[ΖΗΤΗΣΗ] Ψαχνω για συνεργατες

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

[ΖΗΤΗΣΗ] Ψαχνω για συνεργατες

Δημοσίευσηαπό Lookingfortalent » 15.01.12, 1:58 pm

Καλησπερα σας. Δεν γνωριζω που ειναι το σωστο μερος για να τοποθετηθει το θεμα αλλα ψαχνω για συνεργατες με εμπειρια στο χωρο της διαφημισης για συνεργασια σε επιπεδο freelancing. για να μη μπω σε λεπτομερειες σε περιπτωση που το κανω σε λαθος χωρο μπορειτε να με βοηθησετε για το αν μπορω να το κανω εδω?

ευχαριστω
Lookingfortalent
Member

Re: Ψαχνω για συνεργατες

Δημοσίευσηαπό Lookingfortalent » 15.01.12, 2:41 pm

Απο οτι καταλαβα απο αλλο θεμα μαλλον εδω ειναι ο σωστος χωρος.

Ψαχνουμε για συνεργατες γραφιστες με προυπηρεσια σε διαφημιστικες εταιριες που καταλαβαινουν τις απαιτησεις του χωρου και τα χρονοδιαγραμματα. Ευελικτα ατομα που εχουν χρονο και καλη διαθεση. Για μας παιζει πολυ ρολο ο ανθρωπος πρωτα και μετα το βιογραφικο του. Ειμαστε κλειστη ομαδα και εχει πολυ σημασια οι ανθρωποι που συνεργαζομαστε να "κολλαμε" αλλιως δεν εχει νοημα. Ειμαστε "μικρη" διαφημιστικη εταιρια με τριετη παρουσια στο χωρο αλλα με πελατολογιο που μεγαλωνει διαρκως και ταυτοχρονα αυξανονται οι απαιτησεις.

Αν λοιπον εχεις δουλεψει και ξερεις τον πολυπαθο χωρο μας και τις δυσκολες απαιτησεις του και δεν εχεις αποφασισει να τον εγκαταλειψεις οπως εχουμε σκεφτει πολλες φορες εμεις τοτε εισαι στο προφιλ του ανθρωπου που ψαχνουμε. Αν εχεις καταφερει να μη γρινιαζεις και να παραπονιεσαι συνεχως για την αθλια κατασταση της Ελληνικης διαφημισης τις αμοιβες και τα χρονοδιαγραμματα (οπως εμεις) τοτε εισαι καλυτερος και απο εμας και ελα να μας ανεβασεις!

Αν εχεις δουλεψει σε διαφημιστικη και εχεις κλεισει εκαντονταδες αρχεια δεν χρειαζεται να μιλαμε για γνωσεις(αν παλι δεν εχεις πολυ εμπειρια δε μας πειραζει μπορει να τα πιανεις γρηγορα). Το να δουλευεις 3D σε επιπεδο παρουσιασεων ομως ειναι απαραιτητο.Το να εισαι γρηγορος ειναι παλι απαραιτητο.

Τι μπορουμε να σου υποσχεθουμε εμεις? Εχουμε πολυ δουλεια να σου δωσουμε σε επιπεδο freelancing αν μας ταιριαζεις!Και αν μας ταιριαζεις εσυ αλλα δεν σου ταιριαζουμε εμεις τοτε και παλι θα σε καταλαβουμε και δεν θα σου κρατησουμε κακια γιατι μερικες φορες ουτε εμεις δεν θελουμε να βλεπουμε ο ενας τον αλλον :)

Για οσους τους κινησαμε την περιεργεια μπορουν να στειλουν PM και αν μας κινησεις την περιεργεια και εσυ τοτε παμε για το επομενο βημα!

ευχαριστω πολυ ολους σας που το διαβασατε και ευχομαι καλο κουραγιο αυτη τη χρονια

ο creative director (my ass)
Lookingfortalent
Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 15.01.12, 6:43 pm

Δεν έχει να κάνει με αυτή την αγγελία αλλά θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό.
Κατά πόσο είναι ειλικρινείς οι υποσχόμενοι δουλειά; Αρκετοί γραφίστες που προσπάθησαν να βρουν δουλεια αντιμετώπισαν το εξής φαινόμενο: Τους έδιναν μια δουλειά να την ετοιμάσουν δοκιμαστικά, χρησιμοποιούσαν τη δουλειά, και δεν τους πλήρωσαν ποτέ με τη δικαιολογία ότι δεν έμειναν ικανοποιημένοι. Πώς γίνεται να διασφαλίζεται ότι η κάθε "δοκιμαστική" δουλειά δεν θα χρησιμοποιείται ή αν χρησιμοποιείται θα πληρώνεται;
Επαναλαμβάνω πως δεν έχει να κάνει με την αγγελία σας, άλλωστε δεν σας γνωρίζω και δεν αμφιβάλλω για την τιμιότητα και την ειλικρίνειά σας..
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 15.01.12, 7:43 pm

κάθε φορά μου δεχόμαστε μια εργασία είμαστε υπεύθυνοι γι αυτό
μου ζητάνε μια δοκιμαστική εργασία
είτε το αποδέχομαι ότι θα την κάνω χωρίς χρήματα είτε όχι
αν θέλω να πληρωθώ τότε κάνω ιδιωτικό συμφωνητικό και προκαταβολή (γίνεται μόνιμα και χωρίς ΤΕΒΕ)
αν κάνω προφορικές συμφωνίες χωρίς προκαταβολή τότε αποδέχομαι ότι είναι στην διακριτική ευχέρεια του εργοδότη να πληρώσει.

αν πρόκειται για ενδεχόμενη πρόσληψη 1-2 μέρες δοκιμαστικό δεν είναι παράλογο
αν πρόκειται για εξ. συνεργασία μόνο με ανάθεση εργασίας και προκαταβολή.
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Pantelis K » 16.01.12, 1:19 pm

Όταν δειγματίζουμε τη δουλειά μας ένας καλός τρόπος για να την προστατεύουμε είναι να βάζουμε watermark.
Stop wishing, start doing.
http://www.behance.net/panteliskampas
Pantelis K
Member

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Ψαχνω για συνεργατες

Δημοσίευσηαπό pagou » 16.01.12, 1:53 pm

το θεμα ειναι εξαιρετικο, αλλα ανοίγω καινουριο θέμα, για να μην υπάρχει σύγχυση, μεταξύ της συζήτησης και της εταιρείας:

Idea Phishing?
posting.php?mode=edit&f=42&t=21800&p=231018#preview
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 16.01.12, 3:53 pm

Lookingfortalent, ποιά νέα Διαφημιστική είστε?
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Lookingfortalent » 17.01.12, 1:34 am

mariner έγραψε:Δεν έχει να κάνει με αυτή την αγγελία αλλά θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό.
Κατά πόσο είναι ειλικρινείς οι υποσχόμενοι δουλειά; Αρκετοί γραφίστες που προσπάθησαν να βρουν δουλεια αντιμετώπισαν το εξής φαινόμενο: Τους έδιναν μια δουλειά να την ετοιμάσουν δοκιμαστικά, χρησιμοποιούσαν τη δουλειά, και δεν τους πλήρωσαν ποτέ με τη δικαιολογία ότι δεν έμειναν ικανοποιημένοι. Πώς γίνεται να διασφαλίζεται ότι η κάθε "δοκιμαστική" δουλειά δεν θα χρησιμοποιείται ή αν χρησιμοποιείται θα πληρώνεται;
Επαναλαμβάνω πως δεν έχει να κάνει με την αγγελία σας, άλλωστε δεν σας γνωρίζω και δεν αμφιβάλλω για την τιμιότητα και την ειλικρίνειά σας..

Να ξεκαθαρισω δεν θελουμε δοκιμαστικη δουλεια απο κανεναν. Το portfolio θα μιλησει απο μονο του ψαχνουμε για συνεργατες με εμπειρια κυριως δεν εχουμε χρονο να κανουμε δοκιμαστικα η να ψαχνουμε για junior στα μεσα της χρονιας. Με οσα παιδια εχουν επικοινωνησει και ειναι κοντα σε αυτο που θελουμε εχουμε παει στο επομενο βημα. Αν υπαρχουν παρεξηγησεις ή κυνηγι μαγισσων καλυτερα το θεμα να διαγραφει.Ηθελα να κανω μια διαφορετικη προσεγγιση μεσα απο ενα forum και οχι απροσωπες αγγελιες αλλα δεν μπορω να λυσω τα προβληματα του χωρου μας και για αυτο το λογο δεν αναφερω το ονομα της εταιριας γιατι ο καθενας μπορει να παει τη συζητηση οπου νομιζει.

ευχαριστω πολυ
Lookingfortalent
Member

Δημοσίευσηαπό MisaAmane » 17.01.12, 5:12 pm

ένα email για να στείλουν οι ενδιαφερόμενοι portfolio εργασιών τους?

Γιατί μέσω pm δεν θα μπορούνε να κάνουνε attach το portfolio^^
Άβαταρ μέλους
MisaAmane
Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 17.01.12, 7:13 pm

Lookingfortalent έγραψε:
mariner έγραψε:Δεν έχει να κάνει με αυτή την αγγελία αλλά θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό.

Να ξεκαθαρισω δεν θελουμε δοκιμαστικη δουλεια απο κανεναν. Το portfolio θα μιλησει απο μονο του ψαχνουμε για συνεργατες με εμπειρια κυριως δεν εχουμε χρονο να κανουμε δοκιμαστικα η να ψαχνουμε για junior στα μεσα της χρονιας. Με οσα παιδια εχουν επικοινωνησει και ειναι κοντα σε αυτο που θελουμε εχουμε παει στο επομενο βημα. Αν υπαρχουν παρεξηγησεις ή κυνηγι μαγισσων καλυτερα το θεμα να διαγραφει.Ηθελα να κανω μια διαφορετικη προσεγγιση μεσα απο ενα forum και οχι απροσωπες αγγελιες αλλα δεν μπορω να λυσω τα προβληματα του χωρου μας και για αυτο το λογο δεν αναφερω το ονομα της εταιριας γιατι ο καθενας μπορει να παει τη συζητηση οπου νομιζει.

ευχαριστω πολυ

Νομίζω πως απευθύνομαι σε γνώστες της Ελληνικής γλώσσας και το επαναλαμβάνω για να μην πάμε σε παρεξηγήσιμους δρόμους:
"Δεν έχει να κάνει με αυτή την αγγελία αλλά θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό.
.............................
Επαναλαμβάνω πως δεν έχει να κάνει με την αγγελία σας, άλλωστε δεν σας γνωρίζω και δεν αμφιβάλλω για την τιμιότητα και την ειλικρίνειά σας.."
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Lookingfortalent » 17.01.12, 7:26 pm

Το θεμα μπορει να κλειδωθει

Ευχαριστω πολυ
Lookingfortalent
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 17.01.12, 7:48 pm

Έχασα τα κλειδιά! :roll:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό mariner » 17.01.12, 7:53 pm

notis έγραψε:Έχασα τα κλειδιά! :roll:

Εδώ είναι:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό FAETHON23 » 17.01.12, 10:45 pm

Πολύ μυστικοπάθεια, και αυτο μου κινεί υποψίες! Ολοι έχουμε κουραστεί από διάφορους τύπους που το παίζουν διαφημιστές και πάντα ξεζουμίζουν τους Γραφίστες χωρίς φυσικά να πληρώνουν. Απο τα λεγόμενα καταλαβαίνω οτι πιθανόν είστε στο χώρο αρκετό καιρό και γνωρίζετε πως λειτουργούν τα πράγματα. Αν ήσουν καθαρός δεν θα είχες πρόβλημα να πεις ποιός είσαι. Αν θέλεις freelance συνεργασία Θα κανουμε συμφωνητικό και για κάθε ανάθεση, μαζί με την ανάθεση θα βάζεις σε λογαριασμό τα μισά λεφτά που θα συμφωνούμε
Προκαταβολή! Ετσι αν έχεις "περίεργες" ιδέες τουλάχιστον θα έχω πληρωθεί τα προσχέδια.
Είμαι στο χώρο 20 χρόνια και έχω δουλέψει σε 3 διαφημiστικές, Και σαν υπεύθυνος παραγωγής. Τώρα δουλευω ως freelancer. Αν σου κάνει PM me!
ligo einai
FAETHON23
Member

Δημοσίευσηαπό MisaAmane » 18.01.12, 12:39 pm

όσον αφορά για tη διασφάλυση της δουλειάς εντωμεταξύ, λύση υπάρχει.

Watermark.. όσα και να βάλεις, μάπα το καρπούζι!

Εμένα προσωπικά μου έτυχε πριν απο κάτι μήνες το εξής...

τι... watermarks πάνω, τι χαμηλές αναλύσεις κ.λ.π.... ο τύπος είχε εκεί έναν γνωστό του γραφίστα, πήρε την ιδέα και κυκλοφόρησε έντυπο και συσκευασία μαζί ολόιδια με τα δείγματα που του είχα στείλει.

Η μοναδική λύση?... αντιγράφεις τα δειγματάκια σε ένα cd, του τα πάς, τα φορτώνετε στο λαπτόπι του τύπου τα βλέπει, συγουρεύεις ότι δε τα αντιγράφει. Το πέρνεις το cd και φεύγεις και σε όποιον αρέσει. Αλλά η ιδέα είναι ιδέα όπως και να έχει, σε κάποιον μένει στο μυαλλό του. Υπόψιν δεν είμαστε εκτελεστικά όργανα μόνο, παραγωγή και τέλος....
Άβαταρ μέλους
MisaAmane
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 19.01.12, 1:38 pm

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί τρώγεστε με τα ρούχα σας...Ψάχνετε δουλειά? Ναι! Ε, ωραία πηγαίντε να δείτε τι γίνεται και αν υποψιαστείτε κάτι κακό, το πούλο, είναι απλό! Χαζοί είστε? Τι ανασφάλεια είναι αυτη ρε...μόμολα είστε? Σιγά ρε μη σας κλέψουν τη Γκερνίκα...!
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 19.01.12, 2:28 pm

Dark3go έγραψε:Δε μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί τρώγεστε με τα ρούχα σας...Ψάχνετε δουλειά? Ναι! Ε, ωραία πηγαίντε να δείτε τι γίνεται και αν υποψιαστείτε κάτι κακό, το πούλο, είναι απλό! Χαζοί είστε? Τι ανασφάλεια είναι αυτη ρε...μόμολα είστε? Σιγά ρε μη σας κλέψουν τη Γκερνίκα...!

Μάλλον είσαι βολεμένος... και εγώ βολεμένος είμαι...
Αλλά δεν ξέχασα την εποχή που δεν ήμουν. Βλέπω και τα παιδιά μου και των φίλων μου...
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 19.01.12, 3:44 pm

Δεν εχει να κάνει...οταν ψάχνεις για δουλειά κοιτάς όλες τις περιπτώσεις. Μπορεί τώρα να είμαι βολεμένος αλλά ποτέ δε με τρόμαξε τίποτα και ούτε ντράπηκα για όποια δουλειά κι αν έκανα. Και κακόπεσα και με κοροϊδέψανε, αλλά δε μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ! Δηλαδή τι να πούν οι πρόσφατα απολυμενοι της Ashley & Holmes που αντί για αποζημίωση τους δώσανε ακαλυπτες επιταγές πελατών της!!!

Φαντάσου λοιπόν να δουλευεις 3-4 χρόνια σε μια εταιρία με πρόσωπο...υποτίθεται και να καταλήξεις εκεί? Και κάθεστε και ζητατε τώρα το χρυσόβουλο του πάπα...ειδικά αυτη την εποχή...παιδιά σόρυ, αλλά όλα είναι πιθανα. Αυτό τι σημαίνει ότι θα μείνετε χωρίς δουλειά?
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό MisaAmane » 19.01.12, 5:55 pm

Dark3go έγραψε:Δεν εχει να κάνει...οταν ψάχνεις για δουλειά κοιτάς όλες τις περιπτώσεις. Μπορεί τώρα να είμαι βολεμένος αλλά ποτέ δε με τρόμαξε τίποτα και ούτε ντράπηκα για όποια δουλειά κι αν έκανα. Και κακόπεσα και με κοροϊδέψανε, αλλά δε μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ! Δηλαδή τι να πούν οι πρόσφατα απολυμενοι της Ashley & Holmes που αντί για αποζημίωση τους δώσανε ακαλυπτες επιταγές πελατών της!!!

Φαντάσου λοιπόν να δουλευεις 3-4 χρόνια σε μια εταιρία με πρόσωπο...υποτίθεται και να καταλήξεις εκεί? Και κάθεστε και ζητατε τώρα το χρυσόβουλο του πάπα...ειδικά αυτη την εποχή...παιδιά σόρυ, αλλά όλα είναι πιθανα. Αυτό τι σημαίνει ότι θα μείνετε χωρίς δουλειά?

Mε συγχωρείς που επεμβαίνω... αλλά...

Άτομα σκεπτόμενοι όπως εσύ, έχουν φέρει τα πράγματα σε τέτοια κατάσταση σήμερα.
Άβαταρ μέλους
MisaAmane
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 19.01.12, 8:10 pm

Επείδη σε κόβω νέα συνάδελφο, να σου πώ ότι υπάρχουν 2 είδη ανέργων...

αυτοί που κοιτάνε να πιάσουν μια δουλειά γιατί έχουν αναγκη απο λεφτά επειδή η ζωή τρέχει!

κι αυτοί που θέλουν να πιάσουν δουλειά με τα λεφτά που τους αξίζουν.

Οι δεύτερη κατηγορία είναι αυτή που δε βρίσκει δουλειά και ταυτόχρονα γεμίζει καφετέριες. Και σ αυτην ανήκεις μάλλον!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων