modo 201

Προγράμματα μοντελοποίησης και κίνησης που κυκλοφορούν (ή κυκλοφορούσαν στην αγορά).

modo 201

Δημοσίευσηαπό chrisp » 29.05.06, 6:06 pm

Hello Πρόσφατα ανακάλυψα το modo της Luxology το έχει δουλέψει κανείς?[/url]
Ι am the virus inside your Mac,your shell script ready to execute,your applescript ready to inherit your root permissions.
chrisp
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 29.05.06, 7:10 pm

Γειά σου chrisp ! Νομίζω ότι είναι το καλύτερο εργαλείο που έχω δεί για subdivision surface modeling ! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 29.05.06, 8:23 pm

Themistoklis έγραψε:Γειά σου chrisp ! Νομίζω ότι είναι το καλύτερο εργαλείο που έχω δεί για subdivision surface modeling ! :mrgreen:

:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
("περίεργο, πώς δεν το έριξε στην πλάκα", αναρωτήθηκε το χάμστερ...)
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 29.05.06, 8:25 pm

άμα πας στο Link που δίνει ο chrisp και δείς (διαβάσεις) το index page θα καταλάβεις
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 29.05.06, 8:28 pm

Themistoklis έγραψε:άμα πας στο Link που δίνει ο chrisp και δείς (διαβάσεις) το index page θα καταλάβεις

άααα....ηρέμησα τώρα.... :lol: :lol:
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 29.05.06, 9:26 pm

Εγώ ήμουν σίγουρος :D

Ε μα..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό chrisp » 29.05.06, 11:06 pm

Themistoklis έγραψε:άμα πας στο Link που δίνει ο chrisp και δείς (διαβάσεις) το index page θα καταλάβεις

Το έχεις δουλέψει???
Ι am the virus inside your Mac,your shell script ready to execute,your applescript ready to inherit your root permissions.
chrisp
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 29.05.06, 11:16 pm

:D πρώτη φορά το είδα, αλλά διάβασα στο link σου, κάτω αριστερά το σχόλιο του Sean Wagstaff και κατάλαβα αμέσως. Εμένα προσωπικά με καλύπτει στα 3d το ομώνυμο φίλτρο του Adobe Illustrator που τα κάνει όλα τέλεια. Ούτε Maya η μέλισσα, ούτε 3D Studio Μάρξ και τα ρέστα. Ο Αντόμπις είναι κορ'φή.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό sinok » 30.05.06, 1:49 am

Η luxology είναι μία εταιρία που δημιουργήθηκε απο programmers της NewTek (που βγάζει το Lightwave). Το Modo ξεκίνησε ως ένας stand alone modeller με σκοπό να γίνει ο καλύτερος σε subdivision surfaces modeller. Απο όσους τον έχουν χρησιμοποιήσει, λένε πως το πέτυχε. Έγω είχα μια επαφή με την προηγούμενη έκδοση, πριν προστεθει ο renderer και τα υπόλοιπα εργαλεία. Μέχρι εκεί που είδα και σε συνδιασμό με αυτά που άκουσα από Lightwave users, το Modo είναι ο modeller του Lightwave (για όσους δεν γνωρίζουν, το Lightwave είναι ένα προγραμμα χωρισμένο στα 2. Ο modeller είναι ξεχωριστό πρόγραμμα που συνεργάζεται με το Lightwave) απλά με περισσότερα εργαλεία και βασικά με ένα απίστευτα ευέλικτο GUI. Με το πλήθος των εργαλείων, το customizeable GUI σου δίνει τη δυνατότητα να δημιουργήσεις πολυπλοκα μοντέλα σε μικρότερους χρόνους. Επισεις διαθέτει και ένα παρα πολύ βολικό unwrap.

Αυτό σαν μία γενική περιγραφή από πληροφορίες και από μία μικρή επαφή που είχα με το Modo. Tο Modo είναι ένα πάρα πολυ δυνατο προγραμμα που πραγματικά αξιζει να το δουλέψεις. Απλά θέλει χρόνο γιατί έχει διαφορετικό τρόπο "σκέψης" από τις συνηθισμένες 3d εφαρμογές.

Ελπίζω να σε βοήθησα chrisp.
Άβαταρ μέλους
sinok
Junior Member

Δημοσίευσηαπό chrisp » 30.05.06, 6:11 am

Axmm είμαι λίγο άσχετος με το 3D αλλά τι το διαφορέτικο έχει?Και επίσης έχει εντοπίσει κάποιο καλό βιβλίο?
chrisp
Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 30.05.06, 10:12 am

φαίνεται super
γράφτηκα στη mailing list και περιμένω tryout version

:D
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό crs » 30.05.06, 10:22 am

Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το real-time map painting. Σε δύο-τρια gifακια φαινόταν ενδιαφέρον!

Εικόνα
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 30.05.06, 11:17 am

ολα καλά μέχρι που ήρθες εσύ:

http://pixologic.com/home/home.shtml
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 30.05.06, 11:18 am

Themistoklis έγραψε:Γειά σου chrisp ! Νομίζω ότι είναι το καλύτερο εργαλείο που έχω δεί για subdivision surface modeling ! :mrgreen:

hahahaha με ψάρωσες για λίγο.... :D
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό chrisp » 30.05.06, 6:34 pm

an1m8or έγραψε:φαίνεται super
γράφτηκα στη mailing list και περιμένω tryout version

:D

exeis mac h PC?
chrisp
Member

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 31.05.06, 5:17 pm

Το βρήκα απο φίλο και το δοκιμάζω as we speak.
Έχει το καλύτερο interface που έχω δεί εδώ και 10 χρόνια.
Συγκρίνεται με το Softimage (το παλιό που ήταν για SGI μηχανήματα και SPARC) έχει πολλά tools όπως έχει και το Maya. Είναι εύκολο όπως το 3dsmax και ελαφρύ γιατί πολύ απλά χρησιμοποιεί πόρους που βασίζονται κατα πολύ στο hardware (κάρτα γραφικών)

Θα μπορούσε να ανταγωνιστέι το Studio Tools της Alias Wavefront γιατί παρέχει πάρα πολλά εργαλεία και είναι πλήρες απο θέμα δημιουργίας για το οτιδήποτε. Μιά μικρή suite σε πανέμορφο και ελαφρύ interface....ότι καλύτερο.

Αξίζει τα λεφτά του πιστεύω, επειδή το δοκιμάζω στο PowerBook (G4 15" 1.33) δέν μπορώ άμεσα να δοκιμάσω import/export 3d αρχεία γιατί τα περισσότερα τα έχω στο PC και βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω πού τα έχω για να δοκιμάσω.

Πάντως μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, ευχαριστώ Chrisp για την ενημέρωση :)
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό programa » 24.07.06, 8:53 am

(Ναι....ΚΑΙ αυτό, εμείς το πουλάμε!)

Το modo δεν έχει σκοπό να ανταγωνιστεί (ακόμα) πακέτα 3D. Είναι συμπληρωματικό εργαλείο.

Πράγματι το κύριο ατού του είναι το interface.

Η εταιρεία παραμένει εταιρεία των δύο ατόμων ουσιαστικά και δεν τους πετυχαίνεις και ποτέ στο τηλέφωνο. Μόνο σε εκθέσεις τους βλέπουμε καμιά φορά.

Το πιο πιθανό είναι να πουληθεί η εταιρεία και να ενσωματωθούν τα εργαλεία και το interface αλλού.

Όπως πήρε η Avid (XSI) τα φοβερά CAT animation πρόσφατα...
Η καταχώρηση αυτή μπορεί να διέπεται από τα εμπορικά συμφέροντα
του www.programa.gr - ελπίζουμε όμως ότι είμαστε χρήσιμοι και έτσι!
Άβαταρ μέλους
programa
Junior Member

Επιστροφή στο V.I 3D modelling & animation

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων