εξωτερικές συνεργασίες ...

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

εξωτερικές συνεργασίες ...

Δημοσίευσηαπό not bad » 22.10.05, 1:15 pm

Αν έχεις σαν πρώτη δουλειά εξωτερική συνεργασία με μικρή διαφημιστική τι ακριβώς πρέπει να προσέξεις...
Διάβασα κάποιες σχετικές απαντήσεις ,αλλά έχω κάποιες απορίες.
Ας πούμε για τη κοστολόγηση.
Η συμφωνία είναι πληρωμή ανά project.
Αν η εταιρεία δε το πουλήσει , εγώ ζητάω κάποια πληρωμή ...
Και αν το πουλήσει ,τελικά ,εγώ τι τιμή να ζητήσω για ένα λογότυπο , κατάλογο , κολλάζ , sousplat , souverre ;
Ακούγεται λίγο μπακαλίστικο , αλλά ...
* visual communication is a dirty job , but someone 's got to do it *
Άβαταρ μέλους
not bad
Member

Δημοσίευσηαπό matin » 22.10.05, 1:37 pm

α) Ως τι είσαι εξωτερικός συνεργάτης; Θέλω να πώ έχεις ΤΕΒΕ και τους κόβεις τιμολόγια;
β) Δουλεύεις στο χώρο τους ή σε δικό σου χώρο;
Άβαταρ μέλους
matin
Member

Δημοσίευσηαπό not bad » 24.10.05, 5:56 pm

Δεν έχω τιμολόγιο , σαν αρχή , ξεκινάμε έτσι...πολλοί πάντως δεν έχουν τιμολόγιο και αναλαμβάνουν δουλειές.Μου κάνει εντύπωση που ρωτάς.
Άβαταρ μέλους
not bad
Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 24.10.05, 7:31 pm

not bad έγραψε:Δεν έχω τιμολόγιο , σαν αρχή , ξεκινάμε έτσι...πολλοί πάντως δεν έχουν τιμολόγιο και αναλαμβάνουν δουλειές.Μου κάνει εντύπωση που ρωτάς.

Μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα της ερώτησης
Η matin σε ρώτησε για να μπορέσει να δώσει σωστότερη απάντηση δεν είναι δεδομένο ότι δουλεύουμε χωρίς τιμολόγια ούτε είναι δυνατόν να το ξέρουμε αν δεν το πεις. Μάλλον θα έλεγα ότι είναι παράνομο και για σένα και για τον υποψήφιο πελάτη σου.
Υπό αυτές τις συνθήκες δεν υπάρχει σωστή συμβουλή παρά μόνο σωστή προσευχή για να μη σε πιάσουν κορόιδο σε βάθος χρόνου. Αυτό είναι σημαντικότερο από τη χρέωση και τον τρόπο πληρωμής αφού δεν είσαι σε θέση ούτε να διαπραγματευτείς ούτε να απαιτήσεις ακόμα και αυτά που θεωρούνται δεδομένα (π.χ. υπογραφή στην οικονομική προσφορά σου)
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 24.10.05, 8:08 pm

not bad έγραψε:Δεν έχω τιμολόγιο , σαν αρχή , ξεκινάμε έτσι...πολλοί πάντως δεν έχουν τιμολόγιο και αναλαμβάνουν δουλειές.Μου κάνει εντύπωση που ρωτάς.

μπορει να μην εχεις τιμολογιο ομως μπορεις κατοπιν συμφωνιας με τον πελατη να παρεις αποδειξη δαπανης. Ετσι εισαι νομικα οκ
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 24.10.05, 10:41 pm

joe έγραψε:μπορει να μην εχεις τιμολογιο ομως μπορεις κατοπιν συμφωνιας με τον πελατη να παρεις αποδειξη δαπανης. Ετσι εισαι νομικα οκ

Θα μπορούσε να γίνει και έτσι, η απόδειξη δαπάνης έχει φόρο (20% περίπου) + χαρτόσημο (3,6%). Που σημαίνει ότι σε μία δουλειά 500 € ο γραφίστας θα πάρει περίπου 385€ (πάλι καλά)

Όμως αν είναι να γίνει αυτό, γιατί ο πελάτης να μη προτιμήσει κάποιον με τιμολόγιο? Τι είναι αυτό που κάνει την διαφορά.
Η διαφορά είναι ότι ο πελάτης δεν είναι διατεθειμένος να κινηθεί στη νόμιμη οδό ίσως για να κρύβει δαπάνες από την εφορία ή για όποιον λόγο αυτός θεωρεί σοβαρό. Όπως και να' χει δείχνει άνθρωπο αφερέγγυο και κατά συνέπεια υψηλού κίνδυνου. Οι σοβαρές (όχι απαραίτητα μεγάλες) εταιρίες επιδιώκουν να υπάρχουν τιμολόγια εξόδων, με την απόδειξη δαπάνης μπαίνουν στη μύτη της εφορίας μιας και μπορεί να κοπεί στον οποιοδήποτε με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό .

Προσωπικά, επιμένω ότι ο φίλος not bad θα πρέπει να προσέξει πολύ. Όχι στην πρώτη δουλειά ούτε στη δεύτερη αλλά όταν αρχίζει να μεγαλώνει ο όγκος. Το θέμα της κοστολόγησης νομίζω ότι έρχεται σε δεύτερη μοίρα, πρώτα πρέπει να γίνει "ψυχογράφημα" του πελάτη.
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 24.10.05, 11:30 pm

Αγαπητέ Not Bad, η δικιά μου συμβουλή προς εσένα, είναι η να βγάλεις τιμολόγιο η να μην ασκείς το επάγγελμα. Εμείς είμαστε κοροΐδα δηλαδή που πληρώνουμε 19% φπα? Τουλάχιστον αν το κάνεις, μην ρωτάς και συμβουλές από πάνω για το πώς να το κάνεις στο φόρουμ. Μου κάνει εντύπωση που οι Administrators δεν προσέξανε το θέμα της συζήτησης σου, γιατί έχει θέμα μια ενέργεια όχι και τόσο νόμιμη, που άσχετα αν γίνεται η όχι, δεν γυρίζει ο κόσμος να το διαλαλεί κιόλας…
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 24.10.05, 11:42 pm

Μου κάνει εντύπωση που οι Administrators δεν προσέξανε το θέμα της συζήτησης σου, γιατί έχει θέμα μια ενέργεια όχι και τόσο νόμιμη, που άσχετα αν γίνεται η όχι, δεν γυρίζει ο κόσμος να το διαλαλεί κιόλας

Οι Administrators το προσέξανε φίλε Dimitris, αλλά ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του και των όσων "προσωπικών δεδομένων" αποφασίζει να κοινοποιήσει. Φυσικά είναι άξιον προσοχής, προβληματισμού και απορίας που το μέλος Not Bad θεώρησε αυτονόητο να μην ακολουθεί τη νόμιμη διαδικασία εξάσκησης επαγγέλματος, αλλά οι απαντήσεις που επακολούθησαν είναι τοποθετήσεις χρήσιμες για τον καθένα. :wink:
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 24.10.05, 11:57 pm

Αγαπητέ Patounik, δεν αναφέρομαι στους admin επειδή θεωρώ ότι πρέπει να λογοκριθεί ο παραπάνω BAD (χωρίς το ΝΟΤ), αλλά επειδή αν η εφορία (που κάνει συνέχεια monitoring τα πάντα για να βγάλει 5 φράγκα παραπάνω) θεωρήσει ότι ενθαρρύνετε το οικονομικό έγκλημα μέσα από το site, θα μείνουμε όλοι χωρίς φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 25.10.05, 12:23 am

Dimitris έγραψε:αν η εφορία...θεωρήσει ότι ενθαρρύνετε το οικονομικό έγκλημα μέσα από το site...

:shock:
Θα μπορούσε κανείς να θεωρήσει κάτι τέτοιο Dimitris???

Είναι σαφής η στάση της Ομάδας Διαχείρισης σε τέτοια θέματα. Θα έχεις προσέξει τις άμεσες παρεμβάσεις σε περιπτώσεις μελών που επιχείρησαν τη διάθεση - διακίνηση παράνομου λογισμικού και γραμματοσειρών, όπως και τις προσπάθειες ενημέρωσης νέων συναδέλφων οι οποίοι αγνοώντας βασικές αρχές επαγγελματισμού δρουν κατά βούληση.

Μία τέτοια περίπτωση διαφαίνεται ότι είναι και το μέλος not bad το οποίο θέλω να πιστεύω ότι μέσα (και) από το παρόν φόρουμ μπορεί να πάρει σωστές πληροφορίες για την περαιτέρω συνέχιση της επαγγελματικής του δραστηριότητας. Η περίπτωση "αποδείξεων δαπανών" που προαναφέρθηκε είναι σαφώς μια ασφαλιστική δικλείδα την οποία πιθανόν να μη γνώριζε, είναι άλλωστε και μια προσωρινή νομιμότατη λύση που μπορεί να διευκολύνει κάποιον συνάδελφο στα πρώτα βήματα που δεν γνωρίζει ακόμα την πορεία που θα ακολουθήσει επαγγελματικά (εργαζόμενος με μισθό και ΙΚΑ ή ελ. επαγγελματίας με τιμολόγια παροχής και ΤΕΒΕ;)...

Είναι σαφέστατο, βέβαιο και κατηγορηματικό ότι σε καμμία περίπτωση δεν ενθαρρύνεται η οιαδήποτε παράνομη δραστηριότητα από το παρόν φόρουμ και οποιαδήποτε υπόθεση ή υπόνοια για το αντίθετο, μπορεί εύκολα να καταρριφθεί από τις ίδιες τις απαντήσεις μέσα στις συζητήσεις του φόρουμ.
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 25.10.05, 9:02 am

joe έγραψε:μπορει να μην εχεις τιμολογιο ομως μπορεις κατοπιν συμφωνιας με τον πελατη να παρεις αποδειξη δαπανης. Ετσι εισαι νομικα οκ

ερώτηση από κάποιον άσχετο: τελικά είναι νόμιμη η παραπάνω κίνηση ή όχι; αν είναι νόμιμη προς τι αυτή η επίθεση στον άνθρωπο που επιλέγει αυτό τον τρόπο πληρωμής, έστω κι αν απ' ότι κατάλαβα δεν είναι και ο πιο συμφέρων (διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος). Αν είναι παράνομη, γιατί ένας καθηγητής μας στη σχολή μας είχε πληροφορήσει οτι μέχρι ένα ποσό (1000Ε) αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν παίρνω και όρκο) μπορείς να μην κόβεις τιμολόγιο αλλά μια άλλου είδους απόδειξη (μάλλον αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω); Κακή πληροφόρηση από τον καθηγητή; Και το ζουμί του post μου...

Ας υποθέσουμε οτι δουλεύω ως freelancer. Υπάρχει τρόπος πληρωμής πλην της έκδοσης τιμολογίου; Το ερώτημα αυτό είναι ερώτημα πολλών νέων σχεδιαστών οι οποίοι οικονομικά δεν είναι σε θέση να κάνουν εγγραφή στο ΤΕΒΕ, έναρξη επαγγέλματος κλπ κλπ και θέλουν κάτι πιο "εύκολο" για αρχή (αλλά πάντα νόμιμο). Υπάρχει;
..::Color&Code::..
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 25.10.05, 10:54 am

Γεια και χαρά σε όλους!

Παιδιά ψυχραιμία! Η κουβέντα που γίνεται εδώ μέσα, από ό,τι κατάλαβα εγώ, δεν αποσκοπεί στο να προωθηθεί οποιαδήποτε μορφή φοροδιαφυγής ή κάτι άλλο. Το κάθε άλλο. Η προσπάθεια είναι να γνωρίσουν οι νεώτεροι τι μπορούν να κάνουν ώστε να εργαστούν και να πληρωθούν νομίμως.
Άλλωστε ΚΑΙ οι αποδείξεις φορολογούνται ή όχι (ανάλογα με το εισόδημα) και αν δεν ξεπερνούν κάποιο ποσό τον χρόνο. Το ποσό αυτό μάλιστα νομίζω (ΔΕΝ παίρνω όρκο) πως είναι περίπου 3.000 Ευρώ. Γίνονται κρατήσεις από τον πελάτη - εργοδότη και αποδίδονται στο κράτος.

Παρόλα αυτά, θα ήταν καλό να γνωρίζουμε όλοι πως ως σχεδιαστές, όση πείρα κι αν έχουμε, ωφείλουμε να συμβουλευόμαστε πάντοτε τους ειδικούς στα φοροτεχνικά. Απευθυνόμαστε σε λογιστές, φοροτεχνικούς ή και την ίδια την εφορία. ΜΗΝ φοβάστε να ρωτάτε! Ούτε τη Δ.Ο.Υ! Πηγαίνετε και ρωτήστε κάποιον για την περίπτωσή σας. Τώρα θα μου πείτε πως πολλές φορές υπάρχουν αντικρουώμενες απόψεις και μέσα σε μια Δ.Ο.Υ. ΟΚ! Όμως δεν χάνετε τίποτε (παρά μόνο λίγο χρόνο) να ρωτήσετε.

Δημήτρη, μην ανησυχείς τόσο. Όλα καλά. Κανένας από όλους μας δεν θέλει να εκθέσει με τον οποιοδήποτε τρόπο το vcdc, ούτε και να βοηθήσει κανένα να φοροδιαφύγει κλπ κλπ.

Φιλικά

Χάρης
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 25.10.05, 11:32 am

TaGGeR έγραψε:... τελικά είναι νόμιμη η παραπάνω κίνηση ή όχι;

Ναι είναι νόμιμη κίνηση. Όμως καθόλου διαδεδομένη στον δικό μας κλάδο. Συνήθως την χρησιμοποιούν φυσικά πρόσωπα πώλησης αγαθών και λιγότερο παροχής υπηρεσιών. Γενικά όμως είναι μία κίνηση έκτατης ανάγκης που δεν μπορεί να "παίζει" για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ο καθηγητής σου μάλλον εννοούσε αυτή τη μέθοδο. Το ανώτερο ποσό είναι 3.000€ (σωστά Χάρη)

Η διαδικασία για χρήση τιμολογίων είναι πολύ εύκολη, αλλά έχει σωματική ταλαιπωρία (γυρνάς από υπηρεσία σε υπηρεσία). Μπορεί να γίνει και παράλληλα με το ΙΚΑ. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να παραιτηθείς από την δουλειά σου. Μπορούν να "τρέχουν" και τα δύο ταυτόχρονα. Δεν υπάρχει τρομερή οικονομική επιβάρυνση περίπου στα 60-70€ αν θυμάμαι καλά όλα μαζί εφάπαξ. Το τεβε δεν θα ξεπεράσει το δίμηνο τα 90-100€ αφού θα υπάρχει και το ικα, οι δουλειές θα γίνονται σπίτι άρα δεν υπάρχει το έξοδο του ενοικίου όσο για τα προγράμματα υπάρχουν light εκδόσεις με πολύ χαμηλές τιμές. Πιστεύω ότι αν κάτι το θέλουμε πολύ, δεν μπορούν να μας σταματήσουν 400-500€ συνολικά για αρχή.
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 25.10.05, 12:45 pm

Συμφωνώ με τον Dps12.

Ξέρω πως σε αρκετές Α.Ε., προσωπικά το έχω δει να γίνεται, μπορούν να υπάρξουν πληρωμές που για ένα έτος δε θα ξεπερνούν τα 3.000 Ευρώ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος οι 3.000 πρέπει να είναι το σύνολο τέτοιων αμοιβών από οποιονδήποτε εργοδότη. Αν για παράδειγμα συνεργαζόμαστε με 3 διαφορετικές εταιρίες, δεν μπορούμε να κόψουμε 3.000 στον καθένα. Αντίθετα 3.000 συνολικά και στους τρεις.

Η λογική είναι πως ο εξωτερικός συνεργάτης πληρώνεται, γίνεται παρακράτηση 20%, αποδίδεται από τον εργοδότη στην εφορία και την εποχή υποβολής φορολογικών δηλώσεων, ο εργαζόμενος λαμβάνει από τον εργοδότη μια βεβαίωση για τις παρακρατήσεις. Την επισυνάπτει στη φορολογική του δήλωση και όλα είναι ΟΚ.

Έχω ρωτήσει το λογιστή μου αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτή την τεχνική για υπηρεσίες σχεδιασμού ή και άσχετες, όπως καθαρίστρια κλπ. Εκείνος πάντως μου είπε να το αποφύγω, μιας και δεν πολυαρέσουν στους ελεγκτές τέτοιες μέθοδοι από εμάς τους μικρούς. Ίσως πάλι βάβαια, ο λογιστής μου να είναι και υπερβολικά συγκρατημένος. Anyway, προτιμώ να χάσω μερικά Ευρώ, παρά να μπλέξω.
Πιστεύω όμως πως ο φίλος μας είναι καλυμμένος, αν η εταιρία που συνεργάζεται κάνει παρακράτηση την οποία αποδίδει. Επαναλαμβάνω όμως πως το καλύτερο είναι να ρωτήσει ένα λογιστή ή μια ΔΟΥ.

Χαιρετισμούς

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό not bad » 26.10.05, 4:38 pm

Απολογούμαι στα δρυμή κατηγορώ σας
Ευχαριστώ πολύ για την αναστάτωση που προκάλεσα και μου δώσατε χειμαρώδεις απαντήσεις.
Σειρά μου τώρα...
Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να θέσω και να ενθαρρύνω παράνομες κινήσεις που θα θείξουν το foroum και το κλάδο γενικότερα.!!!!!!!!!!!!!
Εννοείται ,ότι, έχω διαβάσει , παρακολουθήσει ,ενημερωθεί ,ρωτήσει για το τι παίζει νομικά με τη περίπτωση μας ...
Κάποιες εναλλακτικές δεν τις ήξερα...Ήταν βοηθητικές οι απαντήσεις -βόμβες.
Απλά , ρωτώ...
Αν σου ζητήσουν μία κάρτα ,κάνεις έναρξη στο τ.ε.β.ε ? δηλαδή...
Αν δε ξέρω το μέλλον μίας συνεργασίας ,σίγουρα ,θα κάνω κάτι νόμιμο αλλά όχι να φεσωθώ για μία κάρτα...
Πως να παρέχω υπηρεσίες άν δεν υπάρχει ένας σταθερός αριθμός πελατών...
Αν προσέξατε έγραψα πρώτη δουλειά...πρώτη πρόταση...πρώτη μου φορά... :roll: Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ...ΝΑΙ!!!!!!!!!!!
Και νομίζω ότι έχει συζητηθεί πως τρομάζει ένας πελάτης άμα του κατεβάσεις όλο το νομικό δίκαιο χωρίς να έχει δει δουλειά σου...(όχι portfolio ).Σκοπός μου είναι , να θέσω νόμιμους όρους αφού κλείσει σα δουλειά , και αφού θελήσει και η εταιρεία συνεργασία μαζί μου .
Πάντως ,είστε ενωμένοι ...θα βλέπω εφιάλτες να μου πετάτε πέτρες ...σα τη Μαγδαληνή ...κοπέλα είμαι ...
Άβαταρ μέλους
not bad
Member

Wow VS Not bad...

Δημοσίευσηαπό tsevis » 26.10.05, 5:25 pm

Γεια σου Not Bad!

Οι ερωτήση που κάνεις "ακόμη και για μια κάρτα πρέπει να ανοίξω σχέσεις με το ΤΕΒΕ" έχει καλώς ή κακώς πολλές απαντήσεις. Και εφόσον κανείς από εμάς δεν είναι ο νομοθέτης, έχει απαντήσεις μόνο από τη φορολογική και συναφή νομοθεσία. Ύστερα απαιτεί επιλογή από σένα, εκείνου του δρόμου που θα ταιριάζει καλύτερα στη δική σου επαγγελματική δραστηριότητα.

Τώρα, θα μου πεις "πώς να ξέρω τι θα προκύψει;". Και θα έχεις δίκιο!
Αν όμως σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, σκέψου πως ΔΕΝ είσαι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία που βρίσκεσαι μπροστά σε ανάλογα διλήμματα.

Νομίζω πως όλοι αντιλαμβανόμαστε την τσαντίλα αλλά και την απορία σου. Να ξέρεις πως τους ίδιους προβληματισμούς με σένα έχουμε περάσει όλοι μας κάποια στιγμή, είτε είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες, είτε μισθωτοί, είτε ο,τιδήποτε άλλο. Η επιλογή της φορολογικής και ασφαλιστικής ιδιότητας είναι εξίσωση με πολλούς αγνώστους και πολλές μεταβλητές.

Θα προσπαθήσω να σου πως πάντως κάποιες σταθερές (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον):
- Στη σημερινή φορολογική πραγματικότητα η δυνατότητα να εργάζεσαι αμοιβώμενη με "μαύρα χρήματα" είναι ολοένα και πιο δύσκολη.
Όχι μόνο διότι η εφορία θέλει έσοδα, αλλά και γιατί οι πελάτες σου θέλουν να δικαιολογούν έξοδα.
Ταυτόχρονα, αν δεν εκδίδεις τιμολόγια, θα είναι δύσκολο να εποδείξεις πως κάποιος σου ωφείλει μια αμοιβή, αν κάτι πάει στραβά.

Αν λοιπόν φτιάξεις (εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος) κάποια κάρτα μόνο, μπορεί ενδεχομένως να την πληρωθείς με "μαύρα χρήματα", εφόσον για μια κάρτα, πρακτικά, δεν έχει νόημα όλη η ταλαιπωρία. Θεωρώ μάλιστα σχεδόν απίθανο να έχεις κάποια δίωξη ή και να μπλέξεις πραγματικά για μια κάρτα. Υπάρχουν πολλοί που κάνουν πολλά χειρότερα και επιβιώνουν μια χαρά. Δεν είναι όμως εκεί το θέμα μας.
Αν σκέφτεσαι να εξακολουθήσεις να δουλεύεις, κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα να υποστείς την όποια ταλαιπωρία της νομιμοποίησης. Καταλαβαίνω μάλιστα, πως δεν είναι στις προθέσεις σου να φοροδιαφύγεις, αλλά να ...ταλαιπωροδιαφύγεις. Είναι λογικό, μόνο που δεν είναι πάντα εφικτό.

- Σήμερα οι διαδικασίες για την έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας δεν έχουν το χάλι που είχαν όταν τουλάχιστον ξεκινούσα εγώ στις αρχές της δεκαετίας του '90. Υπάρχει ακόμη κάποια ταλαιπωρία, όμως τότε περνούσαν εβδομάδες και μήνες για πράγματα που σήμερα γίνονται σε μια - δυό μέρες.

- Αν έχεις μια νόμιμη οικονομική δραστηριότητα θα έχεις κάποια θετικά σημεία.
Καταρχήν ο ΦΠΑ που θα καταβάλεις για αγορές θα εκπίπτει από εκείνο που θα εισπράτεις. Έτσι κάποια αγαθά θα κοστίζουν άμεσα ένα περίπου 19% φθηνότερα.
Ταυτόχρονα θα μπορείς να εγγράφεις σαν έξοδά σου μια σειρά από σημερινές σου δαπάνες που για την ώρα χάνονται. Τέτοια έξοδα είναι βιβλία, τηλεφωνία, Ιντερνετ, ρεύμα, υπολογιστές και λογισμικό αλλά ακόμη και μερικά απλά άγραφα CD/DVD.

- Αν έχεις ήδη ασφάλιση σε κάποιο φορέα, όπως το ΙΚΑ, μπορείς να έχεις έκπτωση από το Τ.Ε.Β.Ε. Εδώ θα μπορούσαμε να αρχίσουμε εν χορώ να "θαύουμε" την ελληνική κοινωνική ασφάλεια, αλλά είτε μας αρέσει, είτε όχι είναι μια ακόμη σταθερά της εξίσωσης.

- Αν έχεις νόμιμη οικονομική δραστηριότητα υπολογίζεσαι περισσότερο από τους πελάτες σου. Πίστεψέ με, ακόμη και από τον αριθμό των τιμολογίων που έχεις κόψει δείχνεις την ποιότητά σου ως σχεδιάστρια κατά τους πελάτες σου.

- Δύσκολα μια μεγάλη και σοβαρή εταιρία δέχεται τη συνεργασία με μαύρα χρήματα. Οι σοβαρές εταιρίες έχουν οργανωμένα λογιστήρια και είναι δύσκολο να σε πληρώνουν χωρίς αποδεικτικά. Οι περισσότερες πάντως μπορούν να σε πληρώσουν με τον τρόπο που εξηγήσαμε σε προηγούμενα post, αρκεί η ετήσια αμοιβή σου να μην ξεπερνά κάποιο ποσό.

- Σαν νέα γυναίκα επαγγελματίας, μπορείς να διεκδικήσεις επιχορηγήσεις και υποστήριξη από διάφορα προγράμματα. Αυτό δεν θα υπάρχει για πάντα. Γνωρίζω πολύ κόσμο που κατάφερε να στήσει ένα αξιόλογο γραφείο με επιδοτήσεις και μικρή προσωπική οικονομική συμβολή.

Συνοψίζοντας, είναι πραγματικά σπαζοκεφαλιά αυτή η ιστορία. Δεν είναι λίγοι όσοι ισχυρίζονται πως είναι πολλές φορές άδικη ή και ηλίθια η νομοθεσία. Και αν σε αυτά προσθέσεις την όποια κακοδαιμονία του δημοσίου είναι λογικό να τσαντίζεσαι.
Δυστυχώς όμως, απλά δέξου πως ΔΕΝ μπορείς να το αποφύγεις! Μακροπρόθεσμα μάλιστα με κανένα (νόμιμο και "ήσυχο τις νύχτες") τρόπο.

Ακόμη πίστεψέ με, πως τα φοροτεχνικά είναι το κεντρικό σημείο της επαγγελματικής σου δραστηριότητας. Ο κάθε επαγγελματίας με χρόνια πίσω του θα σε βεβαιώσει, πως αν δεν ασχοληθείς με ιδιαίτερη προσοχή και δεν επενδύσεις χρόνο και σπαζοκεφάλιασμα θα έχεις τελικά μεγάλο κόστος.

Πιστεύω όμως, πως εσείς οι γυναίκες, διαθέτετε (ως επί το πλείστον) ένα συγκριτικό πλεονέκτημα με εμάς τους άντρες. Είστε πιο τακτικές και προσεκτικές στα πρακτικά ζητήματα. Είστε επιμελείς και τα καταφέρνετε καλύτερα στα οικονομικά. Αν ανήκεις σε αυτή την πλειοψηφία θα δεις πως θα τα καταφέρεις μια χαρά. Θα κάνεις κάποια λάθη και θα χάσεις κάποιο χρόνο, όμως η εμπειρία κτάται και δεν μεταβιβάζεται. Δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι γίνεται.

Ελπίζω να σου έδωσα κάποιες από τις σταθερές, ώστε εσύ να δώσεις τιμές στις μεταβλητές και να βρεις τελικά τους αγνώστους. Εύχομαι,
μετά από μερικά χρόνια, κοιτώντας τα οικονομικά σου, να μην πεις απλά NOT BAD, αλλά WOW!

Καλή πρόοδο.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό not bad » 26.10.05, 6:00 pm

Ευχαριστώ για τις ξεκάθαρες συμβουλές ,
και που υπολόγισες ότι not everybody in this forum είναι τελειωμένος γραφίστας ...όσο για τις επιδοτήσεις ...είμαι ενήμερη αλλά είναι πολύ wow για μένα να θεωρήσω ότι μπορώ να έχω δικό μου γραφείο έστω και σε ένα-δύο χρόνια ... θα αρκεστώ στα πλαίσια ενός νόμιμου υπαλλήλου γραφίστα...και βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
not bad
Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 26.10.05, 6:36 pm

Δεν καταλαβαίνω...ή έχω γεράσει πολύ ή...

Ανοίξαμε ένα θέμα, για να καταλήξουμε σε αυτό που είχαμε αποφασίσει να πράξουμε εξ αρχής...
Αφού ξέρεις και έχεις διαβάσει κ.τ.λ. και έχεις αποκρυσταλλωμένη άποψη ως, προς τι οι ερωτήσεις περί εξωτερικού συνεργάτη?

Τελικά ξέρεις τι συμπέρασμα βγάζω? Ότι απλά ήθελες (και θέλεις) να κάνεις αρπακτή και έψαχνες "νόμιμο" τρόπο, και τον βρήκες. Σε απλά ελληνικά, μας ψάρεψες...

Δημήτρη είχες δίκιο!!
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 26.10.05, 9:09 pm

Ίσως ναι, ίσως οχι. :?
Δεν την γνωρίζω την κοπέλα, και έτσι δεν μπορώ να πώ κακό λόγο.
Πάντοσ εγώ θα πρότεινα αν θέλει τελικά να δουλέψει free, να πάρει λογίστρια και να μην μπλέξει με τα φορολογικά. Εγώ έτσι κάνω...
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 27.10.05, 12:23 am

dps12 έγραψε:Δεν καταλαβαίνω...ή έχω γεράσει πολύ ή...

Ανοίξαμε ένα θέμα, για να καταλήξουμε σε αυτό που είχαμε αποφασίσει να πράξουμε εξ αρχής...
Αφού ξέρεις και έχεις διαβάσει κ.τ.λ. και έχεις αποκρυσταλλωμένη άποψη ως, προς τι οι ερωτήσεις περί εξωτερικού συνεργάτη?

Τελικά ξέρεις τι συμπέρασμα βγάζω? Ότι απλά ήθελες (και θέλεις) να κάνεις αρπακτή και έψαχνες "νόμιμο" τρόπο, και τον βρήκες. Σε απλά ελληνικά, μας ψάρεψες...

Δημήτρη είχες δίκιο!!

Νομιζω πως η κοπελα απλα δεν εθεσε σωστα το ερωτημα της. Αυτο που πραγματικα ηθελε ηταν να μαθει αν υπαρχει νομιμος τροπος για να κανει απλες μεμωνομενες δουλειες (στην αρχη) χωρις την διαδικασια και το εξοδο του ΤΕΒΕ. Μπορει να ερχεται 50 το μηνα αλλα για καποιον που ισως δεν δουλευει ειναι ενα ποσον. Εγω παρεθεσα μια λυση που ξερω και χρησιμοποιησα μια φορα χωρις προβλημα. Ισως υπαρχει και κατι αλλο.

Δεν ξερω αν ειμαι καλοπροαιρετος αλλα απλα πιστευω οτι εκανε μια λαθος ερωτηση η οποια εκφραστηκε και λαθος, νταξει μην την φαμε κιολας ο πρωτος αναμαρτητος... τα περι φοροδιαφυγης και λοιπα ειναι απλα υπερβολες, μην τρελαθουμε κιολας δεν θα κανει εναρξη και ολη τη χαρτουρα για μια καρτουλα που ετυχε και της εκατσε τωρα. Για το μελλον και βεβαια θα διαπιστωσει οτι αναγκαστηκα θα πρεπει να κανει τις διαδικασιες και για να μην κινδυνευει απο την εφορια αλλα και τους κακοπληρωτες. Αλλωστε το μαυρο προυποθετει cash αν ειναι τοσο μαγκισα και βρει πελατες που να ξηγιουνται χερι με χερι μπορει και να ''δουλεψει'' αλλα που θα τους βρει την σημερον? :lol:
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων