Eργασία

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Eργασία

Δημοσίευσηαπό Galanis Ioannis » 27.08.13, 11:31 am

Καλησπέρα σε όλους, και καλές δουλειές να έχουμε άπαντες απο Σεπτέμβρη.

Μια και είχα καιρό να γράψω στο vcdc θα ήθελα την γνώμη σας, οσο αναφορά την εργασία στον δημιουργικό χώρο.
Πιστευω το ιδιο ερώτημα θα εχει απασχολήσει αρκετούς, η μπορεί και σχεδόν ολους τους σχεδιαστές.

Είμαι απ τους σχεδιαστές που προτιμούν να στέλνουν βιογραφικά μόνο σε "αξιόλογα" κατα την γνώμη μου πάντα, δημιουργικα γραφεία (τα οποια ειναι ελαχιστα) με αποτέλεσμα δυστυχως το τελευταίο διάστημα να ειμαι ανεργος. Γιατι δεν ικανοποιουμε ιδιαίτερα απο διαφημιστικες που με ζηταν βιογραφικό, ή καποια τυπογραφεία που ψάχνουν γραφίστα.

Το ερώτημα μου ειναι το εξής ειναι κακο να εισαι επιλεκτικος, έστω και σ αυτους τους καιρους?
Η πρέπει να ρίξεις τα στάνταρ σου, και τελικά να πρέπει να συμβιβάζεσαι με βάση τα σημερινα δεδομένα?

Η δουλειά μας στο κατω κατω ειναι δημιουργική, δεν μπορεί κανεις να αποδώσει στο μέγιστο, οταν δεν ειναι ευχαριστημένος με το περιβάλλον εργασίας (στο οποίο βρίσκεται) ετσι δεν ειναι??
Το Design είναι απλό, το δύσκολο είναι να κάνεις απλό το Design
http://www.behance.net
Galanis Ioannis
Member

Re: Eργασία

Δημοσίευσηαπό pagou » 27.08.13, 12:48 pm

Θεωρω οτι ειναι κυριως καθαρα θεμα χαρακτηρα.
Εξαλλου μην ξεχνας και το πρακτικο: Εαν εχεις στυλ Α και ο πελατης σου στυλ Α΄, πολυ δυσκολα θα υπαρξη συνεννόηση. Μολις ομως αρχισουν οι συμβιβασμοι τοτε θα πραγματα θα ειναι ευκολοτερα.
Οταν λοιπον τελειωσει η δουλεια, θα εισαι αυτος που ηθελες να εισαι; το εργο που παρεδωσες θα ειναι στο επιπεδο που αξιζει να μπει το ονομα σου; Θα σε εχει οφεληση αυτη η δουλεια ή θα σε εχει ριξει;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 27.08.13, 1:19 pm

Καλησπέρα,
είναι καθαρά δικό σου θέμα κατά πόσο έχεις ανάγκη ή όχι τη δουλειά.

Στην πόλη που ζείς τα αξιόλογα γραφεία
είναι λιγότερα από τα δάχτυλα του ενός χεριού.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό MyrtoD » 29.08.13, 10:20 am

Κι εγώ με την σειρά μου, πιστεύω ότι είναι θέμα προσωπικών ορίων.

Πάντα, σε εποχές κρίσης, οι ανάγκες μας αλλάζουν προτεραιότητα είτε συνειδητά είτε λόγω των ίδιων των συνθηκών. Αν δεν έχεις καθόλου χρήματα και τρέχουν οι λογαριασμοί/αν έχεις οικογένεια κτλ, δεν είναι προτεραιότητά σου να δουλέψεις μόνο στα μεγάλα γραφεία με το σούπερ όνομα. Σε άλλους αλλάζουν λίγο σε άλλους πάρα πολύ. Πολλοί από τον χώρο μας, αλλά και άλλους κλάδους, κάνουν και διαφορέτικές εργασίες ή και αφήνουν εντελώς στην άκρη την ιδιότητά τους.

Το σίγουρο είναι ότι όλοι χαμηλώνουν τα στάνταρ τους αν θέλουν να επιβιώσουν - και δεν εννοώ απαραίτητα σχεδιαστικά/δημιουργικά. Για παράδειγμα, μπορεί να πεις ναι στο να δουλέψεις σε ένα φωτοτυπείο που κάνει και κάρτες στο πόδι, αλλά να έχεις μια αξιοπρέπεια σχεδιαστικά, και ανεξάρτητα στο σπίτι σου να αναλαμβάνεις προσωπικές δουλειές όπου εκεί να βγάλεις το πιο δημιουργικό σου κομμάτι. Το ότι δουλεύεις στο φωτοτυπείο δεν σε κάνει απαραίτητα χειρότερο γραφίστα, απλώς είναι θέμα ανάγκης βιοποριστικής. Αν έχεις ανάγκη τα χρήματα θα το κάνεις, έστω και για μικρό διάστημα. Άλλωστε, κάποιος υπάρχει ανάγκη να δουλεύει και εκεί, δεν μπορούμε όλοι να δουλέυομαι στα τοπ των τοπ γραφεία, ούτε είναι το ζητούμενο όλων αν θες την γνώμη μου...

Τώρα, υπάρχουν εταιρίες και εταιρίες. Ο καθένας σκέφτεται με τον εαυτό του σε τι φάση βρίσκεται (οικονομικά, επαγγελματικά, προσωπικές φιλοδοξίες κτλ) και αποφασίζει πού θα πει "έως εδώ μπορώ να το δεχτώ".

Τώρα, πιο συγκεκριμένα, στο ερώτημά σου, η δική μου άποψη είναι ότι ναι, μπορέις να είσαι επιλεκτικός και δεν είναι κακό, ίσα ίσα είναι θεμιτό, συνδυάζοντας όμως και την πραγματικότητα που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι σήμερα, κατ' επέκταση κι εσύ. Στο μέγιστο δεν μπορείς να αποδώσεις ποτέ όταν δουλεύεις σε συνθήκες που δεν μπορείς να ορίσεις απόλυτα. Κάτι που ισχύει στην συντριπτική πλειονότητα των εργασιακών περιβάλλοντων, ακόμη και αυτών των γραφείων που θεωρείς "αξιόλογα".

Με απλά λόγια, δεν μπορείς πουθενα να τα βρεις όλα όπως τα φαντάζεσαι και θα ήθελες, όμως μπορείς να επιλέξεις πού εσύ βλέπεις (σύμφωνα με τα όριά σου) ότι τα θετικά ξεπερνούν τα όποια αρνητικά συναντήσεις στο πιθανό εργασιακό περιβάλλον.
Άβαταρ μέλους
MyrtoD
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 29.08.13, 12:23 pm

MyrtoD έγραψε: ...μπορεί να πεις ναι στο να δουλέψεις σε ένα φωτοτυπείο που κάνει και κάρτες στο πόδι, αλλά να έχεις μια αξιοπρέπεια σχεδιαστικά, ...

δαιφωνω, δουλευεις ακριβως για οσα πληρωνεσαι. ουτε παραπανω ουτε παρακατω.
Σκεψου: εαν πληρωνεσαι για 5 και δουλευεις για 6 γιατι να πληρωθεις για 6;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό MyrtoD » 03.09.13, 12:10 pm

pagou έγραψε:
MyrtoD έγραψε: ...μπορεί να πεις ναι στο να δουλέψεις σε ένα φωτοτυπείο που κάνει και κάρτες στο πόδι, αλλά να έχεις μια αξιοπρέπεια σχεδιαστικά, ...

δαιφωνω, δουλευεις ακριβως για οσα πληρωνεσαι. ουτε παραπανω ουτε παρακατω.
Σκεψου: εαν πληρωνεσαι για 5 και δουλευεις για 6 γιατι να πληρωθεις για 6;

Αυτό που λες εσύ είναι διαφορετικό από αυτό που εννοούσα εγώ. Εγώ όταν έλεγα "αξιοπρέπεια σχεδιαστικά" είχα στο μυαλό μου
το ότι μπορείς και σε συνθήκες όπου κάνεις πιο τυποποιημένα πράγματα, να διατηρήσεις ένα ελάχιστο επίπεδο, τους βασικούς τουλάχιστον κανόνες (πχ περασιές, όχι 100 διαφορετικές γραμματοσειρές σε μία κάρτα ή έντυπο κτλ). Κι αυτό γιατί ο Galanis Ioannis αναρωτιώταν
αν μπορούμε να ρίξουμε τα στάνταρ μας (και παρακάτω λέει ότι δεν μπορείς να αποδώσεις όταν δεν είσαι ευχαριστημένος στο εργασιακό περιβάλλον).

Αυτό που λες εσύ είναι το πόσο θα παλέψεις κάτι σε σχέση με το πόσο θα πληρώνεσαι. Και λες, ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.
Έχει πολλή συζήτηση και συμφωνώ μαζί σου εν μέρει. Πάντως, με την ίδια λογική, όσοι πελάτες είναι "ψιλά" πρέπει να παίρνουν
κακοσχεδιασμένα προϊόντα; Τότε, όλες αυτές οι δουλειές νέων σχεδιαστών με μικρές παραγωγές, δεν θα έβγαιναν ποτέ
γιατί "ήταν χαμηλό το budget και το αφεντικό μου δίνει 600 ευρώ".
Όπως είπα, συμφωνώ εν μέρει μαζί σου και τελικά πολλοί εργοδότες σε οδηγούν εκεί με την συμπεριφορά τους.
Αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που μπορείς να είσαι αξιοπρεπής σχεδιαστικά, χωρίς να κάνεις το παραπάνω αναγκαστικά.
Άλλωστε, αν το σκεφτούμε, κανείς μας δεν πληρώνεται ΑΚΡΙΒΩΣ όσο αξίζει, ειδικά οι γραφίστες συνήθως έχουν χάσει άπειρες εργατοώρες
που δεν φαίνονται στο τελικό αποτέλεσμα, ούτε και τελικά πληρώνονται. Δυστυχώς... :(
Άβαταρ μέλους
MyrtoD
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 03.09.13, 3:41 pm

MyrtoD ειμαι επαγγελματιας, αυτο σημαινει δουλευω για να ζησω και οχι απο χομπι ή "καλλιτεχνικη" διαθεση.
Ο μονος τροπος που γνωριζω για να ζω σε ενα καπιταλιστικο συστημα ειναι να με πληρωσει καποιος για το εργο μου.

Για να γινει αυτο πρεπει:

Ο πελατης να θελει να ερθει σε εμενα
    Να παραδωσω το εργο.
    Στη μορφη που συμφωνηθηκε.
    Στο χρονο που συμφωνηθηκε.
    Στο κοστος που συμφωνηθηκε.
    Ο πελατης να θελει να ερθει σε εμενα, παλι και παλι και παλι.

Διαφωνω με την λογικη : αλλο να συμφωνησεις, αλλο να παραδωσεις και αλλο να πληρωθεις και δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι ο πελατης θα το εκλαβει ως επαγγελματισμο.

Λογικες οπως: δωρεαν εργασια, εργασια με ανταλαγματα ( π.χ. : θα σχεδιασεις δωρεαν γιατι ειμαι διασημος), οδηγουν με μαθηματικη ακριβεια αυτον που τις εφαρμοζει στην φτωχεια και υποχρεωτικα σε κακα προιοντα ή να κλεισει αμεσα.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό galher » 04.09.13, 2:17 pm

Υπάρχει τεράστια έλειψη σε web designers. Το ξέρω οτι είναι δύσκολη η μετάβαση απο το print στο web αλλά όποιος μπορεί ας το προσπαθήσει.
galher
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 04.09.13, 9:57 pm

galher έγραψε:Υπάρχει τεράστια έλειψη σε web designers. Το ξέρω οτι είναι δύσκολη η μετάβαση απο το print στο web αλλά όποιος μπορεί ας το προσπαθήσει.

+1
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό b-positive » 06.09.13, 12:53 pm

βασικά υπάρχει έλλειψη απο καλούς webdesigners, πάλι καλά που εδώ γράφουν κάποιοι απο τους πολύ καλούς του χώρου. :)
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό MyrtoD » 01.10.13, 8:41 am

pagou έγραψε:MyrtoD ειμαι επαγγελματιας, αυτο σημαινει δουλευω για να ζησω και οχι απο χομπι ή "καλλιτεχνικη" διαθεση.
Ο μονος τροπος που γνωριζω για να ζω σε ενα καπιταλιστικο συστημα ειναι να με πληρωσει καποιος για το εργο μου.

Για να γινει αυτο πρεπει:

Ο πελατης να θελει να ερθει σε εμενα
    Να παραδωσω το εργο.
    Στη μορφη που συμφωνηθηκε.
    Στο χρονο που συμφωνηθηκε.
    Στο κοστος που συμφωνηθηκε.
    Ο πελατης να θελει να ερθει σε εμενα, παλι και παλι και παλι.

Διαφωνω με την λογικη : αλλο να συμφωνησεις, αλλο να παραδωσεις και αλλο να πληρωθεις και δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι ο πελατης θα το εκλαβει ως επαγγελματισμο.

Λογικες οπως: δωρεαν εργασια, εργασια με ανταλαγματα ( π.χ. : θα σχεδιασεις δωρεαν γιατι ειμαι διασημος), οδηγουν με μαθηματικη ακριβεια αυτον που τις εφαρμοζει στην φτωχεια και υποχρεωτικα σε κακα προιοντα ή να κλεισει αμεσα.

Δεν βλέπω πού εννόησα αυτά που λες. Έιπα ότι άλλο δουλειά άλλο πληρωμή; Δεν προέτρεψα κανέναν σε αυτή την οδό. Ιδανικά τα πράγματα [θέλουμε να] είναι όπως τα λες. Κανείς δεν δουλεύει από χόμπι, εκτός κι αν έχει ΜΕΓΑ χορηγό. Οι λογικές που λες δεν αναφέρθηκαν εδώ και δεν τις συμμερίζομαι, ίσα ίσα διαφωνώ κι εγώ με αυτές.

Η συζήτηση εξελίχθηκε στην βάση "Μπορώ να είμαι ποιοτικός και δημιουργικός ακόμη κι όταν βρίσκομαι σε ένα περιβάλλον όπως το σημερινό; [βλέπε ελληνική πραγματικότητα]". Η απάντηση σε αυτό είναι προφανώς ΚΑΙ θέμα χαρακτήρα/διάθεσης/συγκυριών, αφού μιλάμε για ένα επάγγελμα με δημιουργικό κομμάτι, και δεν υπάρχει μία universal αλήθεια. Η άποψή μου είναι (και είναι μόνο μία άποψη) ότι, αν και δύσκολο, μπορείς να είσαι αξιοπρεπής στα περισσότερα μέρη. Είναι μία προσωπική θέαση για το κομμάτι της εργασίας αυτής καθ' αυτής και τίποτε άλλο.

Όσο για τον επαγγελματισμό, μεταξύ μας, στην κουβέντα όλα φαίνονται λογικά, αλλά ξέρουμε όλοι μας ότι στην πραγματικότητα, ειδικά στην Ελλάδα, η λέξη "λογική" δεν υπάρχει ή είναι πολύ σπάνια ιδιότητα.
Αν είναι να κάνουμε κουβέντα για το τι θα έπρεπε να γίνεται, οι προϋποθέσεις που βάζεις προκειμένου να πληρωθείς είναι μια καλή αρχή και δυστυχώς εκεί έξω είναι σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες από μόνο του, αλλά αυτό είναι τελείως άλλη συζήτηση. :)
Άβαταρ μέλους
MyrtoD
Member

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων