τρελός ψάρακας...!(χελπ) - Ασχολία με την εικονογράφηση

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

τρελός ψάρακας...!(χελπ) - Ασχολία με την εικονογράφηση

Δημοσίευσηαπό taniazk » 06.10.10, 4:25 pm

Γεια σας παιδιά,είμαι νέο μέλος στην κοινότητα και έχω ενθουσιαστεί με την ποικιλία των πεδίων και των θεμάτων!

Είμαι τελειόφοιτη αρχιτεκτονικής,αλλά δε μ ενδιαφέρει καθόλου :shock: !Ασχολούμαι με το σχέδιο και τη φωτογραφία και έχω φτάσει σε σημείο εμμονής να βρω μια άκρη με την εικονογράφηση!! Έχω συζητήσει με πάρα πολύ κόσμο για το θέμα αυτό,με καθηγητές,γνωστούς και λοιπά και όλοι κρατάνε μια στάση "σφίγγας",για το πώς έχουν καταφέρει να κάνουν κάτι αξιόλογο! Η ερώτησή μου είναι η εξής: χρειάζονται διαπιστευτήρια για να ασχοληθεί κανείς με την εικονογράφηση και το σκίτσο? Κι αν όχι (κι αν ναι), ποιά θα μπορούσαν να είναι κάποια πρώτα βήματα?

Σας ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Re: τρελός ψάρακας...!(χελπ)

Δημοσίευσηαπό pagou » 06.10.10, 4:41 pm

ανοιχτα ματια= :shock:
σκληρη δουλεια = :P
εκπαιδευση = :silenced

ανοιχτα ματια = ολοι νομιζουν οτι τα εχουν
σκληρη δουλεια = μαθε και προπονησου, μαθε και προπονησου, μαθε και προπονησου,
εκπαιδευση = σχολες graphic design
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 06.10.10, 4:49 pm

σ ευχαριστω pagou! μμμ...απο ανοιχτά μάτια άλλο τίποτα!μάλλον η σκληρή δουλειά είναι η καλύτερη επιλογή και ίσως κάποια σχολή.ορνεράκης λέει?η αδερφή μου τελείωσε ακτο-γραφιστική και δεν είναι πολύ happy... :P
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 06.10.10, 5:28 pm

Τάνια καλωσήρθες μπλα μπλα και επι της ουσίας:

Νομίζω πως έχεις όλα τα φόντα να πετύχεις στο χώρο αυτό!
Έχεις το ταλέντο, την φλόγα και την θέληση για κάτι που φαίνεται πως αγαπάς παθολογικά και τα εφόδια που σου έχει δώσει η αρχιτεκτονική!
Ό,τι και να ακούσεις, ένας αρχιτέκτων είναι πάντα κατά ένα επίπεδο ψηλότερα από την συντριπτική πλειοψηφία των γραφιστών.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό taniazk » 06.10.10, 5:57 pm

Σ ευχαριστώ notis, για τα καλά σου λόγια..
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 06.10.10, 7:09 pm

notis έγραψε:Ό,τι και να ακούσεις, ένας αρχιτέκτων είναι πάντα κατά ένα επίπεδο ψηλότερα από την συντριπτική πλειοψηφία των γραφιστών.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό στην πράξη αλλά αν μη τι άλλο ισχύει σαν πεποίθηση για μεγάλη μερίδα του κόσμου. Δηλαδή το ίδιο έργο (πχ μία φωτογραφία) αν το έχει δημιουργήσει αρχιτέκτονας (αντί για πχ γραφίστας όπως αναφέρθηκε) τότε σε πολλούς κάνει πιο σοφιστικέ εντύπωση.

Πράγμα θετικό φυσικά αν είσαι αρχιτέκτονας, κανέναν δεν έβλαψε λίγη έξτρα αύρα :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 06.10.10, 8:42 pm

Το γνωρίζω αυτό που λες και σε ένα ποσοστό είναι λάθος αντίληψη, γιατί πλέον ο αρχιτέκτονας ξέρει ότι είναι άνεργος πριν καν μπει στη διαδικασία της αγοράς,εκτός αν έχει πλάτες.

Από την άλλη η αλήθεια είναι πως, μέσω των σπουδών του πειραματίζεται και ατσαλώνεται σε πολλά επίπεδα, καθώς επίσης του δίνεται η ευκαιρία να ανοίξει τους ορίζοντές του γιατί το αντικείμενό του έχει να κάνει με τα....πάντα! Προσωπικά κατά τη διάρκεια των σπουδών μου έχω μάθει από σελιδοποίηση και εικονογράφηση μέχρι animation και κατασκευή ιστοσελίδας! Τώρα τί σχέση έχουν αυτά με την αρχιτεκτονική, είναι άλλο θέμα.

Όσον αφορά τη γραφιστική, πιστεύω πως δε θα έπρεπε να είναι τει η ιεκ.Γενικά δεν πιστεύω στη διάσπαση της μόρφωσης-εκπαίδευσης σε ανώτερη και κατώτερη, εκτός αν έχει να κάνει με κάποια εντελώς τεχνική σχολή, για παράδειγμα κομμωτική ας πούμε. Πιστεύω ότι όλες οι γραφικές τέχνες θα έπρεπε να τοποθετηθούν παράλληλα με τις καλές τέχνες, όπως συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις στο εξωτερικό. Η διαφορά είναι πως ο αρχιτέκτονας εμβαθύνει σε περισσότερα επίπεδα σχεδιασμού και σε θεωρία και σε πράξη, ενώ στις σχολές γραφιστικής υπάρχει μια ολιγωρία σε αυτό.(εμπειρία ακτο)

Με λίγα λόγια καλός ο αρχιτέκτονας, καλός και ο γραφίστας. Το σύγχρονο σύστημα αξιών έτσι κι αλλιώς μπάζει από παντού.
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό hunterjohn » 09.10.10, 1:21 am

Βσκ οι δυο ερωτήσεις που θα με απασχολούσαν εμένα στην θέση σου είναι:

Που μπορεί να πιάσει δουλειά ένας εικονογράφος η ένας σκιτσογράφος στην Ελλάδα?

και

Μπορεί να βγάλει αρκετά χρήματα για να ζήσει όπως θέλει?
hunterjohn
Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 09.10.10, 2:13 pm

Κοίτα, από τη μια έχεις δίκιο.Από την άλλη, αυτό ισχύει πάνω-κάτω για πολλά επαγγέλματα.Θέλω να πω,δεν υπάρχει κάποιο "σίγουρο" επάγγελμα σήμερα, παρά μόνο χάος.Τι να σου πω? Ευτυχώς πάντα ήμουν λιτός άνθρωπος, δε λέω πως δε μ ενδιαφέρουν τα χρήματα, απλά θέλω απλά πράγματα στη ζωή μου.

Σπούδασα αρχιτέκτονας αντί για καλών τεχνών που ήθελα, υποτίθεται για να έχω ένα καλύτερο μέλλον. Ε, το μέλλον ενός αρχιτέκτονα σήμερα στην καλύτερη περίπτωση είναι να δουλεύει 12 ώρες την ημέρα και να δηλώνεται ως υπάλληλος γραφείου ή γραμματειακή υποστήριξη, με μισθό 800 ευρώ. Και να φανταστείς πως ο αρχιτέκτονας έχει από πίσω του το τεε, όχι όπως ο γραφίστας που δεν έχει -ακόμα- σαφή επαγγελματικά δικαιώματα. Άσε που άμα δουλεύεις σε κάνα μεγάλο γραφείο δεν ακουμπάς καν το δημιουργικό κομμάτι, το συνθετικό δηλαδή, αυτό που έχεις σπουδάσει, δουλεύεις καθαρά σαν σχεδιαστής και παίρνεις και τη δουλειά από παιδιά που έχουν σπουδάσει ακριβώς αυτό.

Τελοσπάντων, έχει να κάνει με το τί ζητάει κανείς από τη ζωή του, τί απαιτήσεις έχει από τη δουλειά του και στην τελική,τί είναι αυτό που τον γεμίζει. Όσο "γιούχου" κι αν ακούγεται αυτό!
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό hunterjohn » 09.10.10, 4:44 pm

Δεν ήταν ρητορικές ερωτήσεις. Πριν κάποιος αποφασίσει να ασχοληθεί με οποιονδήποτε επαγγελματικό κλάδο καλό θα ήταν να το ψάξει διεξοδικά. Όπως γράφεις τα πράγματα στην αρχιτεκτονική ίσως να μην είναι τόσο καλά. Μπορεί να είναι όμως πολύ καλύτερα απ' ότι στην εικονογράφηση. Για Ελλάδα μιλάμε πάντα.

Επίσης όταν λες εικονογράφηση τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?
hunterjohn
Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 09.10.10, 5:19 pm

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...

Θα ήθελα να κάνω εικονογράφηση βιβλίου και εξώφυλλο. Αγαπάω πολύ το σχέδιο και τη ζωγραφική και μ αρέσει να συνδυάζω δουλειά στο χέρι με ψηφιακό σχεδιασμό.Δεν ξέρω να σου πω πιο συγκεκριμένα γιατί κι εγω τώρα τελευταία πειραματίζομαι πιο σοβαρά με αυτό.

Τί συμβουλή μου δίνεις λοιπόν?! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό hunterjohn » 09.10.10, 6:52 pm

Δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω επειδή δεν γνωρίζω την απάντηση στις δύο ερωτήσεις που έγραψα παραπάνω. Μπορώ όμως να σου ευχηθώ καλή επιτυχία :superman:
hunterjohn
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 09.10.10, 7:39 pm

κλασσικη συμβουλη με διαχρονικη αξια:

ψαχτο μονη σου.

Μονο εσυ ξερεις τις αναγκες σου και τις ικανοτητες σου και πανω απο ολα: με τι εισαι ευχαριστημενη.. Δεν μιλαμε για κοπτικα ( να πεταχτει ο theo, να σου λυσει το προβλημα), μιλαμε για την ζωη σου. Καλο ειναι να εισαι υπευθηνη.

π.χ. : το υφασμα πατωσε. εντελως ομως. καποιοι λιγοι ομως βγαζουν λεφτα. εαν καποιος τους ειχε ειπε οτι ειναι τρελλη μαλ***α να ασχοληθουν με αυτο;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Re: τρελός ψάρακας...!(χελπ) - Ασχολία με την εικονογράφηση

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 13.10.10, 2:55 pm

pagou έγραψε:κλασσικη συμβουλη με διαχρονικη αξια:

ψαχτο μονη σου.

+1000

Τανια, μια αληθεια της Ζωης, οπως θα ξερεις, ειναι οτι επι της ουσιας δεν προκειται κανενας να σε βοηθησει πραγματικα.
Η εικονογραφιση ειναι ενας πολυ ενδιαφερων τομεας της (ας πουμε) Γραφιστικης και με αναγνωριση & αξιοπρεπεις απολαβες (στο εξωτερικο ΠΑΝΤΑ). Μακάρι να καταφέρεις να βρεις την ακρη στην Ελλαδα και να γινεις μια επιτυχης επαγγελματιας, πραγματικα στο ευχομαι.
Στο προκειμενο τωρα: Αναζητησε οτιδηποτε εχει να κανει με εικονογραφιση, οπου το βρεις και σε οτι αναφερεται
Εξασκησου σε οσο περισοτερες τεχνικες μπορεις
Αναζητησε συμβουλες και εποικοδομητική κριτικη απο αξιολογους ανθρωπους και γνωστες των πραγματων (και οχι απο ανθρωποειδη που περνιουνται για θεοι της γραφιστικης και εικονογραφισης)
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Δημοσίευσηαπό theMouth » 13.10.10, 3:12 pm

Και εμένα η γνώμη μου είναι να το ψάξεις μόνη σου και μετά να το κυνηγήσεις όσο μπορείς. Εγώ είμαι από τους τυχερούς που κατάφεραν να έχουν ένα έξτρα εισόδημα από αυτό αλλά δυστυχώς σε μία εποχή που οι πάντες κάνουν περικοπές οπότε και έχω χάσει αρκετή δουλειά. Εφόσον το αγαπάς κυνήγα το, οι σχολές δεν θα σου δώσουν τίποτε πέρα από μια τεχνική βάση και γνώση, όλα τα άλλα έρχονται με την τριβή.
Mouth of war!
[ illustrate! illustrate! grab your pen and don't be late! ]
http://www.illustration.gr
http://www.thefilthyshow.com
-------------------------------------
http://www.graphicdesign.gr
Άβαταρ μέλους
theMouth
Member

Δημοσίευσηαπό kingkostas » 13.10.10, 4:40 pm

Γεία σου Τάνια
Ενα σημαντικό πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να δημιουργείς έναν πιο ξεκάθαρο στόχο όσο προχωράς. Δηλαδή έχεις πάθος για την εικονογράφηση που είναι κάτι σημαντικό για να σε κρατήση στα πόδια σου, αλλά γνωρίζεις τι ακριβός θέλεις να παράγεις? που σημαίνει, γνωρίζεις τι connections πρέπει να κάνεις και πώς θα προσεγκίσεις τους εργοδότες που σε ενδιαφέρουν? Ολα αυτα θα σε βοηθήσουν να προοδεύσεις και να εισχωρήσεις στον ανταγωνισμό πολύ πιο γρήγορα, επειδή θα ξέρεις προς τα πού βαδίζεις.
Τώρα αν γενικά αναρωτιέσε σε ποιούς τομείς μπορεί να εργαστεί ένας εικονογράφος, μπορούμε να αναφέρουμε ο καθένας κάποιες κατηγορίες.
Για παράδειγμα κάποιες θέσεις εργασίας υπάρχουν σε κατηγορίες κομικ,βιομηχανία παιχνιδιών,ανιματιον κ.α
Βασικά όλες τις κατηγορίες μπορείς να τις κυνηγήσεις όσο βελτιώνεις γενικά τις ικανότητες σου.Κόψιμο δρόμου κτλ δεν παίζουν εδώ.
Εσυ βλέπω γράφεις οτι θέλεις να ασχοληθείς με εικονογράφηση βιβλίου και εξώφυλλο, αλλα πάλι, με τι είδους βιβλίο(πχ παιδικά βιβλία?κτλ). Μάθε τι ικανότητες απαιτούντε στο χώρο που θές να ασχοληθείς και εξασκήσου μέχρη να τις φτάσεις(αν δεν τις έχεις ηδη) φτάστες και κυνήγα δουλείες στέλνοντας την δουλεία σου και γενικά promotarontas τον εαυτό σου
Keep up και όλα γίνονται
kingkostas
Member

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων