
http://www.iolkosgroup.gr
Δείτε τις εφαρμογές τους
Δίνουν και γραπτή εγγύηση για τις εφαρμογές τους.
(Πρέπει να είναι η μοναδική στην Ελλάδα που δίνουν γραπτή εγγυηση !!)

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Έχεις κάποια σχέση με αυτή την εταιρία ή απλά τη βρήκες στην αναζήτησή σου στο web?

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό yiannis76 » 18.01.11, 9:30 pm

Καμία σχέση, εγώ γραφιστας είμαι στο Βόλο και έχω δουλέψει μαζί τους.
yiannis76
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 18.01.11, 9:35 pm

Κοίταξα στην σελίδα που αναφέρθηκε αλλά δεν είδα κάπου κολλημένο αυτοκόλλητο πάνω στο κτήριο. Είδα μόνο σε τζάμια κτηρίου και για ολική κάλυψη μόνο το δίκτυ. :? Απ΄ότι ξέρω το μοναδικό υλικό που κολλάει απ' ευθείας πάνω σε τοίχο είναι από την HEXIS.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό yiannis76 » 18.01.11, 9:57 pm

Εχεις δίκιο αλλα σίγουρα το κάνουν.Το έχω δει.
Δεν ξέρω τη υλικό χρησιμοποιούνε.
Πάντως τώρα που είδα και εγώ το site τους κάποιος πρέπει να τους πει να το ενημερώσουν γιατί ξέρω απο ενημερωτικά mail που στέλνουν οτι κάνουν και άλλα πράγματα τα οποία δεν τα αναφέρουν στο site τους.Κρίμα γιατί έτσι χάνουν πελάτες.

Εχουν φέρει τώρα ένα μηχάνημα το οποίο τυπώνει πανω σε οποιαδήποτε επιφάνεια απευθείας.
Τζαμι,ξύλο,plexiglass,pvc,μαρμαρο,πατάκι(!) και οτιδήποτε αλλο υλικό μέχρι 4,5cm πάχος.
Τυπώνουν και με λευκό μελάνι !.Αυτο πρέπει να το δώ...

Τυπώνουν σε σημαιόπανο τα πιο ζωντανά χρώματα που έχω δει σε ψηφιακή εκτύπωση.
Γενικά αυτή η εταιρεία είναι αυτή που ακούγεται πιο πολλή στον Βόλο.Παίζει μαλλον ρόλο οτι είναι και η πιο παλιά στo χώρο.Το 2004 είχαν γεμίσει όλο το Βόλο και τη Λάρισα με πανό για τους ολυμπιακούς.Ειχαν τυπώσει το μεγαλύτερο δίχτυ στην Ελλάδα.1050μ2 !!

Εάν θέλεις μπορώ να τους πάρω τηλέφωνο αυριο να τους ρωτήσω για το υλικό αυτό που λέγαμε για τοίχους.
yiannis76
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 18.01.11, 10:08 pm

Ναι αν μπορείς ρώτησέ τους το υλικό. Πιθανόν να είναι από την HEXIS.
theoasim
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων